Urszula Bujok, długoletnia dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Jasienicy, wcześniej dyrektor szkół w Świętoszówce i Grodźcu, a także radna gminna i powiatowa, znalazła się wśród 10 nominowanych do Nagrody Starosty Bielskiego im. Księdza Józefa Londzina. W tym roku laureatem tej nagrody został Zbigniew Targosz, sołtys Porąbki i społecznik.
Jak uzasadniono w nominacji, Urszula Bujok należy do rodziny od pokoleń mieszkających w Jasienicy i właśnie z tą gminą związała całe swoje życie zawodowe i społeczne. Nagrodę Londzina od 25 lat przyznaje specjalna kapituła, powoływana przez Starostę Bielskiego. Co roku każda z 10 gmin powiatu bielskiego nominuje zasłużoną dla lokalnej społeczności i regionu osobę lub instytucję, spośród tej dziesiątki kapituła wybiera laureata. W tym roku oprócz Urszuli Bujok i Zbigniewa Targosza do nagrody byli nominowani:
Wyboru dokonała kapituła w składzie: przewodnicząca Alina Świeży-Sobel – radna Rady Powiatu w Bielsku-Białej, Aneta Legierska-Bujok – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, ksiądz kanonik Ignacy Czader – proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu, Danuta Kożusznik – prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej oraz Bogdan Kocurek – członek Rady Programowej ROK w Bielsku-Białej.
Uroczystość rozpoczął występ chóru „Hejnał” z Mazańcowic pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka, a na zakończenie dla wszystkich nominowanych i gości zagrał zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz.
Na podstawie: www.powiat.bielsko.pl
FOTO: Bartek Hałat
Sylwetka Urszuli Bujok:
Jasieniczanka od pokoleń, całe swoje życie zawodowe związała ze szkolnictwem i samorządem. Nie unikała wyzwań, co udowodniła, angażując się w prace przywróconego w 1990 r. samorządu gminnego oraz obejmując stanowisko dyrektora szkoły w Grodźcu, która znajdowała się na granicy upadłości. W końcu również kierowania całą oświatą w gminie Jasienica, przeprowadzając reformę, która doprowadziła do powstania gimnazjów.
Włączała się także jako współinicjatorka w lokalne inicjatywy, jak utworzenie na początku lat 90. XX w. miesięcznika samorządowego „Jasienica”, a potem Stowarzyszenia Promocji Szkoły i Rozwoju Gminy Jasienica. Zasiadała również w Społecznej Radzie bielskiego Szpitala Pediatrycznego. We wszystkich tych działaniach zawsze w sercu miała troskę o rozwój najmłodszych mieszkańców gminy Jasienica i przyszłość lokalnej społeczności.
W 1979 r. ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim i została nauczycielką geografii w szkole w Ogrodzonej, a dwa lata później już bliżej rodzinnego domu – w szkole w Świętoszówce. Gdy już na dobre zadomowiła się w tej placówce dydaktycznej i przez jakiś czas pełniła obowiązki dyrektora, kontynuując jej rozbudowę, nadeszły burzliwe czasy, które postawiły przed mieszkańcami Polski nowe wyzwania. Po okrągłym stole i zmianach w ustroju państwa, przyszedł też czas na reformę samorządową. W 1990 r. Urszula Bujok zostaje wybrana do Rady Gminy Jasienica, a w kolejnym roku – po odłączeniu się Jaworza – uzyskuje poparcie radnych na stanowisko przewodniczącej Rady Gminy Jasienica. W bezpośrednią pracę samorządu zaangażuje się jeszcze raz, w 2006 r., już po powstaniu powiatów, będąc wybraną do Rady Powiatu Bielskiego, gdzie była wiceprzewodniczącą Komisji Budżetu i Finansów i członkiem Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych.
Wraz z nowym ustrojem prawdziwe wyzwania pojawiły się jednak w zawodowym życiu Urszuli Bujok. Bielskie Kuratorium, po nieudanych próbach znalezienia w konkursach dyrektora dla szkoły w Grodźcu, w 1992 r. zwróciło się do Urszuli Bujok z propozycją objęcia tego stanowiska. Nie było na nie chętnych – stara szkoła wymagała gruntownych zmian, nie tylko zasobów lokalowych, ale również nowego sposobu zarządzania.
