Wójt z wizytą w Zakamenne

2025-07-16

Wójt Janusz Pierzyna złożył gratulacje w Zakamenne na Słowacji z okazji 410-lecia miejscowości.

W sobotę 12 lipca wójt Janusz Pierzyna uczestniczył w uroczystych obchodach 410-lecia powstania słowackiej Gminy Zakamenne. Wizyta była nie tylko okazją do złożenia życzeń, lecz także wyrazem współpracy pomiędzy gminami, która rozwija się już od około dwóch lat. Jasienica i Zakamenne planują realizować wspólny projekt, dofinansowany z programów transgranicznych.

Podczas obchodów wystąpił również Regionalny Zespół "Dudoski", działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy, który zaprezentował się przed międzynarodową publicznością.

Zakamenne leży po słowackiej stronie Orawy. Zapiski historyczne mówią, że w 1615 roku hrabia Juraj Thurzo zlecił wałachom Pavlowi Breznický'emu i Jurajowi Reguli założenie wsi, którą nazwali Kamenská, później Kamenný Klin, Zákamenský Klin, Zákamenné. Wieś położona była wysoko w górach i w 1659 roku liczyła 418 mieszkańców. Teren był jałowy, często nawiedzany przez burze, zbierano tu tylko owies i ziemniaki. Mieszkańcy trudnili się hodowlą bydła, hodowlą owiec, spławem drrewna, wycinką drzew i obróbką drewna, garbarstwem, produkcją lnu i sukna, handlem i rzemiosłem domowym. Handlowali na rynkach w Polsce, Námestovie, Trstenej, Tvrdošínie i Dolným Kubínie. W XIX wieku Zákamenné stało się centrum targowym, w 1859 r. powstała gmina miejska. W 1875 roku wybudowano tu pierwszy na Orawie tartak. W latach 1918-1926 Komandorat Orawski wybudował kolejkę leśną do transportu drewna, która była użytkowana do 1971 roku. Ośrodek zdrowia powstał w 1920 roku, teatr działa od 1922 roku, biblioteka miejska powstała w 1923 roku, zaś apteka w 1927 roku.

W czasie Słowackiego Powstania Narodowego wieś była jednym z ośrodków partyzanckich na Orawie. W drugiej połowie XX wieku mieszkańcy pracowali w leśnictwie, zakładach przemysłowych na Orawie i Ostrawie oraz w rolnictwie. Spółdzielnia rolnicza została założona w 1975 roku. Wieś jest członkiem Związku Miast i Gmin Górnej Orawy, Stowarzyszenia Babia Hora oraz współpracuje z polskim samorządem gminy Suszec.

We wsi toczy się bogate życie społeczne, działa tu ochotnicza straż pożarna, Czerwony Krzyż, Związek Wychowania Fizycznego, Wspólnota Urbarium, Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Pocztowych, Stowarzyszenie Pszczelarzy. W herbie miasta widnieje lew z krzyżem łacińskim.

Fotorelacja Gmina Jasienica - profil Urzędu

Wójt wręcza patere pamiątkową staroście gminy Zakamenne.

Fot. Obec Zákamenné.

 

Zobacz też:

Rośnie zaplecze Spójni

Trwają prace przy budowie nowego zaplecza dla Klubu Sportowego Spójnia Landek. W ostatnim czasie roboty osiągnęły tzw. stan surowy zamknięty.

Jasienica na Złotej Kosie

Wójt gminy Jasienica, Janusz Pierzyna, przesłał serdeczne pozdrowienia uczestnikom XXIII Turnieju Żniwowania Metodami Tradycyjnymi „Złota Kosa 2025”, który odbył się 12 lipca w gminie Łambinowice na Opolszczyźnie. Pozdrowienia zostały odczytane podczas wydarzenia i uroczyście przekazane na ręce wójta gminy Łambinowice, pana Tomasza Karpińskiego.

Wyniki egzaminów ósmoklasisty

Znamy wyniki egzaminów ósmoklasisty.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica