Przebudowa Urzędu Gminy

2023-12-19

Trwa przebudowa starej części Urzędu Gminy i dostosowanie jej do standardów obsługi mieszkańca na miarę XXI wieku. Okazało się jednak, że budynek wymaga znaczącego wzmocnienia.

Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, w najstarszej części budynku Gminy ekipy budowlane przystąpiły do przebudowy. Zgodnie z planem, powstaje w tym miejscu na parterze przestronny dziennik podawczy oraz sala obsługi interesanta. – Okres pandemii, gdy trzeba było przyjmować mieszkańców z zachowaniem dystansu społecznego, dowiódł, że taka przestrzeń w codziennej pracy Gminy jest niezbędna – mówi Janusz Pierzyna. Dodatkowo również w tej części Urzędu powstanie winda, która z poziomu parteru dowiezie osoby z niepełnosprawnościami do odpowiedniego referatu.

Na budowniczych czekała jednak niespodzianka. – Przy przystąpieniu do prac okazało się, że ta najstarsza część budynku osadzona jest na niestabilnym fundamencie kamiennym. To stanowiło zagrożenie i wcześniej czy później mogłoby doprowadzić do katastrofy budowlanej. Musieliśmy natychmiast przeciwdziałać – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna. Przypomina, że ta najstarsza część Urzędu powstała jeszcze w XIX wieku jako parterowa karczma. Sto lat później, na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku już na potrzeby urzędu nadbudowano I piętro, a w latach 1986-1990 także II piętro i poddasze.

Obecnie po rozpoczęciu prac i zapoznaniu się z sytuacją natychmiast przystąpiono do wzmocnienia całej konstrukcji. Ta część budynku nie jest podpiwniczona, posadzki były położone na szlace i bez izolacji, a fundamenty nie miały odpowiedniej nośności. Toteż poszerzono zakres robót o wzmocnienie fundamentów i wykonanie filarów betonowych, które wzmacniają konstrukcję i zabezpieczą budynek. Dodatkowo wymieniono posadzki, ułożono beton, ocieplenie, izolację i wylewkę. Wiąże się to również z wykonaniem nowego ogrzewania podłogowego dla całej sali obsługi mieszkańca, gdyż poprzednie było żeliwne. Okazało się jednocześnie, że również ściany nośne, mimo 60 centymetrów grubości, mają w środku wolną przestrzeń, nie są spójne i lite. A to oznacza, że ich wytrzymałość jest dużo mniejsza niż zakładano. Aby temu zaradzić konstrukcję wzmocniono belkami, zwiększającymi nośność całego budynku.

– Ta sytuacja trochę nas zaskoczyła, a jednocześnie uświadomiły realne zagrożenie. Ale nie ma co narzekać, trzeba realizować rozpoczętą przebudowę, aby następne pokolenia mogły dalej bezpiecznie pracować i nie musiały wracać do remontu tej części budynku – dodaje wójt.

– Przebywając codziennie przez 25 lat w tym budynku nie mieliśmy świadomości, w jakich warunkach pracujemy. Dopiero bieżący remont parteru odkrył nam prawdziwe zagrożenie, które chcemy jak najszybciej usunąć. Przepraszamy mieszkańców za te niedogodności i utrudnienia w bezpośrednim kontakcie z Urzędem. Przygotowaliśmy zastępcze miejsce jako Dziennik Podawczy w nowej części Urzędu, wyposażone w windę. Będziemy się starać jak najszybciej wrócić do normalności – zapowiada Janusz Pierzyna.

Zobacz też:

Świąteczny numer Jasienicy

W stałych punktach kolportażu na ternie całej gminy Jasienica można bezpłatnie pobrać świąteczny numer Miesięcznika Samorządowego „Jasienica”.

Życzenia Wielkanocne

Życzenia składają Wójt Gminy Jasienica oraz Przewodniczący Rady Gminy.

Powiatowy Turniej BRD

We wtorek i środę 8 i 9 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mazańcowicach policjanci z bielskiej drogówki przeprowadzili powiatowy turniej z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Dwa dni rywalizacji pozwoliły wyłonić najlepsze drużyny, wśród których znaleźli się również reprezentanci Mazańcowic.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica