Wysokie na 36 metrów urządzenie wiertnicze, tzw. wiertnia, stanęło na betonowym utwardzeniu na gminnej działce w Grodźcu. Lada dzień rozpoczną się wiercenia w poszukiwaniu źródeł geotermalnych.
– To już ten moment, gdy wyłoniona w przetargu firma rozpocznie wiercenia do głębokości nawet 2 kilometrów. Czekaliśmy na tę chwilę wiele lat, bo dotarcie do ciepłych źródeł może poszerzyć możliwości rozwoju całej naszej gminy, a nawet regionu. Już za kilka tygodni się o tym przekonamy – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, pomysłodawca i niestrudzony organizator projektu jakim jest Jasienicki Kurort Zamkowy, którego wiercenia są jednym z elementów. Kurort, wykorzystując przyrodnicze i historyczne walory Grodźca i okolicy, m.in. odrestaurowany zamek i pagórkowatą okolicę, która w znacznej części zachowała swój naturalny charakter, ma umożliwić rozwój branży turystycznej i rehabilitacyjnej.
Właśnie ciepłe źródła ujęte w basenowym kompleksie balneoterapii mają stanowić główną atrakcję, przyciągającą kuracjuszy i turystów. A wiele wskazuje na to, że właśnie w Grodźcu są bogate złoża wód geotermalnych. Wskazuje na to opracowanie z 1999 r., jakie na zlecenie wójta Janusza Pierzyny wykonał prof. Julian Sokołowski. W kolejnych latach przygotowując się do realizacji projektu wójt doprowadził w 2004 r. do zakupu przez Gminę Jasienica działki o powierzchni 5,5 hektara, a następnie rozpoczął starania o pozyskanie środków na bardzo kosztowne wiercenia. Udało się to w 2021 r., gdy wójt uzyskał dofinansowanie z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 14 866 786 zł na wykonanie w latach 2021-2024 otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1” do głębokości prawie 2 km.
Po formalnym wyborze najpierw firmy Wiertconsulting Sp. z o.o., będącej Inżynierem Kontraktu, a następnie wykonawcy – Exalo Drilling S.A., w poniedziałek 31 lipca wójt Janusz Pierzyna uroczyście przekazał działkę w Grodźcu jako teren, na którym zostanie wykonany odwiert. W ramach prac przygotowawczych została ukończona budowa utwardzonego betonowymi płytami tymczasowego placu, gdzie zostanie zamontowane urządzenie wiertnicze o wysokości 36 m. Ponadto, na placu zostały ustawione towarzyszące inwestycji tymczasowe obiekty budowlane, niezbędne do wykonania robót geologicznych, m.in. obiekty kontenerowe, zbiorniki, urządzenia.
Wiercenie będzie realizowane metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej odpowiedniej do rodzaju skał. Projekt obejmuje również wykonanie po odwiercie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych. Dokumentacja będzie zawierać także opis budowy geologicznej oraz analizy warunków hydrogeologicznych. Wykonawca będzie miał za zadanie wykonanie odwiertu i opracowanie dokumentacji wiertniczej. Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych z uzyskanych rdzeni wiertniczych i próbek – zostanie opracowana przez Inżyniera Kontraktu dokumentacja hydrogeologiczna. Ten komplet dopiero będzie stanowić podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.
Po zakończeniu prac wiertniczych wszystkie obiekty tymczasowe zostaną usunięte, a teren będzie zrekultywowany.
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci małe i duże na magiczne Spotkanie ze św. Mikołajem
Osiem przedszkoli w gminie Jasienica zorganizuje zajęcia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci, diagnozowanie deficytów rozwojowych oraz zajęcia specjalistyczne rozwijające kompetencje kluczowe i preorientację zawodową. Planuje się także wyjazdy edukacyjne.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.