Ostatnia sesja w 2018 r. w piątek 28 grudnia była okazją do podsumowania w gminie Jasienica roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wójt Janusz Pierzyna podziękował tym wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania wydarzeń przypominających i uświetniających jubileusz. – Wiele osób i instytucji z wszystkich naszych sołectw zaangażowało się w organizację w tym wyjątkowym roku. Nasze świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości miało tak bogaty charakter, toteż na wielorakie sposoby uczestniczyliśmy w upamiętnieniu tamtych wydarzeń. Dzięki temu mogliśmy pokazać nasz szacunek dla tych wszystkich pokoleń, które walczyły o wolną Polskę, o to, abyśmy mogli dzisiaj mówić w języku naszych przodków – mówił wójt, dziękując jednocześnie wszystkim uczestnikom spotkań, związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości.
Główne gminne uroczystości 11 listopada rozpoczęły się od złożenia przez wójta Janusza Pierzynę i przewodniczącego Rady Gminy Jana Batelta wieńca pod pomnikiem poległych mieszkańców gminy Jasienica obok Urzędu Gminy. Następnie uroczystości przeniosły się do Rudzicy, gdzie w kościele odprawiono mszę w intencji ojczyzny. Po niej odbył się przemarsz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą pod pomnik pamięci w Rudzicy, gdzie liczne delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Następnie w budynku GOK w Rudzicy uczestnicy wzięli udział uroczystości patriotycznej, w której programie znalazł się występ artystyczny oraz okolicznościowe przemówienie wójta Janusza Pierzyny.
Uroczystości 11 listopada uświetnił również Wieczór patriotyczny w Międzyrzeczu Górnym w Chacie Międzyrzecze, zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza we współpracy z GOK. Wcześniej podczas mszy świętej w kościele katolickim odsłonięto tablicę poświęconą ks. Janowi Budnemu oraz zasadzono Dęby Niepodległości. Tydzień przed Świętem Odzyskania Niepodległości z kolei w tutejszym kościele ewangelickim odsłonięto dwie tablice upamiętniające ofiary I wojny światowej. W uroczystościach wziął udział m.in. biskup diecezji cieszyńskiej ks. Adrian Korczago.
Warto odnotować, że także w Międzyrzeczu Górnym 10 listopada rozwinięto 100-metrową flagę, przygotowaną przez Stowarzyszenie Aktywnych Polaków w asyście jednostek OSP. Ponownie rozwinięto ją 18 listopada przed tutejszym kościołem. Z kolei mieszkańcy Iłownicy 11 listopada przed strażnicą OSP wypuścili białe i czerwone baloniki.
Łącznie wszystkich akcji i wydarzeń, jakie w całym roku jubileuszowym odbyły się w różnych miejscach gminy Jasienica było kilkaset. Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy zorganizowała m.in. trzy całonocne imprezy czytelniczo-edukacyjne dla dzieci „Od niewoli do wolności. Polska to mój dom”, spotkania dla uczniów „Polska to mój dom”, a pod hasłem „(Do)wolność czytania” został w ub.roku przeprowadzony Tydzień Bibliotek. 12 września biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję narodowego czytania. Zaprezentowana została również Wystawa „Nasza Niepodległa”, a także wykład Jacka Kachla „Droga do niepodległości mieszkańców powiatu bielskiego ze szczególnym uwzględnieniem Jasienicy”. Gminny Ośrodek Kultury aktywnie włączył się w organizację głównych gminnych uroczystości 11 listopada w Rudzicy, wieczoru patriotycznego w Międzyrzeczu Górnym oraz wieczorku poetycko-muzycznego w Jasienicy. 23 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy odbył się też Wieczór Pieśni Patriotycznej Towarzystwa Miłośników Rudzicy. Najwięcej działo się w szkołach i przedszkolach gminy Jasienica. We wszystkich placówkach oświatowych m.in. zasadzono klony w tygodniach poprzedzających święto. 9 listopada o godz. 11.11 w ramach bicia ogólnopolskiego rekordu odśpiewano Hymn Narodowy, a następnie przeprowadzono jubileuszowe akademie.
