Uczniowie ze Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” w Iłownicy zdobyli wyróżnienie na XXX Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza.
Założenia programu tegorocznej edycji Przeglądu nawiązywały do upamiętnienia postaci patrona Adolfa Dygacza, etnografa, muzykologa i folklorysty, znawcy kultury górnośląskiej i zagłębiowskiej, w 110. rocznicę jego urodzin i 20. rocznicę śmierci. Jednocześnie uwzględniają również popularyzację twórczości Stanisława Hadyny, w 25. rocznicę śmierci założyciela Zespołu „Śląsk”, poprzez rozszerzenie repertuaru o pieśni ludowe opracowane przez Stanisława Hadynę dla Zespołu „Śląsk”.
W I etapie zgłoszenia uczestników zostały ocenione przez jury w formule online. Finał Przeglądu odbył się 21 września 2024 r. w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wzięło w nim udział 61 wykonawców – soliści oraz zespoły. W swojej kategorii wiekowej i wykonawczej (zespoły wokalne z akompaniamentem) „Szwarne dziecka” zdobyły wyróżnienie z nagrodą, jaką są jednodniowe warsztaty ze specjalistami Zespołu Śląsk.
Organizatorami Przeglądu są: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski w Katowicach, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Telewizja TVS, placówki kultury samorządów lokalnych.
Kolejna edycja Giełdy Edukacyjnej Szkół Ponadpodstawowych w naszej szkole ponownie okazała się sukcesem.
Ostatni czas przyniósł wiele sportowych sukcesów. Zawodnicy z Gminy Jasienica rywalizowali z powodzeniem na arenach krajowych i międzynarodowych, zdobywając medale, miejsca na podium i cenne doświadczenie. Sportowcy pokazali, że w regionie nie brakuje sportowego zaangażowania i solidnego przygotowania.
Grupa mieszkańców Bielowicka i okolic urządziła Społeczny Ogród przy budynku sołtysówki, a więc Centrum Kultury „Nasz Dom”. Wspólna praca nie tylko upiększyła przestrzeń wsi, ale też zintegrowała mieszkańców i sąsiadów z okolicznych miejscowości. Projekt został sfinansowany ze środków unijnych.