Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2025-03-03

Upamiętniając żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na grobie Edka i poległych z jego oddziału w Mazańcowicach oraz pod pomnikiem w Łazach złożono wiązanki kwiatów.

Jak co roku Gmina Jasienica uczciła pamięć żołnierzy wyklętych. Wicewójt Krzysztof Wieczerzak w towarzystwie sołtysa Tadeusza Kocurka oraz dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świętoszówce Pawła Sowy wraz z delegacją placówki w piątek 28 lutego, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Józefa Rauera „Bajana”, którzy wraz z dowódcą zginęli w Łazach w obławie oddziału KBW-UBP. Wicewójt, a także radna Beata Łącz, prezes OSP Mazańcowice Krzysztof Kuś z delegacją oraz dyrektor miejscowej szkoły Ewa Naglik złożyli również kwiaty na grobie Edwarda Biesoka „Edka”, młodego plutonowego Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału legendarnego Bartka. Grób stanowi również symboliczną mogiłę dla żołnierzy z jego oddziału, poległych w nieznanych miejscach i okolicznościach.

Edward Biesok z Mazańcowic w czasie wojny jako młody chłopiec został wywieziony na roboty do Niemiec, skąd uciekł i ukrywał się w rodzinnej wiosce. Wraz z nastaniem PRL przystąpił do zgrupowania majora Henryka Flamego „Bartka”, na rozkaz którego sformował niewielki oddział. Grupa m.in. wzięła udział w słynnej defiladzie 3 maja 1946 r. w Wiśle, na co dzień zajmowała się aprowizacją i akcjami dyscyplinującymi wobec gorliwych przedstawicieli komunistycznych władz. 13 maja 1946 r. na stokach Błatniej zginął w zwycięskiej dla jego oddziału potyczce z plutonem Milicji z Katowic. Pochowano go w tajemnicy na miejscu i ekshumowano dopiero po 67 latach do grobu na cmentarzu w rodzinnych Mazańcowicach.

Tragicznie potoczyły się również losy innego oddziału zgrupowania Bartka, dowodzonego przez Józef Rauera „Bajana”. W nocy 30 sierpnia 1946 r. zostali otoczeni w obławie sił służby bezpieczeństwa. Wraz z Bajanem zginęli Józef Kołodziej „Szybki”, Eugenia Rauer „Szarotka”, Józef Strządała „Zbieg”, „Żbik”, „Kruk”, a także dwaj inni nieznani z pseudonimów żołnierze NSZ. Miejsce ich pochówku do dzisiaj pozostaje nieznane. Drużyna wywodziła się z plutonu „Śmiertelnych”, należała do Okręgu VII Narodowych Sił Zbrojnych. W 2020 r. na terenie szkoły w Łazach, nieopodal miejsca, w którym zginęli, stanął pomnik im poświęcony.

Fotorelacja dostępna na fanpage "Jasienica po Godzinach".

Zobacz też:

Ochrona Przeciwpożarowa w Gminie Jasienica

Komendant Gminny ZOSP RP w Jasienicy sporządził informację dotyczącą stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy za 2024 r.

Recytacja na medale

Marta Grzyb z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach oraz Wiktoria Katańska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy zdobyły ex aequo I miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim. II miejsce zajęła Maja Drobik, również uczennica szkoły w Jasienicy.

Marcowy numer Jasienicy

O otwarciu nowego segmentu szkoły w Iłownicy, planach inwestycyjnych na ten rok oraz zakończonym cyklu spotkań w 12 gminnych jednostkach OSP piszemy w najnowszym numerze Miesięcznika Samorządowego „Jasienica”. Gazeta trafiła do stałych punktów kolportażu na terenie całej gminy.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica