Wójt Janusz Pierzyna w czasie audycji w Radiu Bielsko mówił o inwestycjach, jakich dokonała Gmina Jasienica w mijającym roku.
Redaktor: Dzień dobry. Dzisiaj gościem Radia Bielsko jest wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna. Dzień dobry.
Wójt Janusz Pierzyna: Dzień dobry panie redaktor, dzień dobry państwu.
Zbliża się koniec roku, a to czas podsumowań. Podsumujmy więc może, co działo się w gminie Jasienica w mijającym roku w inwestycjach.
Myślę, że rok kończy się bardzo pozytywnie dla gminy Jasienica i to jest kolejna radość, że realizujemy inwestycje, które w sumie są w granicach 100 milionów złotych. Więc na budżet, który dzisiaj posiadamy w granicach 200 milionów, to jest duże, można powiedzieć, wydarzenie, że tyle inwestycji zrealizowaliśmy lub jesteśmy w trakcie realizacji tych zadań.
Trzeba też powiedzieć, że bardzo dużym obciążeniem w kolejnym roku, czyli obecnym, kończącym się, jest normalne utrzymanie oświaty, czyli zgodnie z przepisami to zadania zlecone, powinny być sfinansowane w 100 procentach z budżetu państwa. No, ale tak się w kolejnym roku, obecnym, również nie stało i mamy dzisiaj budżet, przeznaczony na pensje dla nauczycieli, dla zabezpieczenia energetycznego, no i bieżącego, na poziomie 81 milionów, z czego subwencje otrzymaliśmy na utrzymanie oświaty 47 milionów. Natomiast z budżetu Gminy, z tego, co moglibyśmy na różnych inwestycjach jeszcze wykonać, to dołożyliśmy 34 miliony.
To jak państwo sobie popatrzycie, jakie to są duże pieniądze, i w poprzednich latach było podobnie. Gdyby te pieniądze zostawały w budżecie, no to jak wiele jeszcze innych rzeczy można by było zrobić. No, ale tak się nie dzieje, żeby szkoły nie zamknąć, żeby szkoły można było utrzymać, no to 34 miliony.
Ale poza tym, szanowni państwo, dołożyliśmy kolejne miliony do rozbudowy szkół. I to jest poza tym budżetem. Dlatego Iłownicę, kończymy budowę, to jest 5,5 miliona inwestycja, gdzie udało się pozyskać 2 miliony dofinansowania. Rozpoczynamy rozbudowę szkoły w Wieszczętach, to 7 milionów, prawie 6 milionów dofinansowania przywiozłem do gminy. Następnie Zakład Komunalny w tym roku oddaliśmy do użytku. Inwestycja 11 milionów, łączy się z całym zapleczem rozbudowy PSZOK-a i garaży, które są potrzebne dla samochodów, które wywożą nieczystości. Tu dofinansowanie, udało się pozyskać 5 milionów. Następnie mamy halę sportową w Jasienicy, 12 milionów, inwestycja jest w trakcie realizacji. Dofinansowanie, które przywiozłem, to 4 miliony złotych. Następnie to Orliki, Rudzica, Mazańcowice, milion 200, dofinansowanie jest 570 tysięcy. Następnie rozpoczęliśmy budowę zaplecza dla klubu sportowego, dla sportowców w Landeku. Inwestycja 2 miliony 900, dofinansowanie 2 miliony.
Następnie rozpoczęliśmy budowę ośrodka zdrowia w Międzyrzeczu Górnym. Przypomnę, że dalej mamy pod sobą właśnie 5 ośrodków zdrowia i nie sprywatyzowaliśmy tej służby zdrowia. A inwestycja budowy kolejnego ośrodka, jesteśmy w trakcie budowy, to 4 miliony 300, dofinansowanie 2 i pół miliona udało mi się przywieźć.
Odwiert geotermalny, to 15 milionów. Tu akurat udało się przywieźć 100 procent dofinansowania. Przebudowa dróg i obwodnica koło Gminy z budową trzech rond. To inwestycja 23 miliony, gdzie dofinansowanie z budżetu Gminy to jest w granicach 3 milionów, ale w tym również jest dofinansowanie z Powiatu i środków zewnętrznych. No więc trzy takie duże budowle i ta obwodnica, to taka wartość. Następnie jesteśmy w trakcie przebudowy generalnej drogi Biery Świętoszówka. To inwestycja 8 milionów, 5 milionów udało mi się pozyskać. Następnie to jest obiekt sportowy w Mazańcowicach, gdzie inwestycja jest na 2 miliony 300. Potem remont i rozbudowa w Międzyrzeczu Dolnym obiektu, to milion złotych. Zakończenie budowy obiektu OSP Łazy, jak również obiekt jest wielofunkcyjny, to 6 milionów.
Tak, że patrząc na inwestycje, i wiele, wiele jeszcze innych inwestycji – na drogach ponad 4 miliony, w poszczególnych sołectwach też zainwestowaliśmy te pieniądze – więc to jest grubo ponad 100 milionów. I myślę, że to jest bardzo pocieszające, że w dzisiejszych czasach, kiedy samorządy borykają się z wielkimi problemami, Jasienica może pozwolić sobie na takie inwestycje.
