Przygotowania do przebudowy węzła S52

2024-04-16

Przygotowania do kompleksowej przebudowy układu komunikacyjnego na węźle drogi ekspresowej S52 w Jasienicy są na ukończeniu. Wkrótce ruszą prace budowalne przy środkowym odcinku.

W środę 10 kwietnia rozstrzygnięty został przetarg na budowę ronda koło biblioteki. Powstanie w systemie „zaprojektuj i zbuduj” do jesieni przyszłego roku.

Początkowo na wykonanie ronda wójt pozyskał 1 231 694,95 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, przy ówczesnej wartości kosztorysowej opiewającej na 4,60 mln zł. Po negocjacjach z firmami, które zgłosiły się do przetargu na wykonanie ronda, cena spadła do 3 875 238 zł. – Różnicę między wynegocjowaną ceną a kwotą dofinansowania solidarnie pokryjemy po połowie wraz z Powiatem Bielskim. Ale dalej staramy się o kolejne dofinansowanie, toteż wkład budżetu Gminy Jasienica w tej inwestycji może się jeszcze zmniejszyć – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Wykonawca oprócz ronda o średnicy ok. 40 m przebuduje dodatkowo wjazd na parking Gminnej Biblioteki Publicznej i zmodernizuje ekrany akustyczne w sąsiedztwie inwestycji. – Zadecydowałem o realizacji tego zadania, bowiem zależało nam, aby jak najszybciej inwestycja ruszyła. Dzięki temu w krótkim czasie mogliśmy pozyskać niezbędne środki i załatwić wszelkie formalności – dodaje wójt.

Przypomnijmy, rondo koło biblioteki jest jednym z trzech zaplanowanych fragmentów przebudowy zjazdu i wjazdu na węźle S52 w Jasienicy. Przebudowany układ komunikacyjny umożliwi stopniowe rozładowanie ruchu i tym samy udrożnienie przejazdu w okolicach węzła. Budowa środkowej części tego układu, obejmującej budowę ronda koło Urzędu Gminy i łącznika poprowadzonego po nowym śladzie z ul. Międzyrzeckiej do zaplanowanego ronda przy szkole na ul. Strumieńskiej, ruszy w najbliższych tygodniach. Projekt jest już gotowy. Aktualnie oczekujemy na wydanie pozwolenia na realizację. Na wykonanie tego zadania wójt pozyskał już dwa lata temu 10 mln zł, co w całości pokrywa koszty wykonania.

Z kolei rondo koło szkoły wraz z 2 kilometrami ul. Strumieńskiej zaczyna przebudowywać Powiat Bielski. Rozstrzygnięty został przetarg na to zadanie, całość – także w systemie „zaprojektuj i zbuduj” – kosztować będzie 8 551 322,60 zł. Powiat pozyskał 4 402 782,44 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz 1 605 972,74 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Gmina Jasienica zobowiązała się dołożyć 1 228 916,39 zł, zaś Powiat wyłoży ze swego budżetu 1 313 651,07 zł.

 

Zobacz też:

Wójt ponownie w Zarządzie Aglomeracji

Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna ponownie został wybrany do Zarządu Aglomeracji Beskidzkiej na nową kadencję.

Remonty Orlików

Generalny remont przejdą dwa kompleksy sportowe Orlik w Rudzicy i Mazańcowicach. Prace rozpoczną się po przeprowadzeniu postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy robót.

Sukcesy młodych tyczkarek z UKS Olimp Mazańcowice

W sobotę, 11 czerwca, stadion w Sosnowcu stał się areną emocjonujących zmagań sportowych podczas Mistrzostw Śląska w Lekkiej Atletyce Młodzików. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono utalentowanych młodych sportowców, w tym reprezentantki Gminy Jasienia z Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimp Mazańcowice.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica