Wiele ciepłych słów i życzeń usłyszeli starsi mieszkańcy gminy Jasienica, którzy w czwartek 26 października spotkali się na sali widowiskowej GOK podczas obchodów Gminnego Dnia Seniora.
Jak przypomniał wójt Janusz Pierzyna, w październiku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seniora (1 października), Światowy Dzień Seniora (14 października), Europejski Dzień Seniora (20 października). – Była więc dobra okazja, aby właśnie w październiku spotkać się z państwem – wyjaśnił Janusz Pierzyna.
– Życzę państwu, aby nie tylko dzisiejszy dzień był dla was radością, ale każdy następny. Aby radości ze swojego pięknego dorobku całego życia towarzyszył również szacunek kolejnych pokoleń, tych, którzy idą za wami, aby zawsze potrafili wam powiedzieć „dziękuję”, zawsze pomóc. Życzę też, abyście zawsze w swoim pokoleniu mieli przyjaciół przez kolejne długie lata – mówił Janusz Pierzyna do wzruszonych uczestników uroczystości.
Gminny Dzień Seniora zgromadził blisko 200 osób, w tym członków pięciu kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów naszej gminy, reprezentujących Jasienicę, Rudzicę, Świętoszówkę, Mazańcowice i Międzyrzecze Górne. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym wprowadzeniem sztandarów Związku, następnie wspólnie odśpiewano hymn Śląska Cieszyńskiego „Ojcowski Dom” przy akompaniamencie Kapeli „Brynioki”.
– Należą się wam wielkie słowa uznania i szacunek za talent muzyczny, za poczucie humoru. Jesteście tą grupą społeczną, która chyba najlepiej umie się bawić – mówił Janusz Pierzyna.
– Cieszę się, że mogłem się z państwem spotkać i porozmawiać. To dla nas w samorządzie jest ważne, aby czerpać z waszych bogatych doświadczeń, słuchać, co macie do powiedzenia, bo przemawia przez was życiowa mądrość, praktyczna a nie zmyślona – dodawał.
Wójt zachęcił do czytania Miesięcznika Samorządowego „Jasienica” jako źródła wiadomości o tym, co dzieje się w naszej gminie. Wykorzystał też okazję, aby zaprezentować seniorom ostatnie posunięcia samorządu i osiągnięcia Gminy. Podkreślił, że zrównoważony rozwój gminy oznacza tworzenie odpowiednich warunków życia i pracy dla wszystkich mieszkańców, tzn. ze wszystkich części gminy i jej sołectw, a także dla osób w każdym wieku. Toteż powstają miejsca rekreacji, uprawiania sportu, nauki, organizuje się różnego rodzaju zajęcia, koncerty i spotkania, które dostarczają nie tylko rozrywki, ale również integrują naszą gminną społeczność. – Na miarę możliwości, jakie posiadamy, staramy się całość harmonijnie pogodzić – mówił wójt. Dodawał, że nie zawsze jest to proste zadanie, np. szkoły od dwóch dekad wymagają ciągłego dofinansowania, bowiem subwencje, jakie Gmina otrzymuje na ich utrzymanie, wystarczają zaledwie w połowie.
Janusz Pierzyna podkreślił, że bardzo wiele udaje się osiągnąć gminie Jasienica dzięki temu, że przezornie tworzy i realizuje długoletnie plany. W ten sposób powstała m.in. Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna. – Od początku ją wymyśliliśmy, zabiegaliśmy o pozyskanie gruntów, a następnie o pieniądze na jej uzbrojenie. Wiele wysiłku i czasu poświęciliśmy, aby mogła powstać. I teraz możemy czerpać z niej korzyści, bo co roku generuje zyski po kilkanaście milionów złotych – mówił wójt, przypominając, że do tej pory ze sprzedaży inwestorom gruntów na Strefie wpłynęło do budżetu gminy już 60 mln zł. – To właśnie środki, które możemy przeznaczyć na rozwój naszej gminy, aby każdy z naszych mieszkańców miał dobre warunki życia – dodawał Janusz Pierzyna, podkreślając, że ważnym źródłem finansowania inwestycji gminnych są również środki pozyskiwane z programów unijnych i rządowych.
Wśród gości byli przewodniczący Rady Gminy Jasienica Czesław Machalica, wiceprzewodniczący Oddziału Okręgowego Z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bielsku -Białej Franciszek Gąsiorek oraz członek zarządu Bogdan Małek. Pyszne jedzenie dla uczestników spotkania przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jasienicy.
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci małe i duże na magiczne Spotkanie ze św. Mikołajem
Osiem przedszkoli w gminie Jasienica zorganizuje zajęcia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci, diagnozowanie deficytów rozwojowych oraz zajęcia specjalistyczne rozwijające kompetencje kluczowe i preorientację zawodową. Planuje się także wyjazdy edukacyjne.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.