Ponad 3,7 tys. zł zebrano podczas wieczornicy w szkole w Iłownicy, wspierając m.in. akcję „Pola Nadziei”.
Impreza została zorganizowana po raz kolejny, gromadząc licznych uczestników. W środowy wieczór 16 stycznia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Iłownicy w trakcie imprezy zbierano fundusze na wsparcie inicjatywy „Pola Nadziei” oraz na potrzeby podopiecznych placówki. Przedsięwzięcie miało na celu integrację lokalnej społeczności, rodziców, uczniów i pracowników szkoły. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. przedstawiciele władz terytorialnych i oświatowych, organizacji społecznych, Kół Gospodyń Wiejskich, straży pożarnych, a także proboszcz parafii w Rudzicy ks. Jacek Wójcik.
Od wielu lat w okresie Bożego Narodzenia uczniowie szkoły przygotowują spektakl teatralny przedstawiający historię narodzenia Jezusa, a następnie prezentują go podczas szkolnej wieczornicy. W tym roku po raz pierwszy w spektaklu wykorzystano pantomimę. Występowi towarzyszyła piękna muzyka i taniec aniołów w układzie choreograficznym uczennic klasy szóstej, na potrzeby występu przygotowano specjalną scenografię. Przedstawienie przygotowało dwudziestu uczestników z koła regionalno-teatralnego pod kierunkiem Małgorzaty Krehut-Skoczylas, przy wsparciu m.in. Eweliny Szuby-Paprzyckiej, Dagmary Skowron i Marioli Białek.
Po pierwszej części do inscenizacji dołączyły się dzieciaki z klasy drugiej. Zaśpiewały znane kolędy, zatańczyły i złożyły życzenia noworoczne. Popisy drugoklasistów wzbogacone zostały o akompaniament uczniów kółka gitarowego, prowadzonego przez Annę Mleczko, oraz solowe występy uczennic klasy ósmej. Świąteczny nastrój podtrzymały również kolędy śpiewane i grane przez członków zespołu muzycznego pod kierunkiem Marii Szubert. Podczas spotkania był czas na wspólną integrację przy kawie, herbacie i domowym ciastku. Można też było zakupić domowe specjały przygotowane przez pracowników szkoły i rodziców.
Zebrano rekordową kwotę – 3725 złotych. (M. Krehut-Skoczylas)
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.