Blisko 200 uczestników wzięło udział w tegorocznym Biegu Floriańskim, zorganizowanym przez strażaków z OSP Świętoszówka po raz 22.
– To już dwudziesty drugi raz, gdy spotykamy się w Świętoszówce. Wasze zaangażowanie i organizacja zasługują na ogromne uznanie. Wasza obecność świadczy o dużym doświadczeniu organizatorów i ich dbałości o to, by co roku liczba uczestników była tak imponująca. Najmłodszym gratuluję wyboru aktywności fizycznej, a najstarszym gratuluję dobrej kondycji – mówił prezes Gminnego Związku OSP RP w Jasienicy wójt Janusz Pierzyna. Podziękował także organizatorom, prezesom, naczelnikowi oraz wszystkim członkom OSP Świętoszówka za ich zaangażowanie i kontynuowanie tej tradycji, a także sponsorom, którzy wspierają to wydarzenie.
W rywalizacji sportowej, która odbyła się w sobotę 18 maja w Świętoszówce, wzięli udział zawodnicy m.in. z powiatów bielskiego, cieszyńskiego, myślenickiego i miasta Katowice. W zależności od wieku biegacze mieli do pokonania dystanse od 900 m do 5 km. W kategorii 8-10 lat wystartowało 42 uczestników, w kategorii 11-13 lat – 68, w kategorii 14-17 lat – 43 zawodników, zaś w najstarszej, powyżej 18 lat – 36 zawodników. Najmłodszym uczestnikiem biegu była Judyta Matuszny, a najstarszym Zbigniew Radomski.
Po zawodach odbyła się uroczysta dekoracja i wręczanie nagród przez Wiceprezesa Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach, a zarazem wójta Janusza Pierzynę, Stanisława Nycza – prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Bielsku-Białej oraz prezesa OSP Świętoszówka, Józefa Strokę.
Uczestnicy częstowali się pyszną grochówką, którą zgodnie z tradycją zawodów przygotowano dla biegaczy.
Zadanie było współfinansowane m.in. ze środków budżetu Gminy Jasienica.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.