Ośrodek zdrowia dla Międzyrzecza

2024-04-12

Łącznie 4 255 900 zł kosztować będzie budowa nowego ośrodka zdrowia w Międzyrzeczu Górnym. W tej kwocie mieści się 2,5 mln zł dofinansowania, jakie wójt Janusz Pierzyna pozyskał z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

– Warunki przyjmowania pacjentów w dotychczasowej przychodni w Międzyrzeczu Górnym nie spełniają już norm dla takich obiektów. Przebudowa byłaby bardzo kosztowna, toteż uznaliśmy, że łatwiej i taniej będzie postawić całkowicie nowy budynek w innym, dogodnym do dojazdu miejscu, w pełni dostosowany do wymogów lecznictwa XXI wieku – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Podkreśla, że nowa przychodnia będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich, z łatwo dostępnym wejściem, gabinetami, poczekalniami i toaletami. Będzie też na tyle przestronna, że oczekujący na wizytę chorzy zachowają wobec siebie pewien bezpieczny dystans, dodatkowo zostanie wydzielona część dla dzieci zdrowych, aby nie miały okazji stykać się z chorymi zakaźnie pacjentami. – Po doświadczeniach z pandemią zadbaliśmy szczególnie o takie zaprojektowanie obiektu, aby był bezpieczny na tyle, na ile jest to tylko możliwe – dodaje Janusz Pierzyna.

Z kwestii budowlanych nowy budynek stanie na działce w pobliżu kościoła katolickiego, gdzie jest duży parking, z którego korzystać będą dojeżdżający pacjenci. Obiekt będzie parterowy o powierzchni zabudowy 416 mkw. oraz powierzchni użytkowej wynoszącej 344 mkw. W projekcie przewidziano wspomniane osobne strefy dla zdrowych dzieci i chorych z osobnymi wejściami, recepcję. Będzie też 10 pomieszczeń, w tym gabinety zabiegowe, separatka, pracownia RTG, pokój pielęgniarek i oczywiście gabinety lekarskie. Przetarg na budowę został już rozstrzygnięty, inwestycja wkrótce się rozpocznie.

Zobacz też:

Wójt ponownie w Zarządzie Aglomeracji

Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna ponownie został wybrany do Zarządu Aglomeracji Beskidzkiej na nową kadencję.

Remonty Orlików

Generalny remont przejdą dwa kompleksy sportowe Orlik w Rudzicy i Mazańcowicach. Prace rozpoczną się po przeprowadzeniu postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy robót.

Sukcesy młodych tyczkarek z UKS Olimp Mazańcowice

W sobotę, 11 czerwca, stadion w Sosnowcu stał się areną emocjonujących zmagań sportowych podczas Mistrzostw Śląska w Lekkiej Atletyce Młodzików. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono utalentowanych młodych sportowców, w tym reprezentantki Gminy Jasienia z Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimp Mazańcowice.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica