Przy jasienickim kompleksie Drzewiarza powstanie nowe centrum wystawiennicze „Ogród tradycji” – miejsce prezentacji tradycji przemysłowych Śląska Cieszyńskiego. Obiekt będzie częścią projektu „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej”, który obejmie szlak turystyczny łączący Jasienicę i Goleszów po polskiej stronie oraz Nydek i Wędrynię w Republice Czeskiej. Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, wspólny transgraniczny projekt uzyskał akceptację Komitetu Monitorującego na dofinansowanie z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.
– To kolejna inwestycja na ternie naszej gminy, na którą uzyskujemy dofinansowanie z funduszy transgranicznych. Trzeba przyznać, że dzięki tej współpracy z naszymi partnerami z Republiki Czeskiej doszło do znacznego poszerzenie naszej znajomości pogranicza, a jednocześnie powstał szereg nowych miejsc i obiektów, służących umacnianiu tradycji i rozwojowi naszej społeczności – mówi wójt Janusz Pierzyna, członek Komitetu Monitorującego, który zebrał się we wtorek 12 marca na spotkaniu Euroregionu Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński.
W budynku centrum „Ogród tradycji” zostanie zlokalizowana sala wystawowa, która umożliwi organizację wystaw oraz wydarzeń towarzyszących, takich jak warsztaty, seminaria, dyskusje, konferencje. Będzie miała tu swoją siedzibę także lokalna informacja turystyczna. Stała ekspozycja zaprezentuje m.in. jasienickie tradycje produkcji mebli giętych, produkowanych w miejscowej fabryce od 1888 r. Zostanie również przypomniana postać Józefa Bożka, pochodzącego ze Śląska Cieszyńskiego wynalazcy, który w początkach ery przemysłowej skonstruował m.in. urządzenie napędzane silnikiem parowym. Swoje miejsce znajdzie tutaj również piec szamotowy. Podobne urządzenia były wytwarzane od XIX w. na skalę przemysłową, stając się niemalże powszechnym wyposażeniem domowych gospodarstw. Piec w Ogrodzie tradycji będzie nie tylko eksponatem wystawowym, ale też funkcjonalnym wyposażeniem, z którego będzie można korzystać podczas przeprowadzanych w centrum wystawienniczym warsztatów rzemieślniczych, np. wypalania ceramiki. Cały projekt zakłada powstanie transgranicznego produktu turystycznego, koncentrującego się na przemysłowej historii Śląska Cieszyńskiego oraz zmianach, jakie nastąpiły na tym terenie w związku z rewolucją przemysłową, przede wszystkim w XIX w. I tak w Wędryni zostaną odbudowane wapienne piece, a wokół nich stworzona przypominająca ich funkcjonowanie ekspozycja, a w Goleszowie zostaną odnowione pomieszczenia na potrzeby ekspozycji o historii kamieniołomu w Lesznej i słynnej miejscowej cementowni. W Nydku, uważanym za regionalną kolebkę hutnictwa, powstanie replika dawnego budynku z ekspozycjami upamiętniającymi tradycje wytopu rud żelaza. Wystawy będą się wzajemnie uzupełniać, turyści zapoznają się z historią wydobycia rudy żelaza i wapienia w Beskidach, wyrabiania cementu, wapna i tworzenia mebli giętych, z których słynął Śląsk Cieszyński, a także zmian w transporcie, rolnictwie i mieszkalnictwie w wyniku innowacji i wynalazków, które przyniosła rewolucja przemysłowa. Całość zostanie połączona w spójny szlak turystyczny z grą geolokalizacyjną.
Realizacja projektu ma kosztować blisko 900 tys. euro, część wydzielona na jasienicki Ogród tradycji – blisko 314 tys. euro. Ma on powstać do końca 2021 r.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.
Na blisko 19 mln zł wyliczono jak dotąd straty, jakie ponieśli mieszkańcy i Gmina Jasienica podczas wrześniowej powodzi. Wójt Janusz Pierzyna zaznacza, że ciągle to są szacunki, a obliczenia rzeczoznawców cały czas trwają, toteż należy się spodziewać, że ostateczne wyliczenia będą wyższe.
Podziękowania dla wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny, jakie wystosowali organizatorzy XIV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.