Udane ferie

2025-03-13

Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna oraz szkoły w Jasienicy i Rudzicy podczas ferii zorganizowały zajęcia dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy.

W Jasienicy GOK pierwszy tydzień ferii upłynął na intensywnych próbach taneczno-teatralnych, przeplatanych twórczymi zajęciami plastycznymi. Efektem tych działań był pokaz grup tanecznych, działających w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy. Zespoły: Gang Słodziaków, Viverki, Małe Vivre i Vivre zaprezentowały układy choreograficzne oraz dwie etiudy teatralne z elementami tanecznymi, a licznie zgromadzona widownia nagradzała gorącymi brawami wspaniałe prezentacje. Instruktorem wszystkich grup jest Izabela Czyżycka. W drugim tygodniu ferii odbyły się wyjątkowe zajęcia feryjne takie jak m.in.: tworzenie domków dla materiałowych ptaszków, poznawanie tradycji Śląska Cieszyńskiego poprzez naukę regionalnej piosenki i układu tanecznego, szycie pluszaków, malowanie doniczek i sadzenie trzykrotek, zajęcia rytmiczne i taneczne oraz wiele innych.

Z kolei w filii GOK „Chata Międzyrzecze” ferie rozpoczęły się od Misji Robot – zabaw integracyjnych przygotowanych przez Andrzeja Surmę. Uczestnicy stworzyli pachnące świece z naturalnej węzy pszczelej, dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat pszczoły, a na zakończenie stworzyli z klocków lego latający model pszczółki.

Kolejne dni upłynęły również twórczo: dzieci uszyły pingwinki, pomalowały ceramiczne magnesy, ozdobiły za pomocą techniki decoupage drewniane ramki na zdjęcia oraz stworzyły podobizny morsów. Z kolei w czwartek na zajęciach stolarskich własnoręcznie wykonały karmniki dla ptaków, a w piątek malowały wiosenne kwiaty i odwiedziły izbę regionalną, zaś na koniec uczestnicy stworzyli włóczkowe stworki potworki.

Corocznym zwyczajem w filii GOK w Bierach podczas ferii odbył się karnawałowy bal przebierańców. Dzieci zachwycały pięknymi, kolorowymi strojami. Bal rozpoczął się od degustacji słodkich smakołyków, które przygotowały panie z KGW w Bierach. W wir szalonej zabawy, tańców i konkursów porwała dzieci ekipa animatorów z SuperLand. Zorganizowano tutaj również muzyczne spotkanie w formule karaoke, prelekcje i warsztaty "Skąd się wzieły ptaki?", wieczór gier planszowych z Księgralnią "Wszystko gra i czyta" oraz wycieczkę do zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku.

Zajęcia feryjne przygotowała również filia GOK w Mazańcowicach, rozpoczynając od tworzenia lasów w szkle. Feryjna środa była dniem ekologii z Fundacją Ekologiczną Arka, zaś w czwartek dzieci bawiły się w inżynierów z Misją Robot, a na zajęciach rękodzieła wykonały wiszące ozdoby. Na zakończenie tygodnia uczestnicy wybrali się do Naukotechnik, gdzie eksperymentowały z ciekłym azotem i uczyli się podczas warsztatów geologicznych.

Również w filii GOK w Rudzicy nie brakowało atrakcji - stolarskie eko warsztaty z Jarkiem Kasprzykiem z Klubu Gaja, gry i zabawy z Fundacją Ekologiczną Arka, a na zakończenie bal-dyskoteka dla przebierańców i to w ciemności!

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jasienicy pierwszy dzień ferii upłynął na warsztatach muzyczno-tanecznych, poprowadzonych przez Katarzynę Rusek. Drugi dzień ferii miał zaś charakter detektywistyczny za sprawą gry „Sprawa pierwsza książki". Prowadzący grę Maja Majewska oraz Szymon Pilch przygotowali akcesoria, cytaty z książek Agathy Christie, kody QR, i poprowadzili dyskusję, wprowadzając uczestników podzielonych na cztery grupy w świat detektywistyczny. Biblioteka stała się escape roomem, czyli pokojem zagadek, które rozwiązywali młodzi czytelnicy. W ostatni dzień ferii w bibliotece zagościły dwie grupy pasjonatów szycia. Większość dzieci pierwszy raz miała możliwość pracy z igłą i nitką. Prowadząca zajęcia cierpliwie tłumaczyła, co i jak należy robić. Po zakończonych warsztatach, każdy z uczestników mógł cieszyć się własnoręcznie uszytą maskotką. Tym razem były to pluszowe zajączki.

Również uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy mieli możliwość skorzystania z zimowiska od 17 do 21 lutego. Wzięło w nim udział aż 58 dzieci, a każdy dzień wypełniony był różnorodnymi aktywnościami, które dostarczyły uczestnikom mnóstwo radości i pozytywnych emocji. W trakcie tych pięciu dni dzieci miały okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach i wycieczkach. Z cyklu Teatralna przygoda obejrzały barwny i pełen humoru spektakl „Koziołek Matołek w Afryce” Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Filmowe emocje, to z kolei wizyta w Multikinie w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie uczestnicy obejrzeli premierę „Sonic 3. Szybki jak błyskawica”, zaś na zajęciach Wodne szaleństwo świetnie bawili się na krytej pływalni w Goczałkowicach.