Sytuacja była tym trudniejsza, że Urszula Bujok pozostawała nauczycielką w szkole w Świętoszówce. Wrodzony takt, empatia, pracowitość i pomysłowość sprawiły jednak, że szybko obdarzono ją zaufaniem. Z doświadczeniem funkcjonowania Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w Świętoszówce, w którego prace aktywnie się włączyła, przeszczepiła ideę społecznej rozbudowy na placówkę w Grodźcu. Inicjując rozbudowę szkoły, doprowadziła do założenia Społecznego Komitetu Remontu i Rozbudowy Szkoły, składającego się z przedstawicieli wszystkich miejscowych środowisk: rodziców, nauczycieli, uczniów, parafii, Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego i innych przedsiębiorstw, a także Gminy Jasienica.
Realistycznie zmodyfikowano plany inwestycyjne, doprowadzając w ciągu kolejnych lat do budowy bardzo potrzebnej przewiązki do przyszłej sali gimnastycznej, z nowymi pomieszczeniami lekcyjnymi, a także nowej części z sanitariatami. Angażując społeczność Grodźca do prac i zbierania pieniędzy, dyrektor miała na uwadze, że im wyższy będzie społeczny wkład, tym więcej dołożonych zostanie środków z funduszy Kuratorium, a także Gminy Jasienica. Ostatecznie – już po przejęciu szkół przez samorządy i wydatnym wsparciu Gminy Jasienica – w 2000 r. oddano do użytku salę gimnastyczną.
W tym samym czasie dokonały się radykalne zmiany w samej oświacie – w 1996 r. szkolnictwo podstawowe przejęły gminy, zaś w 1999 r. wprowadzono reformę oświaty, zakładającą powstanie gimnazjów. Urszula Bujok już w 1998 r. została powołana na dyrektora Gminnego Zespołu Szkół i Przedszkoli w Jasienicy, z misją utworzenia trzech gminnych gimnazjów i przekształcenia pozostałych 7 placówek w zespoły szkolno-przedszkolne.
Po kolejnych 20 latach, w wyniku kolejnej reformy oświaty, przyszło jej cały ten proces odwracać. Ale ten czas gminna oświata pod kierunkiem dyrektor Urszuli Bujok musi zaliczyć do niezwykle udanych; rozbudowane zostały szkoły w Jasienicy, Rudzicy, Wieszczętach, Świętoszówce i Międzyrzeczu Górnym, przygotowano plany kolejnych inwestycji – dla Wieszcząt, Iłownicy, Grodźca. Większość istniejących obiektów przeszła gruntowną modernizację, znacząco poprawiając warunki nauki dzieci i pracy nauczycieli. Powstały również przyszkolne obiekty sportowe, w tym 3 nowe sale gimnastyczne, 3 Orliki, 6 boisk przyszkolnych, place zabaw.
W lutym tego roku Urszula Bujok przeszła na emeryturę. Na pożegnanie z pracą zawodową od wójta Janusza Pierzyny i przewodniczącego Rady Gminy Czesława Machalicy usłyszała podziękowania: „Dla nas pozostanie Pani osobą, która przez wszystkie te lata niezmiennie we wzorowy sposób dbała, aby szkoły i przedszkola były przyjaznym miejscem poznawania świata, uczniowie zdobywali solidne wykształcenie, zaś nauczyciele i pracownicy oświaty mogli spełniać swoją społeczną misję w godnych warunkach.”
„Wspólna gra: Polsko-Czeska Liga Szachowa 2024” – wyróżnienie w rywalizacji międzynarodowej dla Grodźca.
Z okazji nadchodzącego Nowego Roku pragniemy złożyć Państwu serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności oraz wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
Serdecznie zapraszamy na XXIV Festiwal Kolęd i Pastorałek "Spotkania z Kolędą" im. Piotra Jakóbca.