Upamiętnienie 10. Bezimiennych Bohaterów

2023-08-25

W środę, 23 sierpnia, na terenie Starej Prochowni w Międzyrzeczu Górnym odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika. Ten moment był hołdem dla dziesięciu bezimiennych Polaków, którzy zostali rozstrzelani przez hitlerowskich faszystów w czerwcu 1942 roku.

Pan Krzysztof Wieczerzak, Zastępca Wójta Gminy Jasienica, przedstawił kontekst historyczny działań wojennych w okresie II wojny światowej na terenie Międzyrzecza w Gminie Jasienica, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc kaźni i pamięci – materiały te historyczne opracował pan dr Jerzy Polak.

Dalej, głos zabrał Janusz Pierzyna, Wójt Gminy Jasienica. W swoim przemówieniu Wójt podkreślił, że to miejsce przesiąknięte krwią przypomina nam o cenie wolności. Przypomniał, że historia tych bohaterów, choć nieznana, jest lekcją dla naszego pokolenia. Apelował, aby nikomu nigdy nie przysługiwało prawo do pozbawiania życia drugiego człowieka. Dziękował za obecność wszystkim obecnym i tym którzy włączyli się w organizację uroczystości, przekazując przesłanie jedności w zapobieganiu agresji i przemocy.

Następnie swoje przemówienia wygłosili Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, a także posłowie Przemysław Drabek i Mirosław Suchoń.

Po uroczystych wystąpieniach, nastąpił akt odsłonięcia obelisku, którego dokonali Danuta Mikoda pracownik IPN w Katowicach, Wójt Janusz Pierzyna, Wiceminister Stanisław Szwed i wspomniani posłowie. Pomnik stanowi wyraz pamięci i szacunku dla ich ofiary oraz symbolicznie upamiętnia tragiczne wydarzenia z tamtej przeszłości, przypominając o okrucieństwie i bohaterstwie tych czasów.

Następnie pomnik poświęcił ks. Andrzej Dyczek proboszcz międzyrzeckiej parafii ewangelickiej wraz proboszczem parafii katolickiej św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym ks. Janem Walusiem. Po ceremonii złożono kwiaty pod monumentem.

Ważnym i podniosłym momentem uroczystości był również apel poległych i salwa honorowa.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Krzewienia Etosu Armii Krajowej Zygmunt Mizera, który wręczył na ręce Wójta Gminy Jasienica medal SKE AK za działalność na rzecz Krzewienia Etosu Armii Krajowej.

Wśród gości obecni byli także Wicestarosta bielski Andrzej Kamiński, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski, Przedstawiciel 18 Batalionu Powietrznodesantowego kpt Łukasz Szczotka, w imieniu Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku-Białej mjr Dawid Nowak, Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej bryg. Roman Marekwica, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Bielsku-Białej Stanisław Nycz, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej Dariusz Zajada oraz Komendant Komisariatu Policji w Jasienicy komisarz Ireneusza Spandela, Przewodniczący Rady Gminy Czesław Machalica radni i sołtysi.

Oprócz tego, wśród obecnych byli reprezentanci m.in. Stowarzyszenia Krzewienia Etosu Armii Krajowej, Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza, Koła Gospodyń Wiejskich z Międzyrzecza Górnego oraz Dolnego, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Zarząd Koła nr 12 w Międzyrzeczu Górnym, Koła Łowieckiego „Hubertus” z Międzyrzecza, druhowie z OSP Międzyrzecze Górne wraz z MDP i pocztami, klubu sportowego KS MIĘDZYRZECZE, zespołu regionalnego „Międzyrzeczanie”, oraz harcerze z Royal Ranger, RSP Rolnik, Rady Sołeckiej Międzyrzecza Górnego i Dolnego oraz ZSP Międzyrzecze.

Uroczystości towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Jasienica Blach Kapela pod batutą Tadeusza Rozumka.

Warto podkreślić, że data uroczystości 23 sierpnia - jest europejskim dniem pamięci ofiar stalinizmu i nazizmu proklamowanym przez parlament europejski w 2008 r. w 70. rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow. Natomiast całe wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach oraz Urząd Gminy w Jasienicy.

Zdjęcia dostępne na naszym profilu Jasienica po godzinach

Zobacz też:

Rok na Lokalnym Targowisku: Opowieść o Czterech Porach Roku

Ekologiczne Targowisko w Jasienicy ma już rok. Kolorowe i pełne życia bardzo szybko stało się miejscem nie tylko sprzedaży poszukiwanych produktów, zwłaszcza sezonowych, ale i spotkań sąsiadów, rolników, producentów i rzemieślników, a także sprzedawców, mieszkańców gminy Jasienica i okolic.

Nazwy ulic dla Jasienicy

W najbliższym czasie ulice we wszystkich sołectwach będą miały nadane oficjalne nazwy. Obecnie trwa procedura nadawania nazw ulic w sołectwie Jasienica.

Z głębokim żalem żegnamy Pana Rudolfa Budnego

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Rudolfa Budnego, który odszedł od nas, pozostawiając wielką pustkę w naszych sercach i w naszej społeczności.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica