W Istebnej w środę 28 lutego podpisano Trójstronne Oświadczenie o Współpracy pomiędzy Województwem Śląskim, słowackim Samorządowym Krajem Żylińskim oraz czeskim Krajem Morawsko-Śląskim. W spotkaniu uczestniczył Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica, a zarazem przewodniczący Euroregionu Śląsk Cieszyński-Těšínské Slezsko.
Dokument na trójstyku w Istebnej, a więc miejscu gdzie stykają się granice trzech państw – Polski, Słowacji i Czech – podpisali marszałek województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, przewodnicząca słowackiego Samorządowego Kraju Żylińskiego Erika Jurinová oraz hetman czeskiego Kraju Morawsko-Śląskiego Jan Krkoška. W uroczystości obok dr. inż. Janusza Pierzyny uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, prezydent Katowic dr. Marcin Krupa, a także grono samorządowców i dyplomatów.
Sygnatariusze i polscy uczestnicy spotkania podkreślili, że województwo śląskie aktywnie współpracuje na arenie międzynarodowej. Samorząd Województwa Śląskiego podtrzymuje i rozwija współpracę z Krajem Morawsko-Śląskim i Samorządowym Krajem Żylińskim na podstawie umów bilateralnych od ponad dwudziestu lat. Działania z najbliższymi parterami po stronie czeskiej i słowackiej stwarzają szansę na dalszy rozwój gospodarczy, promocji, turystyki oraz realizacji wspólnych, transgranicznych przedsięwzięć. Budowanie trwałych relacji na płaszczyźnie międzynarodowej jest jednym z wyzwań i szans, które stoją przed Województwem Śląskim. Stąd inicjatywa Regionalnego Trójkąta Transgranicznego, której celem jest zacieśnienie tej współpracy.
Euroregion Śląsk Cieszyński-Těšínské Slezsko od ponad 25 lat aktywnie uczestniczy w tej współpracy. W ostatnich miesiącach pogranicze polsko-czeskie w obszarze Euroregionu Śląsk Cieszyński wzbogaciło się o transgraniczne propozycje dla turystów, m.in. o szlak „Śladami rewolucji przemysłowej” z Ogrodem Tradycji w Jasienicy czy makietą cementowni w Goleszowie, szlakiem cieszyńskiego tramwaju z Transgranicznym Centrum Informacji Turystycznej oraz repliką cieszyńskiego tramwaju w Cieszynie. To jednak niejedyne przykłady wspólnych polsko-czeskich realizacji w ramach programu Interreg CZ-PL w Euroregionie Śląsk Cieszyński, wcześniej powstały Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” w Brennej, Dom Przyrodnika w Hażlachu, Ogród Dwóch Brzegów na nabrzeżach Olzy w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie oraz Żelazny Szlak Rowerowy/ Železná cyklotrasa łączący Śląsk Cieszyński z południową częścią Górnego Śląska. Transgraniczny charakter ma także rozwijający się na pograniczu Cieszyński Szlak Wina.
Słowacki Kraj Żyliński leży na północnym zachodzie Słowacji, od strony zachodniej graniczy z Republiką Czeską, a od północy z Polską. Głównym miastem jest Żylina, zaś atrakcjami regionu są zamki: Orawski, Hričovský, Súľovský hrad, Likava, Liptovski. Ważnym miejscem na turystycznym szlaku jest miejscowość Vlkolinec wpisana na listę zabytków UNESCO. Żyliński odpowiednik Województwa Śląskiego jest niezwykle malowniczy: Mała Fatra, Wielka Fatra, Choczskie Wierchy a przede wszystkim Tatry Zachodnie oraz Tatry Niskie są rajem dla wielbicieli turystyki pieszej i rowerzystów. Najchętniej odwiedzane są udostępnione dla zwiedzających jaskinie, jeziora zaporowe oraz parki wodne.
Z kolei centrum administracyjnym czeskiego Kraju Morawsko-Śląskiego jest Ostrawa, gdzie mieszka około jednej czwartej ludności. Województwo zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców. Region tworzą powiaty: Bruntal, Frydek-Mistek, Karwina, Nowy Jiczyn, Opawa i Ostrawa.
Na podstawie: www.facebook.com/EuroregionSCTS oraz www.slaskie.pl
Podziękowania dla ZSP Wieszczęta
W dniu 14 stycznia 2025 roku w Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dyrektor Ilona Walach otrzymała gratulacje i podziękowania za udział w VII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do hymnu”.
Trwa budowa nowego budynku Klubu Sportowego Spójnia Landek - dziś, 20 stycznia, symbolicznie wmurowano pierwszą cegłę.
W tym roku w Gminie Jasienica gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej aż w czterech lokalizacjach: w Jasienicy, Iłownicy, Mazańcowicach oraz Międzyrzeczu Górnym. Oto program z Iłownicy.