Członkowie Koła w Grodźcu stowarzyszenia Macierz Ziemi Cieszyńskiej oraz ich goście uroczyście obchodzili 15-lecie reaktywacji organizacji.
To był wieczór pełen emocji, pasji i odkrywania lokalnego dziedzictwa Grodźca i regionu. Uroczystość rozpoczął fragment sztuki „Obora” Helmuta Kajzara w wykonaniu młodzieży z Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grodźcu. Młode aktorki i aktorzy otrzymali od Koła specjalne dyplomy uznania i upominki za zaangażowanie w utrwalanie pamięci o wybitnym dramatopisarzu, a jednocześnie absolwencie szkoły w Grodźcu. Młodzież z Koła Muzyczno-Tanecznego pod opieką Barbary Frydel-Ociepki przy akompaniamencie tradycyjnego utworu „Pognała Wołki” wykonała układ taneczny, następnie Dominika Skowrońska zabrała słuchaczy w muzyczną podróż od Meksyku po Węgry, pokazując, że muzyka to język uniwersalny, łączący emocje, kultury i ludzi.
Michał Żagan w mistrzowski sposób przedstawił historię Śląska Cieszyńskiego, odkrywając bogactwo regionu. Na zakończenie Wacław Gojniczek i Józef Król wprowadzili uczestników w świat Wacława Grodeckiego, autora pierwszej mapy Polski, ukazując jego związki z Grodźcem.
Zarząd Koła podziękował też wszystkim, którzy wsparli uroczystość.
Więcej na Facebooku Macierz Ziemi Cieszyńskiej - Koło w Grodźcu.
Wójt gminy Jasienica, Janusz Pierzyna, przesłał serdeczne pozdrowienia uczestnikom XXIII Turnieju Żniwowania Metodami Tradycyjnymi „Złota Kosa 2025”, który odbył się 12 lipca w gminie Łambinowice na Opolszczyźnie. Pozdrowienia zostały odczytane podczas wydarzenia i uroczyście przekazane na ręce wójta gminy Łambinowice, pana Tomasza Karpińskiego.
Znamy wyniki egzaminów ósmoklasisty.
Wójt Janusz Pierzyna złożył gratulacje w Zakamenne na Słowacji z okazji 410-lecia miejscowości.