PIĘKNA MOWA CIESZYŃSKA

2019-04-03

W szkole w Grodźcu odbył się XIII Regionalny Konkurs Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego pod patronatem Wójta Gminy Jasienica Janusza Pierzyny.

W szranki stanęli uczniowie z dziewięciu szkół podstawowych z naszego regionu. Gminę Jasienica reprezentowały placówki z Iłownicy, Jasienicy, Międzyrzecza, Świętoszówki, Wieszcząt i Grodźca. Licznie przybyli reprezentanci gmin sąsiednich, z Górek Wielkich, Pierśćca i Pogórza. Występy dzieci były oceniane w dwóch kategoriach: prezentacji indywidualnej oraz grupowej, a jury oceniało oryginalność i sposób przedstawienia tekstu, właściwy akcent i wymowę, ruch sceniczny oraz opracowanie artystyczne. Uczestniuków oceniało jury: Juliusz Wątroba, poeta doskonale władający gwarą cieszyńską, Józef Niesyt, jasienicki gawędziarz, Maria Hareńczyk, była dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasienicy, prezes Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Grodźcu Irena Skrzyżala, a także Mariusz Wysłych, reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy.

W kategorii indywidualnej rywalizowało ze sobą dziesięciu uczestników, którzy wystąpili przed publicznością w pięknych strojach cieszyńskich. Ich prezentacje bawiły i wzruszały, a opracowanie artystyczne i gra aktorska były na najwyższym poziomie. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, dlatego o wyniku zaważyły, co podkreślił Juliusz Wątroba, swobodne posługiwanie się gwarą i właściwy akcent, coraz rzadziej słyszane u młodego pokolenia. Zwyciężyła Aleksandra Binda ze szkoły w Iłownicy z tekstem „Jako we młynie straszyło”. Drugie miejsce zajęła Julia Kliber ze szkoły w Jasienicy, która wygłosiła tekst „Kupusta” oraz Mateusz Wacławczyk ze szkoły w Pierśćcu z tekstem „Gdo wierzy w powiarki”. Trzecie miejsce ex aequo uzyskali: Marta Korecka z Jasienicy, która zaprezentowała tekst „Braciszek”, oraz Filip Komendera ze szkoły w Międzyrzeczu z tekstem „Zdechlok”.

Występy grupowe dały uczniom większą swobodę artystyczną i możliwość zaprezentowania talentu aktorskiego. Swoje umiejętności sceniczne przedstawiło osiemnastu uczestników. Pierwsze miejsce zdobyły Angelika Moczała, Karolina Pośpiech i Monika Bachłaj z Grodźca, które wystąpiły z zabawną scenką „U planeciorki”. Drugie miejsce przypadło szkole w Wieszczętach, którą reprezentowali Kacper Kopeć i Mikołaj Pilch. Trzecie miejsce ex aequo zajął zespół z Pogórza w składzie: Julia Kurczyk, Marcelina Słowak, Piotr Gwizdoń i Radosław Gwizdoń, którzy przedstawili utwór „Jo móm anioła żonyczkom” oraz zespół z Świętoszówki w składzie: Milena Śleziak, Paulina Kliś i Maria Krajewska z teksem „Spóminki z downych roków szkolnych”. Po części konkursowej, którą poprowadziły uczennice z Grodźca, przed zgromadzonymi wystąpił zespół taneczno-muzyczny szkoły w repertuarze Śląska Cieszyńskiego. Część artystyczną, którą przygotowała Barbara Frydel-Ociepka, umilił mały poczęstunek. (A. Kukioła)

Zobacz też:

Dzień Pracownika Socjalnego

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.

Trwa usuwanie skutków powodzi

Na blisko 19 mln zł wyliczono jak dotąd straty, jakie ponieśli mieszkańcy i Gmina Jasienica podczas wrześniowej powodzi. Wójt Janusz Pierzyna zaznacza, że ciągle to są szacunki, a obliczenia rzeczoznawców cały czas trwają, toteż należy się spodziewać, że ostateczne wyliczenia będą wyższe.

Podziękowania dla wójta

Podziękowania dla wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny, jakie wystosowali organizatorzy XIV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica