Dzień euroregionów

2024-04-22

W poniedziałek 22 kwietnia obchodzimy Dzień Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko, w skład którego wchodzi również gmina Jasienica.

Jak wyjaśnia Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica, a zarazem przewodniczący Euroregionu, transgraniczna współpraca obszarów sąsiadujących po obu stronach polsko-czeskiej granicy, pozwala na realizację wspólnych przedsięwzięć, zwłaszcza w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji. – Właśnie dzięki wspólnym przedsięwzięciom, wspartym dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej, dochodzi także do integracji lokalnych społeczności tego obszaru. Mamy okazję wzajemnie się poznawać i wykorzystywać doświadczenia sąsiadów na własnym terenie – mówi.

Euroregion Śląsk Cieszyński– Těšínské Slezsko został utworzony przez samorządy Śląska Cieszyńskiego po polskiej i czeskiej stronie Olzy 22 kwietnia 1998 r. Ten właśnie dzień został ustanowiony świętem Euroregionu. Gmina Jasienica dzięki współpracy transgranicznej zyskała m.in. budynek kulturalno- sportowo-rekreacyjny czyli nowy GOK i ogród tradycji, elementy infrastruktury rekreacyjnej i sportowej, jak również zadaszone sceny, wspólne konferencje i warsztaty artystyczne. We współpracy polsko-czeskiej powstają także szlaki turystyczne, umożliwiające poznanie wspólnej historii i atrakcji całego regionu.

Zobacz też:

Wójt ponownie w Zarządzie Aglomeracji

Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna ponownie został wybrany do Zarządu Aglomeracji Beskidzkiej na nową kadencję.

Remonty Orlików

Generalny remont przejdą dwa kompleksy sportowe Orlik w Rudzicy i Mazańcowicach. Prace rozpoczną się po przeprowadzeniu postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy robót.

Sukcesy młodych tyczkarek z UKS Olimp Mazańcowice

W sobotę, 11 czerwca, stadion w Sosnowcu stał się areną emocjonujących zmagań sportowych podczas Mistrzostw Śląska w Lekkiej Atletyce Młodzików. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono utalentowanych młodych sportowców, w tym reprezentantki Gminy Jasienia z Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimp Mazańcowice.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica