Upamiętniając żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na grobie Edka i poległych z jego oddziału w Mazańcowicach oraz pod pomnikiem w Łazach złożono wiązanki kwiatów.
Jak co roku Gmina Jasienica uczciła pamięć żołnierzy wyklętych. Wicewójt Krzysztof Wieczerzak w towarzystwie sołtysa Tadeusza Kocurka oraz dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świętoszówce Pawła Sowy wraz z delegacją placówki w piątek 28 lutego, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Józefa Rauera „Bajana”, którzy wraz z dowódcą zginęli w Łazach w obławie oddziału KBW-UBP. Wicewójt, a także radna Beata Łącz, prezes OSP Mazańcowice Krzysztof Kuś z delegacją oraz dyrektor miejscowej szkoły Ewa Naglik złożyli również kwiaty na grobie Edwarda Biesoka „Edka”, młodego plutonowego Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału legendarnego Bartka. Grób stanowi również symboliczną mogiłę dla żołnierzy z jego oddziału, poległych w nieznanych miejscach i okolicznościach.
Edward Biesok z Mazańcowic w czasie wojny jako młody chłopiec został wywieziony na roboty do Niemiec, skąd uciekł i ukrywał się w rodzinnej wiosce. Wraz z nastaniem PRL przystąpił do zgrupowania majora Henryka Flamego „Bartka”, na rozkaz którego sformował niewielki oddział. Grupa m.in. wzięła udział w słynnej defiladzie 3 maja 1946 r. w Wiśle, na co dzień zajmowała się aprowizacją i akcjami dyscyplinującymi wobec gorliwych przedstawicieli komunistycznych władz. 13 maja 1946 r. na stokach Błatniej zginął w zwycięskiej dla jego oddziału potyczce z plutonem Milicji z Katowic. Pochowano go w tajemnicy na miejscu i ekshumowano dopiero po 67 latach do grobu na cmentarzu w rodzinnych Mazańcowicach.
Tragicznie potoczyły się również losy innego oddziału zgrupowania Bartka, dowodzonego przez Józef Rauera „Bajana”. W nocy 30 sierpnia 1946 r. zostali otoczeni w obławie sił służby bezpieczeństwa. Wraz z Bajanem zginęli Józef Kołodziej „Szybki”, Eugenia Rauer „Szarotka”, Józef Strządała „Zbieg”, „Żbik”, „Kruk”, a także dwaj inni nieznani z pseudonimów żołnierze NSZ. Miejsce ich pochówku do dzisiaj pozostaje nieznane. Drużyna wywodziła się z plutonu „Śmiertelnych”, należała do Okręgu VII Narodowych Sił Zbrojnych. W 2020 r. na terenie szkoły w Łazach, nieopodal miejsca, w którym zginęli, stanął pomnik im poświęcony.
Fotorelacja dostępna na fanpage "Jasienica po Godzinach".
Ochrona Przeciwpożarowa w Gminie Jasienica
Komendant Gminny ZOSP RP w Jasienicy sporządził informację dotyczącą stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy za 2024 r.
Marta Grzyb z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach oraz Wiktoria Katańska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy zdobyły ex aequo I miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim. II miejsce zajęła Maja Drobik, również uczennica szkoły w Jasienicy.
O otwarciu nowego segmentu szkoły w Iłownicy, planach inwestycyjnych na ten rok oraz zakończonym cyklu spotkań w 12 gminnych jednostkach OSP piszemy w najnowszym numerze Miesięcznika Samorządowego „Jasienica”. Gazeta trafiła do stałych punktów kolportażu na terenie całej gminy.