Hołd Żołnierzom Wyklętym

2024-03-04

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono złożeniem wieńców na cmentarzu w Mazańcowicach i pod pomnikiem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Łazach.

W Mazańcowicach na grobie plutonowego Edka oraz żołnierzy z jego oddziału wieńce w imieniu całej społeczności gminy Jasienica złożył wicewójt Krzysztof Wieczerzak. Towarzyszyli mu radny Mieczysław Orlicki z żoną, przedstawiciele miejscowej jednostki OSP oraz szkoły. Z kolei w Łazach wicewójtowi towarzyszyli sołtys Tadeusz Kocurek, przedstawiciele lokalnej jednostki OSP, dyrektor Paweł Sowa wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Świętoszówce oraz dzieci z miejscowej szkoły filialnej.

Przypomnijmy, to właśnie na terenie obecnej szkoły w Łazach we wrześniu 2020 r. stanął pomnik upamiętniający śmierć ukrywających się żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Józefa Rauera „Bajana”: Józefa Kołodzieja „Szybkiego”, Eugenii Rauer „Szarotki”, Józefa Strządały „Zbiega”, „Żbika”, „Kruka”, a także dwóch innych nieznanych nawet z pseudonimów żołnierzy NSZ. Drużyna wywodziła się z plutonu „Śmiertelnych”, należała do Okręgu VII Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonego przez legendarnego majora Henryka Flamego. 30 sierpnia 1946 r. wszyscy zginęli w tym miejscu podczas obławy oddziału KBW-UBP. Miejsce ich pochówku do dzisiaj pozostaje nieznane.

Historia grobu Edka i żołnierzy z jego plutonu jest niewiele dłuższa. Stanął w 2013 r., gdy przeniesiono do niego szczątki plutonowego Edwarda Biesoka „Edka”, ekshumowane z leśnego grobu, położonego w masywie Błatniej. Edwarda Biesoka wraz z poległymi żołnierzami z jego grupy bojowej 13 maja 1946 r. pochowano po wygranej przez siły NSZ potyczce z plutonem MO. Przez kolejne dziesięciolecia grób był znany tylko nielicznym. W czasie wojny pochodzący z Mazańcowic Edek trafił na przymusowe roboty do Niemiec po tym, jak jego rodzina odmówiła podpisania folkslisty, a on sam nieprzychylnie wyrażał się publicznie o Niemcach. Po ucieczce z robót do końca wojny ukrywał się w rodzinnych Mazańcowicach. Po wprowadzeniu nowej władzy po 1945 r. założył grupę bojową, która wchodziła w skład zgrupowania majora Henryka Flamego „Bartka”.

Fotorelacja na facebooku Jasienica po godzinach

Zobacz też:

Obchody tysiąclecia w Wieszczętach

W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie w sprawie turystyki

Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.

O powodzi i kanalizacji

O problemach z pozyskaniem środków  na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica