Benefisem niezwykle płodnego poety, satyryka, pisarza i jak się też okazało kompozytora – Juliusza Wątroby – rozpoczął się jubileuszowy 25. Festiwal Kabaretowy Fermenty w Bielsku-Białej. Publiczność po brzegi wypełniła salę widowiskową Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, bawiąc się doskonale żartami, piosenkami i laudacjami dla jubilata podczas spotkania „O rany Julek, czyli co mi leży na wątrobie”.
Pierwsze gratulacje złożył Juliuszowi Wątrobie gospodarz miasta Jarosław Klimaszewski. Oprócz niego na widowni zasiadło wielu znamienitych gości, wśród nich kierowniczka placówki Iwona Kusak powitała m.in. przewodniczącą Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorotę Piegzik-Izydorczyk i wójta gminy Jasienica Janusza Pierzynę – mieszkańcem tej gminy właśnie jest Juliusz Wątroba. Na sali był również przewodniczący Rady Gminy Jasienica i mieszkaniec Rudzicy Czesław Machalica oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Rudzicy. Kierowniczka serdecznie witała też liczną reprezentację Stowarzyszenia Akademia Seniora, informując, że w tym gronie poeta ma największe grono wielbicielek.
Wójt Janusz Pierzyna oprócz gratulacji wręczył jubilatowi okolicznościową tabliczkę, w której wraz z przewodniczącym Czesławem Machalicą składa powinszowania: „Od dziesięcioleci w swojej twórczości opiewa Pan piękno ojczystej mowy, krajobrazy i zwyczaje Śląska Cieszyńskiego, a przede wszystkim dogłębnie środkami literatury pięknej wydobywa to, co najpiękniejsze w człowieku, stworzeniu i naturze. Zawsze podziwialiśmy niezwykłą umiejętność, z jaką oddaje Pan w słowach najszlachetniejsze wartości – piękno, dobro, miłość, zachowując jednocześnie swoją twórczość przystępną dla każdego czytelnika.
Niezmiennie bawi nas Pańskie subtelne poczucie humoru, które od lat pozostaje znakiem rozpoznawczym Pana twórczości. Radosny i pełen energii uśmiech, towarzyszący Pańskiemu życiu i wszelkim kontaktom społecznym, stał się legendarny i odcisnął trwałe piętno w Pana wierszach, fraszkach, dramatach. Na stałe zagościł w naszej kulturze Rudzicy, gminy Jasienica i całego Śląska Cieszyńskiego.
Bardzo nas cieszy, że mimo upływu lat nie zwalnia Pan tempa i pozostaje w dobrej literackiej formie, stale dostarczając nam okazji do uśmiechu i refleksji nad codziennym życiem Polaków i mieszkańców naszego Regionu” – napisano w powinszowaniach.
Kierownik Iwona Kusak przedstawiła też zabawny życiorys artysty, z którego wynikało, że w młodości Juliusz Wątroba był bardzo usportowionym młodzieńcem, skakał wzwyż, grał w koszykówkę na pozycji rozgrywającego, jednak zrezygnował z tej gry zespołowej, kiedy zaplątał się w nogach nadmiernie wyrośniętych dryblasów. Przejawiał też ogromną waleczność, uprawiając warzywa i boks. Był chronicznie zakochany już od przedszkola, z którego jednak ma jedno nie najlepsze wspomnienie. Za karę – z powodu swojego prześmiewczego charakteru – został zamknięty w ciemnej piwnicy. Przedszkolanka o nim zapomniała i poszła do domu, nic dziwnego, że stała się dla przyszłego poety kobietą z jego koszmarów. W końcu spotkał najdzielniejszą kobietę na świecie – Marię, która odważyła się zostać jego żoną. Dzieci państwu Wątrobom bardzo się udały, bo najlepsze cechy odziedziczyły po mamie. Pani Marysia jest zwłaszcza ceniona za cierpliwość do męża oraz licznego grona pań, które chcą się zaopiekować jej mężem.
Przypomniano też, że artysta jest autorem sporej biblioteki, bo liczba jego wydanych drukiem dzieł zbliża się do liczby przeżytych przez niego lat.
Spotkanie z szacownym jubilatem poprowadził przyjaciel Juliusza Wątroby, satyryk kabaretu Długi, twórca Bielskiej Sceny Kabaretowej, na której poeta często gości – Piotr Skucha. Obaj panowie przed kilku laty współtworzyli kabaret TON. Ogłosił, że do benefisowych gratulacji zgłosiło się wiele osób, kolejność zabierania przez nie głosu będzie losowana przez jubilata, a na wystąpienie każdy będzie miał dwie minuty. Nie wszyscy pragnący pogratulować bohaterowi wieczoru jego benefisu mogli tego wieczoru pojawić się w Kubiszówce, dlatego przygotowali filmowe życzenia, jak na przykład aktorka – również artystka kabaretu TON – Sabina Głuch, która przypomniała wspaniałą przygodę teatralną, spektakl „Pociąg pospieszny do „miłości z tekstami Juliusza Wątroby, w którym oboje też wystąpili.
Pierwszą wylosowaną do wystąpienia osobą była poetka Bogusława Chwierut. (…) Przemawiali m.in. wokalistka i aktorka Iwona Loranc, która publicznie obiecała wybrać teksty jubilata i je zinterpretować, właściciel Radia Bielsko i fraszkopisarz Jerzy Handzlik, dziennikarz i długoletni redaktor naczelny Kroniki Beskidzkiej Piotr Wysocki, poeci Jan Picheta i Mirosław Bochenek, dyrekcja Miejskiego Domu Kultury Małgorzata Motyka-Madej i Andrzej Lichosyt, buziaczki aktorki Grażyna Bułka i Olga Łasak, śpiewaczka Joanna Jatkowska, która z Anną Majeranowską oraz innymi artystami Kubiszówki śpiewała piosenki z tekstami i kompozycjami Juliusza Wątroby. Tańczył zespół Art Dance.
Niespodzianek dla jubilata tego wieczoru było wiele, noszono go w koszu do ślubu, jak poeta napisał w jednym utworze, próbowano publicznie ogolić, zafundowano przechadzkę na szczudłach dla przyjrzenia się innym z wysokości. Przepytywano, jak to było mieć pod sobą 100 kobiet, bo Juliusz Wątroba przepracował kilkadziesiąt lat w najdłużej działającej firmie włókienniczej w Bielsku-Białej – w zakładzie Bielstyl, gdzie jako kierownik wykańczalni zarządzał pracą 100 pań. W końcu uhonorowano statuetką Złotego Fermentu przyznawaną przez twórców Fermentów – Grupę Twórczą Ferment z Adamem Ruśniakiem i Piotrem Szczutowskim.
Agata Wolna/ Mat. Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Red.
Złoty Medal mistrzostw Europy dla Moniki Janos
Mieszkanka Jasienicy i utytułowana zawodniczka Monika Janos zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Europy w brazylijskim ju-jitsu w Barcelonie.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.