Zajęcia Kolorowy świat sztuki i technologii spędzono odwiedzając Funzeum w Gliwicach, które zachwyciło interaktywnymi wystawami pełnymi świateł, barw i efektów specjalnych. Było to miejsce, gdzie nauka łączyła się z zabawą, a dzieci mogły rozwijać swoją kreatywność i ciekawość świata.

Energia i ruch to z kolei zajęcia, w których swą aktywność fizyczną uczestnicy mocno wykorzystał w parku trampolin, do woli skacząc i bawiąc się, a Sportowe wyzwania – zabawy sportowe przeprowadzone na miejscu w szkole. Była to świetna okazja do zdrowej rywalizacji, rozwijania umiejętności zespołowych i dobrej zabawy.

Podczas zimowiska dzieci miały zapewnioną pełną opiekę ze strony nauczycieli oraz wychowawców, codziennie korzystały z dwudaniowych obiadów serwowanych w szkole.

Od 17 do 28 lutego trwało również zimowisko w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudzicy, w którym wzięło udział 60 uczniów klas 1-4. „Ferie wcale nie muszą być nudne” – pod takim hasłem zorganizowano zajęcia w pierwszym tygodniu ferii. W każdy dzień na uczestników czekały ciekawe warsztaty oraz spotkania z niezwykłymi ludźmi. W poniedziałek spotkali się z członkami Koła Łowieckiego „Ślepowron” z Iłownicy. Panowie i Pani, ubrani w piękne stroje galowe, opowiadali o swojej pasji i pracy związanej ze światem polskiej przyrody. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przyrody, a w nagrodę otrzymywały budki lęgowe i karmniki. Inną ciekawostką były instrumenty – rogi, z których myśliwi wydobywali hejnały, grane na polowaniach. Kolejnym punktem tego dnia była dynamiczna i energetyczna zumba, a na koniec przeprowadzono warsztaty robienia czekolady połączone z degustacją.

Kolejnego dnia uczestnicy wyruszyli do Skoczowa. Wycieczkę zaczęli w Centrum Edukacji Ekologicznej, zaś kolejnym punktem był Teatr Elektryczny, w którym obejrzeli film „Kleks i wynalazek Filipa Golarza”.

Środę zaczęli od słodkiej niespodzianki, przygotowanej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzicy. Pani Zofia Polok oraz pani Urszula Miklar, snując ciekawe opowieści, nauczyły dzieci piec faworki oraz pokazały krok po kroku, jak przyrządzić domowej roboty słodkości. Na zajęciach technicznych dzieci tworzyły domki z ekologicznych materiałów, które później malowały według własnego pomysłu, a podczas ekoprzystanku wykonały śliczne drzewa. Pozostałą część dnia dzieci spędziły na aktywności sportowej w hali oraz na świeżym powietrzu.

W czwartek znowu pachniało w szkole, a to za sprawą warsztatów robienia pizzy. Mali kucharze pod okiem doświadczonego pizzermana przygotowali sobie pyszny posiłek. Następnie na zajęciach carvingu zdobyli wiedzę na temat sztuki rzeźbienia w owocach, sami mogli też wykonać ciekawe owocowe budowle. Na wiele pytań tego dnia musiał odpowiedzieć przyrodnik pan Bartosz Czader, który z niezwykłą pasją opowiadał o nowinkach przyrodniczych. Innym spotkaniem tego dnia była wizyta Michała Masarczyka, który nauczył dzieci, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach i jak uratować czyjeś życie.

Ostatni dzień uczestnicy spędzili w Centrum Bajki i Animacji OKO. Na zakończenie otrzymali dyplomy oraz upominki.

Zdjęcia dostępne na fanpagu Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasienicy oraz na "Jasienica po Godzinach".

źródło: materiały od organizatorów

 

Zobacz też:

Ochrona Przeciwpożarowa w Gminie Jasienica

Komendant Gminny ZOSP RP w Jasienicy sporządził informację dotyczącą stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy za 2024 r.

Recytacja na medale

Marta Grzyb z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach oraz Wiktoria Katańska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy zdobyły ex aequo I miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim. II miejsce zajęła Maja Drobik, również uczennica szkoły w Jasienicy.

Marcowy numer Jasienicy

O otwarciu nowego segmentu szkoły w Iłownicy, planach inwestycyjnych na ten rok oraz zakończonym cyklu spotkań w 12 gminnych jednostkach OSP piszemy w najnowszym numerze Miesięcznika Samorządowego „Jasienica”. Gazeta trafiła do stałych punktów kolportażu na terenie całej gminy.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica