10 lat Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej

2025-05-31

10 lat Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej – korzyści z pierwszej w Polsce, która dba o środowisko

Ponad 36 ha sprzedanych gruntów, 63 mln zł wpływu do budżetu gminy i osiem funkcjonujących zakładów – to owoce Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej (JNSE) –pierwszej tego typu strefie w regionie i Polsce, która łączy cele gospodarcze z troską o klimat i jakość życia mieszkańców. Strefa nie tylko przyciąga inwestorów, lecz także realnie wpływa na rozwój całej Gminy Jasienica. W tym roku obchodzi swoje 10-lecie. To okazja do podsumowań, ale również do wytyczenia nowych kierunków działań. Władze gminy już teraz zapowiadają uruchomienie cyklu szkoleń dla lokalnych przedsiębiorców, a także szereg innych inicjatyw wspierających rozwój lokalnego biznesu.

Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna zlokalizowana na 71-hektarowym terenie w Międzyrzeczu Dolnym powstała z myślą o tworzeniu nowych miejsc pracy oraz zapewnieniu przyjaznych warunków dla inwestorów. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce, w którym bardzo duży nacisk kładzie się na ochronę środowiska, gdyż większość energii wykorzystywanej przez przedsiębiorstwa działające w strefie pochodzić ma ze źródeł odnawialnych. Pomysł na utworzenie pierwszej w kraju niskoemisyjnej strefy przemysłowej powstał w 2007 roku. Po latach intensywnych prac przygotowawczych, w tym skomplikowanych procedur planistycznych i inwestycyjnych, w 2015 roku zakończono budowę pełnej infrastruktury technicznej. Strefa oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 1 czerwca 2015 r. W dniu uroczystego otwarcia odbył się przetarg i została sprzedana pierwsza działka. Na jej stworzenie Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna pozyskał 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego 2007-2013. Teren został w pełni uzbrojony.

 Od początku wiedzieliśmy, że rozwój Jasienicy musi opierać się nie tylko na wzroście gospodarczym, ale również na poszanowaniu środowiska i jakości życia mieszkańców. Dziś, po dziesięciu latach funkcjonowania strefy, widzimy, że to była właściwa decyzja. Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna przyciąga odpowiedzialnych inwestorów, daje miejsca pracy naszym mieszkańcom, a co za tym idzie normalny byt, przynosi realne dochody do budżetu Gminy i – co równie ważne – pokazuje, że samorząd może być liderem w regionie. Obecność Strefy nie zmniejszyła też naszej aktywności w staraniach o dodatkowe środki zewnętrzne z innych źródeł – mówi Janusz Pierzyna, Wójt Gminy Jasienica.

Obecnie ponad połowa powierzchni została już zagospodarowana – na terenie działa osiem firm, a kolejne inwestycje są w fazie przygotowań. Wśród działających przedsiębiorstw znajdują się: Rawibox – producent opakowań tekturowych, Pewag Polska – firma specjalizująca się w produkcji i dystrybucji łańcuchów antypoślizgowych, Olbet – producent wyrobów betonowych, Infac Poland – fabryka z branży automotive należąca do koreańskiego holdingu INFAC, która wytwarza m.in. siłowniki, anteny, sygnalizatory dźwiękowe oraz okablowanie, HR Bemo –  specjalizującą się w produkcji systemów osłon okiennych, TEO LOGIS – firmy z sektora logistycznego, My Asia A&K Beauty Krzysztof Chwesiuk – firma kosmetyczna, conTeyor Poland Sp. z o.o. – producent opatentowanych, zrównoważonych i zwrotnych opakowań oraz rozwiązań do przechowywania.

Inwestorzy, działający w Strefie już od kilku lat, uważają, że przestrzeń została optymalnie przygotowana do prowadzenia działalności gospodarczej. Zaprojektowano ją z myślą o realnych potrzebach przedsiębiorców, zarówno tych dużych, jak i mniejszych. Dużym atutem jest dobra infrastruktura, dogodny dojazd, ale także świadomość ekologiczna, która sprzyja nowoczesnemu, odpowiedzialnemu prowadzeniu biznesu. Firmy doceniają też otwartość i partnerskie podejście ze strony Urzędu. Dzięki temu mogą rozwijać się w miejscu, które łączy zrównoważony rozwój z troską o komfort inwestorów.

Wpływ na rozwój gminy i nowe miejsca pracy
Strefa przyciąga przedsiębiorców z różnych branż – od usług, przez przemysł lekki do produkcji związanej z nowoczesnymi technologiami. Dzięki jej obecności znacząco wzrosły dochody gminy – tylko w 2024 roku wpływy z podatków lokalnych związanych z działalnością firm w JNSE przekroczyły 2,1 miliona złotych. Sprzedaż gruntów o łącznej powierzchni ponad 36 ha przyniosła do budżetu dotąd ponad 63 miliony złotych netto. Pozyskane środki pozwoliły na realizację szeregu inwestycji publicznych z myślą o mieszkańcach – rozbudowę szkół i przedszkoli, modernizację dróg lokalnych, wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych, placówek zdrowia, infrastruktury sportowej oraz wiele innych. Tym samym strefa stała się motorem napędowym nie tylko dla lokalnej gospodarki, ale i dla jakości życia – mieszkańcy gminy i pobliskich okolic zyskali stabilne źródło utrzymania, co przekłada się na poprawę ich sytuacji życiowej.

W Gminie Jasienica przeprowadzono w ostatnich latach wiele inwestycji na, które gdyby nie dodatkowe fundusze, trzeba byłoby pewnie jeszcze długo czekać. Wiele z nich, np. drogi i infrastruktura komunikacyjna, boiska sportowe, ośrodki zdrowia i placówki medyczne, szkoły i przedszkola (w tym ich rozbudowa i modernizacja), budynki Ochotniczych Straży Pożarnych, place zabaw i zaplecza rekreacyjne, inne obiekty użyteczności publicznej, przeszły termomodernizację i gruntowne remonty.

– Cieszę się, że firmy, które znajdują się w naszej Strefie, znalazły tu dobre warunki do prowadzenia działalności. Dzięki temu nasi mieszkańcy – i nie tylko, otrzymali nowe miejsca pracy i lepsze usługi publiczne. To inwestycja, która przynosi realne korzyści dla wszystkich. Dzisiaj przywykliśmy do inwestycji zrealizowanych w Gminie i traktujemy je jako naturalne, ale warto pamiętać, że wielu z nich by nie było, gdyby nie powstanie strefy i wygenerowany dzięki niej przychód do budżetu Jasienicy – podsumowuje Janusz Pierzyna, Wójt Gminy Jasienica.

Podobne rozwiązania, jak w Jasienicy, zastosowano na Żywiecczyźnie, np. w Gminie Radziechowy-Wieprz, gdzie również utworzono gminną strefę ekonomiczną.

Cykliczne spotkania dla przedsiębiorców
Z okazji jubileuszu 10-lecia Gmina Jasienica planuje jesienią rozpocząć cykliczne szkolenia i warsztaty dla przedsiębiorców. Bezpłatne spotkania, prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin, będą skierowane zarówno do firm już działających na terenie strefy, jak i do lokalnych przedsiębiorców planujących swój rozwój. 

Dekada działalności Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej pokazuje, że odpowiedzialna strategia rozwoju lokalnego może przynieść wymierne korzyści – zarówno ekonomiczne, jak i społeczne. To model, który może inspirować inne samorządy, szukające sposobów na pogodzenie wzrostu gospodarczego z ochroną środowiska i dobrem ogółu.

Strefa - Widok z lotu ptaka.
 

Zobacz też:

XXIX LATO W JASIENICY- DNI GMINY JASIENICA

Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna i Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy zapraszają na XXIX Lato w Jasienicy Dni Gminy Jasienica.

Gość Radia Bielsko

O zmianie nazw ulic w Jasienicy, kanalizacji oraz remontach dróg w Gminie Jasienica mówił wójt Janusz Pierzyna podczas rozmowy Gość Radia Bielsko.

Pamięć, która łączy

W niedzielę, 22 czerwca 2025 roku, na stadionie w Landeku odbył się I Memoriał Śp. Marcina Mizi, zorganizowany przez KS Spójnia Landek. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, sportowcy, kibice oraz goście z całego regionu. Celem spotkania było uczczenie tragicznie zmarłego piłkarza oraz integracja lokalnej społeczności.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica