Padł kolejny rekord - 154 465 złotych - tyle zebrano w gminie Jasienica w niedzielę 26 stycznia podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z całą pewnością ta suma jeszcze wzrośnie, bo pieniądze z aukcji cały czas spływają. Datki były zbierane na terenie całej gminy, a główne wydarzenia zorganizowano w Jasienicy, Iłownicy, Mazańcowicach i Międzyrzeczu Górnym.
— Jesteście wspaniali. Oby taka energia towarzyszyła nam zawsze. Pomagajmy sobie nawzajem i dzielmy się dobrem. Razem dokonujemy rzeczy wielkich i tworzymy lepszą przyszłość, to wszystko dzięki waszej hojności. Dziękuję za waszą obecność, wsparcie i wielkie serce – mówił wójt Janusz Pierzyna podczas inauguracji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy. Wraz z wieloma uczestnikami odwiedził wszystkie miejsca w gminie Jasienica, w których dla onkologii i hematologii dziecięcej grała Orkiestra.
W każdym z nich nie brakowało atrakcji. Organizatorzy przygotowali scenę muzyczną, pyszne jedzenie i słodkości, licytacje, loterie fantowe, animacje dla dzieci oraz różnego rodzaju atrakcje takie jak np.: ściankę wspinaczkową, pokaz psów policyjnych, dmuchańce czy przejazd Ciuchcią Beskidzką w ZSP Jasienica. Biegi „Policz się z cukrzycą” i „Turniej Badmintona dla WOŚP”, labirynt w zadymionym namiocie pneumatycznym, przejażdżki na motocyklach, czy wystawę obrazów "Malujemy Sercem IV”. Zlot samochodów marki Subaru, łowienie rybek koparką, czy zabawy z Misiem imprezowym w Iłownicy. W Międzyrzeczu Górnym druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej zorganizowali prezentacje działań z zakresu ratownictwa technicznego. Dodatkowo strażacy z jednostek OSP Jasienica, Mazańcowice, Międzyrzecze Górne, Międzyrzecze Dolne, Wieszczęta oraz Iłownicy dali pokaz licznych umiejętności strażackich, sprzętu oraz wozów bojowych, a także udzielali fachowych porad z zakresu pierwszej pomocy. Natomiast dzieci i młodzież z ZSP Jasienica, Iłownica oraz Mazańcowice zaprezentowały swoje umiejętności taneczne oraz wokalne.
Dodatkowo jak co roku odbył się Mazańcowicki Bieg „Policz się z cukrzycą” oraz po raz pierwszy „Turniej Badmintona dla WOŚP”, w którym wzięło udział 60 osób – dzieci oraz dorosłych. Turniej zorganizowało Stowarzyszenie Beskidzki Klub Badmintona SET.
W ramach Finału odbyły się również liczne licytacje wyjątkowych przedmiotów takich jak zestaw piśmienniczy z autografem Wójta Gminy Jasienica, vouchery na treningi z mistrzami sportu z naszej gminy, w tym Damianem Iskrzyckim i Piotrem Łączem, obrazy z akcji Malujemy Sercem IV, bony podarunkowe, publikacje z autografami, kursy i inne. Licytacje miały miejsce zarówno w dniu Finału, jak i online, przez serwis Allegro. Warto dodać, że datki na WOŚP można było składać również w punktach stacjonarnych w gminie Jasienica, w tym w Urzędzie Gminy.
Zwieńczeniem 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było zapalenie symbolicznego światełka do nieba.
W Jasienicy wydarzenie rozpoczęło się widowiskowym pokazem samochodów strażackich z wszystkich jednostek OSP w gminie Jasienica, ustawionych w kształcie serca na nowym parkingu obok szkoły. Pojazdy wyposażone w włączone sygnały świetlne i dźwiękowe, stworzyły niepowtarzalny spektakl. Pośrodku parkingu wolontariusze trzymając pochodnie utworzyli serce, gdzie symbolicznie w niebo zostały wypuszczone 33 kolorowe balony.
W samym środku odbył się wyjątkowy pokaz FIRE SHOW, wzbogacony elementami pirotechniki, zaprezentowany przez Jerzego Kozłowskiego.
Kończąc Wójt Gminy Jasienica serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom 33.finału WOŚP w Gminie Jasienica, wyrażając wdzięczność za zaangażowanie, wsparcie oraz hojność.
Mieszkańcy naszej gminy po raz kolejny z wielkim sercem włączyli się w organizację finału WOŚP. Na szczególne podziękowania zasługują wszyscy darczyńcy i licytujący, szkoły i organizacje, które przyłączyły się do niedzielnego finału, a przede wszystkim wolontariusze WOŚP. W tym roku było ich aż 40 – w tym 36 dzieci oraz 4 dorosłych.
Podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gminie Jasienica zebrano 154 465 złotych. To jednak nie koniec, bo środki z aukcji nadal napływają, co więcej, to już o prawie 30 tysięcy złotych więcej niż w ubiegłym roku.
I tak kolejno w:
Organizatorami i koordynatorami działań w Gminie Jasienica byli:
Podczas finału 26 stycznia dla WOŚP na terenie Gminy Jasienica grali z nami również:
Od wielu lat wspierają nas medialnie:
Historia WOŚP w gminie Jasienica
A wszystko zaczęło się w 2003 r. z inicjatywy i zaangażowania Doroty Pękali, wieloletniej nauczycielki i dyrektor jasienickiej szkoły. Do 2023 r. była ona głównym motorem i sercem działań WOŚP na terenie szkoły. Od zeszłego roku działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w jasienickiej szkole koordynuje Wioletta Machalica oraz Wolontariusze zespołu WOŚP Jasienica. Oczywiście, organizacja dorocznych Finałów nie byłaby możliwa bez wsparcia społeczności szkolnej, wspaniałych nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, Rady Rodziców oraz cudownych wolontariuszy, darczyńców, artystów oraz zespołów zaangażowanych w zbiórkę. Kolejne lata przynosiły rozwój tego wydarzenia i rosnące z roku na rok kwoty zebrane dla najbardziej tego potrzebujących.
Na przestrzeni lat do wspólnego grania przyłączyły się instytucje Gminy Jasienica na czele z Wójtem i Gminnym Ośrodkiem Kultury, organizacje społeczne, w tym Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich, a także przedsiębiorcy, zbierając datki do puszek również w swoich firmach.
Do 2019 r. WOŚP Jasienica grał ze Sztabem Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej. Natomiast w 2020 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy filia w Mazańcowicach powstał Sztab Gminny nr 4936, który wspólnie gra w ramach czterech zespołów – WOŚP Mazańcowice, Jasienica, Iłownica oraz Międzyrzecze Górne.
W 2024 r. zostało zorganizowane pierwsze „Światełko do Nieba” z udziałem wszystkich jednostek OSP z terenu gminy oraz pokazy ratownicze przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasienicy.
Krzyż Kawalerski dla Janusza Pierzyny
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał wójt Janusz Pierzyna od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wraz z innymi odznaczonymi osobami, zasłużonym dla państwa i społeczeństwa, order odebrał w poniedziałek 27 stycznia z rąk ministra Andrzeja Dery podczas uroczystości w Belwederze.
Gmina Jasienica przywiązuje wielką wagę do kształcenia dzieci i młodzieży oraz warunków, w jakich odbywa się nauka.
Panie z KGW w Łazach w tym roku były gospodyniami noworocznego spotkania. Okazją było zaprezentowanie nowego domu sołeckiego, w którym zorganizowały spotkanie.