Podróż z klasą z Iłownicy

2024-11-04

Uczniowie klas 4-6 wraz z nauczycielami i opiekunami wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Wyjazd uzyskał dofinansowanie z programu „Podróże z klasą”.

Organizację październikowej wycieczki nauczyciele w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Iłownicy rozpoczęli jeszcze końcem ubiegłego roku szkolnego, kiedy to Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło program „Podróże z klasą”. Zachętą była możliwość dwudniowego wyjazdu ponosząc niewielkie koszty. Założyliśmy sobie cel podróży: Kraków i Wieliczka z uczestnikami – uczniami klas: 4-6. Wniosek otrzymał 20 tys. zł dofinansowania, dzięki czemu koszt własny uczestników okazał się symboliczny.

Wyjechaliśmy w październikowy poniedziałek ze szkolnego parkingu i po dwugodzinnej podróży rozpoczęliśmy przygodę z zabytkami starego Krakowa. Ruszyliśmy w stronę Wzgórza Wawelskiego, zobaczyliśmy ziejącego smoka, posłuchaliśmy legend o Krakowie. Następnie zwiedziliśmy dziedziniec na Wawelu, katedrę oraz groby królewskie. Weszliśmy również na wieżę, by zobaczyć Dzwon Zygmunta. Oczywiście nie zabrakło innych atrakcji, jak Muzeum Rynek Podziemie, Sukiennice, najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius. Zobaczyliśmy także Okno Papieskie – symbol Papieża Jana Pawła II.

Nie tylko zwiedzanie stanowiło atrakcję dla uczestników, był nią również nocleg w hotelu Galicja w Wieliczce, gdzie po południu pierwszego dnia wycieczki się zameldowaliśmy. Wieczorne godziny spędziliśmy zajęciach integracyjnych, wspólnym posiłki, a przede wszystkim dobrej zabawie. Rano po smacznym śniadaniu ruszyliśmy spacerkiem w kierunku Muzeum Kopalni Soli w Wieliczce. Dalej poprowadzili nas przewodnicy i zabrali nas na trzygodzinną wędrówkę korytarzami kopalni na zwiedzanie tego urokliwego miejsca, wpisanego 40 lat temu na listę UNESCO.

Zwiedzanie kopalni nie było jedyną atrakcją w tym dniu. Po zjedzonym obiedzie udaliśmy się do Parku Miniatur w Inwałdzie. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia najpiękniejszych budowli świata w miniaturze, m.in. wieża Eiffla, bazyliki św. Marka w Wenecji, placu św. Piotra w Rzymie. Podróż po zabytkach odbywała się z przewodnikiem. Po części edukacyjnej, uczestnicy wycieczki mogli do woli korzystać z sąsiedniego lunaparku i  szaleć na urządzeniach, takich jak łódź piracka, koło młyńskie, samochodziki, spinning costery i inne.

Było naprawdę wspaniale. Pogoda dopisała. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie przeżyć te chwile. Wiele się też nauczyliśmy – zarówno z historii, geografii, ale też geologii czy historii sztuki.

Anna Mleczko

Zobacz też:

Jasienica na Złotej Kosie

Wójt gminy Jasienica, Janusz Pierzyna, przesłał serdeczne pozdrowienia uczestnikom XXIII Turnieju Żniwowania Metodami Tradycyjnymi „Złota Kosa 2025”, który odbył się 12 lipca w gminie Łambinowice na Opolszczyźnie. Pozdrowienia zostały odczytane podczas wydarzenia i uroczyście przekazane na ręce wójta gminy Łambinowice, pana Tomasza Karpińskiego.

Wyniki egzaminów ósmoklasisty

Znamy wyniki egzaminów ósmoklasisty.

Wójt z wizytą w Zakamenne

Wójt Janusz Pierzyna złożył gratulacje w Zakamenne na Słowacji z okazji 410-lecia miejscowości.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica