Dąb szypułkowy o nazwie „Perignon” stał się kolejnym pomnikiem przyrody na terenie gminy Jasienica.
Przedmiotowy pomnik to okazałe drzewo z gatunku dąb szypułkowy Quercum robur L, liczące sobie około 120 lat i mający 539 cm obwodu pnia, liczonego na wysokości 130 cm, a także 34 m wysokości. Stoi na prywatnej działce w Grodźcu, której właściciele wystąpili o wpisanie drzewa na listę pomników przyrody.
„Ustanowienie ochrony dla ww. drzewa gatunku dąb szypułkowy podniesie jego walory przyrodniczo-krajobrazowe, pozwoli na zachowanie go dla przyszłych pokoleń, a także wpłynie na świadomość ekologiczną mieszkańców, co ma istotne znaczenie dla wizerunku Gminy Jasienica jako samorządu, który prowadzi działania na rzecz ochrony przyrody i zachowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego” – napisano w uzasadnieniu.
To trzynasty pomnik przyrody na terenie gminy Jasienica i dziewiąty w Grodźcu. Oprócz pojedynczych okazów wśród pomników są również grupy drzew, np. dęby w szpalerze czy grupa lip drobnolistnych w pasie drogowym. I właśnie te dwa gatunki na terenie naszej gminy znalazły się wśród pomników przyrody. Ale oprócz drzew są również inne twory przyrody nieożywionej takie jak głaz narzutowy w Rudzicy oraz odkrywka geologiczna – wylewka magmowa w Grodźcu.
Wójt gminy Jasienica, Janusz Pierzyna, przesłał serdeczne pozdrowienia uczestnikom XXIII Turnieju Żniwowania Metodami Tradycyjnymi „Złota Kosa 2025”, który odbył się 12 lipca w gminie Łambinowice na Opolszczyźnie. Pozdrowienia zostały odczytane podczas wydarzenia i uroczyście przekazane na ręce wójta gminy Łambinowice, pana Tomasza Karpińskiego.
Znamy wyniki egzaminów ósmoklasisty.
Wójt Janusz Pierzyna złożył gratulacje w Zakamenne na Słowacji z okazji 410-lecia miejscowości.