A to tylko dlatego, że mamy również możliwość zbycia gruntów na Strefie, które zasilają budżet Gminy. I gdyby nie ponad 60 milionów przychodu, wpływu netto do budżetu z tych inwestycji, gdzie sprzedajemy te grunty, to nie bylibyśmy w stanie sobie na to pozwolić, bo nie mielibyśmy na wkład własny. Te wszystkie dofinansowania, o których mówiłem, to są jeszcze z poprzedniego rozdania i mamy to, można powiedzieć, zabezpieczone. Obecnie niektóre rozliczamy, niektóre będą w trakcie rozliczenia.
Więc to nas bardzo cieszy, że ta Strefa z jednej strony pozwala nam zbywać te nieruchomości, ale z drugiej strony powstają już tam zakłady. Jak popatrzymy na rok 2018, gdzie przychód do budżetu Gminy Jasienica z podatków od osób fizycznych, od nieruchomości, od budynków, to był w granicach 5-6 milionów, to z działalności był porównywalny. Natomiast dzisiaj, jak patrzymy, jak wygląda przychód z działalności gospodarczej na terenie gminy Jasienica, to jest to w granicach 13 milionów. Czyli praktycznie wzrosło to o 100 procent, więc to powoduje, że również z tej płaszczyzny co roku będzie przychód. A jeszcze Strefa w całości zabudowana nie jest. Więc to powoduje, że nie musimy podnosić podatków znacząco, a mamy przychód. Więc ten pomysł, który kiedyś zaświtał w głowie i z miliona trzysta myślę, że – jak sprzedamy wszystkie nieruchomości – to będzie około 120 milionów, to to jest znaczący zastrzyk, który widać w terenie. W czternastu sołectwach te inwestycje myślę, że same się bronią i mówią o tym, jak dzisiaj zarządzana jest gmina Jasienica.
Tak, że cieszy nas ten fakt. Mało nas cieszy fakt, że, tak jak powiedziałem, musieliśmy dopłacić ponad 30 milionów do oświaty. Ale mieliśmy również tę możliwość, ponieważ zadłużenie było 17 procent Gminy Jasienica i byliśmy zmuszeni zaciągnąć 30 milionów kredytu, żeby pokryć koszty pensji i bieżącego utrzymania oświaty. I to jest przykra sprawa, bo jesteśmy dzisiaj na poziomie 33 procent gdzieś zadłużenia. Do 60 jeszcze dużo brakuje, ale nie chciałbym, żebyśmy tak funkcjonowali. Myślę, że w końcu kiedyś te dofinansowania będą realizowane tak, jak mówi o tym prawo, no bo do tej pory tak nie jest.
Dlatego z jednej strony dobrze, że nie musieliśmy, nie wiem, zamykać szkół i robić jakichś tam cięć. Natomiast z drugiej strony też trzeba powiedzieć, że dotknęła nas powódź, dotknęła ludzi, dotknęła infrastruktury. Mamy około 12 milionów strat na mieniu, nie mówiąc już o mieszkańcach. No ale na przykład taka szkoła w Jasienicy, gdzie zostały zalane piece. No to zaraz podjęliśmy decyzję, mimo to, że nie dostaliśmy dzisiaj jeszcze żadnych pomocowych środków ani na odbudowę boiska, ani na właśnie te piece. 360 tysięcy, zamówiliśmy trzy nowe piece. Ale one też nie stoją dzisiaj w sklepach i czekają, bo to jest dedykowane już pod odpowiednią kotłownię i to kosztuje 360 tysięcy.
No, jeszcze stare piece, można powiedzieć, jeden z nich udało się uruchomić. Dobrze, że nie mamy zimy, ale czekamy właśnie na dostawę tych trzech pieców, żeby można było to zamontować i żeby zima w tej placówce była normalna. Tak, że dobrze, że jesteśmy w stanie finansowo reagować również przy takich przykrych zdarzeniach.
Czyli się po prostu dużo dzieje. Bardzo dziękuję za rozmowę panie wójcie, no i do zobaczenia następnym razem.
Bardzo dziękuję, życzę Państwu wszystkiego, co najlepsze na święta, na Nowy Rok, na czas, kiedy będziecie państwo spędzać to rodzinnie, aby ta atmosfera, aby to ciepło było dla was wielką radością. Wszystkiego dobrego.
Życzył wójt gminy Jasienica, Janusz Pierzyna.
Podziękowania dla ZSP Wieszczęta
W dniu 14 stycznia 2025 roku w Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dyrektor Ilona Walach otrzymała gratulacje i podziękowania za udział w VII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do hymnu”.
Trwa budowa nowego budynku Klubu Sportowego Spójnia Landek - dziś, 20 stycznia, symbolicznie wmurowano pierwszą cegłę.
W tym roku w Gminie Jasienica gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej aż w czterech lokalizacjach: w Jasienicy, Iłownicy, Mazańcowicach oraz Międzyrzeczu Górnym. Oto program z Iłownicy.