Panie z 14 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Jasienica wraz z koleżankami z całego powiatu bielskiego wzięły udział w wizycie studyjnej na terenie Žilinskiego Samosprávnego Kraju.
Wizyta przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń oraz zespołów regionalnych z powiatu bielskiego w Žilinskim Samosprávnym Kraju to jeden z elementów działań projektu „Kulinarne Pogranicze”. Realizują go wspólnie Powiat Bielski wspólnie ze Stowarzyszeniem Obywatelskim Polonus z Żyliny, które otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Na miejscu powitani przez słowackich partnerów, uczestnicy z Polski mieli okazję zobaczyć jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych i kulturalnych regionu: Muzeum Kawy w Kruszetnicy, gdzie odbyła się darmowa degustacja kaw pochodzących z różnych zakątków świata, oraz Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu – wyjątkowy skansen prezentujący życie codzienne i zabudowania dawnych mieszkańców regionu Orawy, usytuowany wzdłuż tzw. Zimnego Potoku. Ważnym punktem programu był także Rio de Klin, czyli Pomnik Chrystusa Zbawiciela, z którego rozpościera się widok na całą Orawę i Jezioro Orawskie, a nawet Tatry. Pierwszy dzień wycieczki zwieńczono relaksującą kąpielą w aquaparku z wodami geotermalnymi, wykorzystującymi gorące źródła, z których słynie tutejszy region.
Kolejny dzień rozpoczęto wizytą w Europejskim Centrum Kultury Dudziarskiej w Oravskiej Polhorze, gdzie po wysłuchaniu interesującego wykładu o historii i tradycji gajdziarstwa i pokazie najciekawszych instrumentów, można było zobaczyć niezwykły warsztat, w którym do dziś tworzy się dudy.
Po zakończeniu zwiedzania rozpoczęto długo wyczekiwane warsztaty kulinarne. Uczestnicy z Polski i Słowacji mogli nie tylko zintegrować się, ale także wymienić wspólnie doświadczeniami oraz przepisami. Zostały zaprezentowane również podstawy i najważniejsze cechy kuchni słowackiej. Wreszcie panie włożyły fartuchy, zakasały rękawy i mogły się przekonać na własnej skórze, jak przyrządza się od podstaw m.in. popularne na Słowacji haluszki, których podstawą są ziemniaki i mąka. Wywiązały się bardzo ciekawe dyskusje dotyczące różnic między kuchnią polską a słowacką, a wszystko to okraszone było unoszącymi się wokół zapachami wyśmienitych potraw.
Już niedługo odbędzie się kolejna odsłona projektu „Kulinarne Pogranicze”, która zakłada udział przedstawicieli powiatu bielskiego na imprezie plenerowej na Słowacji.
Magdalena Wróbel-Zyzańska/ Mat. Starostwa Powiatowego
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.
Na blisko 19 mln zł wyliczono jak dotąd straty, jakie ponieśli mieszkańcy i Gmina Jasienica podczas wrześniowej powodzi. Wójt Janusz Pierzyna zaznacza, że ciągle to są szacunki, a obliczenia rzeczoznawców cały czas trwają, toteż należy się spodziewać, że ostateczne wyliczenia będą wyższe.
Podziękowania dla wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny, jakie wystosowali organizatorzy XIV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.