Gmina Jasienica otrzymała jubileuszowy medal Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.
Związek reprezentuje interesy mniejszych ośrodków, powstał w wyniku wprowadzenia samorządowych gmin w 1990 r. W 2023 r. obchodził jubileusz 30-lecia działalności, z tej okazji został wybity okolicznościowy medal. – To właśnie demokratyczny wybór Rad Gmin, a następnie także wójtów, doprowadził do tego, że lokalne społeczności mogły się same organizować i wyznaczać kierunki rozwoju swoich miejscowości. To wyzwoliło ludzką energię i pomysłowość, tym samym umożliwiło intensywne zmiany w naszych gminach – przypomina wójt Janusz Pierzyna.
Gmina Jasienica była jedną z pierwszych, które przystąpiły do Związku Gmin Wiejskich RP, dziś z ramienia Związku wójt gminy Jasienica uczestniczy w pracach Komitetu Sterującego do spraw Wsparcia Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, powołanego przy Ministrze Infrastruktury.
Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku, w piśmie skierowanym do wójta napisał: „Wypełniając wolę Zarządu, przesyłam tenże medal, ciesząc się z faktu, iż Państwa Gmina współtworzy ZGWRP i wraz z innymi samorządami stanowi o tym, że jesteśmy najliczniejszym stowarzyszeniem samorządowym w Polsce. (...) Niech medal ten przypomina o latach działalności na rzecz poprawy funkcjonowania samorządności i rozwoju obszarów wiejskich.”
Związek Gmin Wiejskich RP jest największą ogólnopolską organizacją skupiającą gminy wiejskie i miejsko-wiejskie i kontynuuje tradycje przedwojennej organizacji o tej samej nazwie. Do zadań Związku należy integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie problemów tego środowiska, a także wspólne działania w interesie gmin członków. W ostatnim okresie Związek intensywnie wspierał gminy w dostosowaniu się do standardów unijnych, realizował różnego rodzaju programy badawczo-analityczne, organizował szkolenia, warsztaty i konferencje wspierające realizację gminnych zadań i doskonalące umiejętności przedstawicieli samorządów.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.