Trwa przebudowa starej części Urzędu Gminy i dostosowanie jej do standardów obsługi mieszkańca na miarę XXI wieku. Okazało się jednak, że budynek wymaga znaczącego wzmocnienia.
Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, w najstarszej części budynku Gminy ekipy budowlane przystąpiły do przebudowy. Zgodnie z planem, powstaje w tym miejscu na parterze przestronny dziennik podawczy oraz sala obsługi interesanta. – Okres pandemii, gdy trzeba było przyjmować mieszkańców z zachowaniem dystansu społecznego, dowiódł, że taka przestrzeń w codziennej pracy Gminy jest niezbędna – mówi Janusz Pierzyna. Dodatkowo również w tej części Urzędu powstanie winda, która z poziomu parteru dowiezie osoby z niepełnosprawnościami do odpowiedniego referatu.
Na budowniczych czekała jednak niespodzianka. – Przy przystąpieniu do prac okazało się, że ta najstarsza część budynku osadzona jest na niestabilnym fundamencie kamiennym. To stanowiło zagrożenie i wcześniej czy później mogłoby doprowadzić do katastrofy budowlanej. Musieliśmy natychmiast przeciwdziałać – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna. Przypomina, że ta najstarsza część Urzędu powstała jeszcze w XIX wieku jako parterowa karczma. Sto lat później, na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku już na potrzeby urzędu nadbudowano I piętro, a w latach 1986-1990 także II piętro i poddasze.
Obecnie po rozpoczęciu prac i zapoznaniu się z sytuacją natychmiast przystąpiono do wzmocnienia całej konstrukcji. Ta część budynku nie jest podpiwniczona, posadzki były położone na szlace i bez izolacji, a fundamenty nie miały odpowiedniej nośności. Toteż poszerzono zakres robót o wzmocnienie fundamentów i wykonanie filarów betonowych, które wzmacniają konstrukcję i zabezpieczą budynek. Dodatkowo wymieniono posadzki, ułożono beton, ocieplenie, izolację i wylewkę. Wiąże się to również z wykonaniem nowego ogrzewania podłogowego dla całej sali obsługi mieszkańca, gdyż poprzednie było żeliwne. Okazało się jednocześnie, że również ściany nośne, mimo 60 centymetrów grubości, mają w środku wolną przestrzeń, nie są spójne i lite. A to oznacza, że ich wytrzymałość jest dużo mniejsza niż zakładano. Aby temu zaradzić konstrukcję wzmocniono belkami, zwiększającymi nośność całego budynku.
– Ta sytuacja trochę nas zaskoczyła, a jednocześnie uświadomiły realne zagrożenie. Ale nie ma co narzekać, trzeba realizować rozpoczętą przebudowę, aby następne pokolenia mogły dalej bezpiecznie pracować i nie musiały wracać do remontu tej części budynku – dodaje wójt.
– Przebywając codziennie przez 25 lat w tym budynku nie mieliśmy świadomości, w jakich warunkach pracujemy. Dopiero bieżący remont parteru odkrył nam prawdziwe zagrożenie, które chcemy jak najszybciej usunąć. Przepraszamy mieszkańców za te niedogodności i utrudnienia w bezpośrednim kontakcie z Urzędem. Przygotowaliśmy zastępcze miejsce jako Dziennik Podawczy w nowej części Urzędu, wyposażone w windę. Będziemy się starać jak najszybciej wrócić do normalności – zapowiada Janusz Pierzyna.
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci małe i duże na magiczne Spotkanie ze św. Mikołajem
Osiem przedszkoli w gminie Jasienica zorganizuje zajęcia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci, diagnozowanie deficytów rozwojowych oraz zajęcia specjalistyczne rozwijające kompetencje kluczowe i preorientację zawodową. Planuje się także wyjazdy edukacyjne.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.