W szkołach i przedszkolach nad upamiętnieniem tego wyjątkowego roku odzyskania niepodległości pracowano jednak już od wielu miesięcy poprzedzających 11 listopada 2018 r. Wszędzie przygotowano okolicznościowe gazetki ścienne, wystawy plastyczne, dzieci pisały Listy do przyszłości i uczyły się śpiewu wszystkich czterech zwrotek Hymnu Narodowego. Wszędzie też organizowano i uczestniczono w konkursach historycznych, plastycznych, fotograficznych, recytatorskich, dyktandzie „Po polsku o historii”, koncertach pieśni patriotycznych czy wycieczkach do miejsc związanych z historią Polski i regionu.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Iłownicy zorganizowano bieg, a także projektowano koszulki patriotyczne. Z kolei w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy w bogatym programie obchodów znalazła się m.in. akademia z okazji 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej, akademia okolicznościowa na rozpoczęcie roku szkolnego, wysłanie pocztówek do powstańców warszawskich czy wieczorek poetycko-muzyczny w Sali GOK.
W Grodźcu Zespół Szkolno-Przedszkolny przygotował akcję „100 serc na stulecie”, projekt „100 dobrych uczynków na 100-lecie niepodległości”, konkurs „Chrześcijanie dla niepodległości”, a także Wieczornicę wspólnie z Kołem Macierzy Cieszyńskiej w Grodźcu. Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach złożyli też kwiaty na grobie Żołnierza Wyklętego plutonowego Edwarda Biesoka „Edka” na miejscowym cmentarzu. Z kolei Zespół Szkolno-Przedszkolny w Międzyrzeczu Górnym przeprowadził Rajd Niepodległości i zorganizował koncert pieśni patriotycznych 12 listopada. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudzicy zorganizował m.in. maraton czytelniczy „Czytamy polskich noblistów”, Gminny Konkurs „Mistrz pięknego czytania” – „W kręgu prozy Henryka Sienkiewicza” oraz X edycję powiatowego konkursu interdyscyplinarnego „Wielcy Polacy” pod patronatem Wójta Gminy Jasienica oraz Starosty Bielskiego. Szkoła Podstawowa w Świętoszówce przygotowała bieg niepodległościowy na 100 metrów oraz inscenizację, związaną z obchodami Święta Niepodległości, zaś Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieszczętach gobelin przedstawiający godło Polski, mural niepodległościowy na ścianie korytarza, Bieg Biało-Czerwony, kronikę „100 lat Niepodległości” w formie lapbooka, przeprowadził też warsztaty „Zrób sobie patriotyczną koszulkę”.
Podsumowując jubileuszowy rok wójt wskazał na różnorodność wydarzeń, jakie wykreowały różne środowiska gminy Jasienica. Przypomniał, że podobnie było przed stu laty. – Każdy miał własny pomysł, własną wizję odrodzonej Rzeczypospolitej. Wielkość tamtego pokolenia polegała na tym właśnie, że tę różnorodność potrafili wykorzystać dla wspólnego dobra, nie walczyli ze sobą, ale się uzupełniali – mówił wójt. Przypomniał równie, że minione sto lat nie było tylko okresem wolności. Jedynie dwudziestolecie międzywojenne oraz ostatnie 30 lat możemy uznać za czas niepodległości i suwerenności naszego kraju. – To dla nas też powinno być przypomnieniem, że tę wolność łatwo stracić, bo to jest dar, który powinniśmy szanować i dbać o niego każdego dnia – mówił wójt.
W uzupełnieniu prezentacji o wydarzeniach w gminie Jasienica na 100-lecie odzyskania niepodległości przed radnymi wystąpiła młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach recytując wiersze i śpiewając pieśni patriotyczne. Następnie na skwerze obok Urzędu Gminy zasadzono dąb.
Jak co roku na progu świąt Bożego Narodzenia wójt Janusz Pierzyna spotkał się z przedsiębiorcami, aby podziękować za rok pracy dla rozwoju gminy Jasienica.
ZJAZD POWIATOWYCH STRAŻY W JASIENICY
Przedstawiciele gminnych organizacji Związku Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu bielskiego przyjechali w czwartek do Jasienicy na doroczne spotkanie sprawozdawcze.
Publikujemy ostrzeżenie wójta Janusza Pierzyny przed filmem i materiałami, zawierającymi kłamstwa i manipulacje, wykorzystującymi sztuczną inteligencję oraz fałszywe, fejkowe konta i trolle rozsiewające dezinformację na Facebooku.