W środę 10 kwietnia władze gminy Jasienica uczciły pamięć polskich oficerów zamordowanych w Katyniu oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Wójt Janusz Pierzyna wraz ze swoim Zastępcą Krzysztofem Wieczerzakiem, Przewodniczącym Rady Gminy Czesławem Machalicą oraz Sekretarz Gminy Łucją Jenkner, złożył wieniec i zapalił znicze pod krzyżem z upamiętniającymi tablicami.
Krzyż w Jasienicy, jeden z pierwszych upamiętniających tragedię smoleńską, został ufundowany jeszcze w kwietniu 2010 roku. Stanął przy pomniku mieszkańców Jasienicy poległych podczas obu wojen światowych. Przy krzyżu umieszczono wtedy tablicę przypominają o dwóch tragicznych wydarzeniach: zbrodni katyńskiej z 1940 roku i katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką.
Co roku w uroczystościach pod krzyżem smoleńskim Gmina Jasienica oddaje hołd tym, którzy stracili życie w służbie dla Polski. W ten sposób władze gminy Jasienica podkreślają znaczenie pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i wyrażają szacunek dla ofiar.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.