W szkole w Grodźcu odbył się XIII Regionalny Konkurs Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego pod patronatem Wójta Gminy Jasienica Janusza Pierzyny.
W szranki stanęli uczniowie z dziewięciu szkół podstawowych z naszego regionu. Gminę Jasienica reprezentowały placówki z Iłownicy, Jasienicy, Międzyrzecza, Świętoszówki, Wieszcząt i Grodźca. Licznie przybyli reprezentanci gmin sąsiednich, z Górek Wielkich, Pierśćca i Pogórza. Występy dzieci były oceniane w dwóch kategoriach: prezentacji indywidualnej oraz grupowej, a jury oceniało oryginalność i sposób przedstawienia tekstu, właściwy akcent i wymowę, ruch sceniczny oraz opracowanie artystyczne. Uczestniuków oceniało jury: Juliusz Wątroba, poeta doskonale władający gwarą cieszyńską, Józef Niesyt, jasienicki gawędziarz, Maria Hareńczyk, była dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasienicy, prezes Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Grodźcu Irena Skrzyżala, a także Mariusz Wysłych, reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy.
W kategorii indywidualnej rywalizowało ze sobą dziesięciu uczestników, którzy wystąpili przed publicznością w pięknych strojach cieszyńskich. Ich prezentacje bawiły i wzruszały, a opracowanie artystyczne i gra aktorska były na najwyższym poziomie. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, dlatego o wyniku zaważyły, co podkreślił Juliusz Wątroba, swobodne posługiwanie się gwarą i właściwy akcent, coraz rzadziej słyszane u młodego pokolenia. Zwyciężyła Aleksandra Binda ze szkoły w Iłownicy z tekstem „Jako we młynie straszyło”. Drugie miejsce zajęła Julia Kliber ze szkoły w Jasienicy, która wygłosiła tekst „Kupusta” oraz Mateusz Wacławczyk ze szkoły w Pierśćcu z tekstem „Gdo wierzy w powiarki”. Trzecie miejsce ex aequo uzyskali: Marta Korecka z Jasienicy, która zaprezentowała tekst „Braciszek”, oraz Filip Komendera ze szkoły w Międzyrzeczu z tekstem „Zdechlok”.
Występy grupowe dały uczniom większą swobodę artystyczną i możliwość zaprezentowania talentu aktorskiego. Swoje umiejętności sceniczne przedstawiło osiemnastu uczestników. Pierwsze miejsce zdobyły Angelika Moczała, Karolina Pośpiech i Monika Bachłaj z Grodźca, które wystąpiły z zabawną scenką „U planeciorki”. Drugie miejsce przypadło szkole w Wieszczętach, którą reprezentowali Kacper Kopeć i Mikołaj Pilch. Trzecie miejsce ex aequo zajął zespół z Pogórza w składzie: Julia Kurczyk, Marcelina Słowak, Piotr Gwizdoń i Radosław Gwizdoń, którzy przedstawili utwór „Jo móm anioła żonyczkom” oraz zespół z Świętoszówki w składzie: Milena Śleziak, Paulina Kliś i Maria Krajewska z teksem „Spóminki z downych roków szkolnych”. Po części konkursowej, którą poprowadziły uczennice z Grodźca, przed zgromadzonymi wystąpił zespół taneczno-muzyczny szkoły w repertuarze Śląska Cieszyńskiego. Część artystyczną, którą przygotowała Barbara Frydel-Ociepka, umilił mały poczęstunek. (A. Kukioła)
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.
Na blisko 19 mln zł wyliczono jak dotąd straty, jakie ponieśli mieszkańcy i Gmina Jasienica podczas wrześniowej powodzi. Wójt Janusz Pierzyna zaznacza, że ciągle to są szacunki, a obliczenia rzeczoznawców cały czas trwają, toteż należy się spodziewać, że ostateczne wyliczenia będą wyższe.
Podziękowania dla wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny, jakie wystosowali organizatorzy XIV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.