Spotkanie biznesowe z lokalnymi przedsiębiorcami

2025-06-23

8 funkcjonujących zakładów, ponad 36 ha sprzedanych gruntów inwestycyjnych i 63 mln zł wpływów do budżetu – to tylko część imponującego bilansu Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej (JNSE), która w tym roku obchodzi dekadę swojej działalności. Z tej okazji w siedzibie Urzędu Gminy odbyło się spotkanie biznesowe z udziałem lokalnych przedsiębiorców oraz przedstawicieli samorządu. Podczas spotkania nie tylko podsumowano dotychczasowe osiągnięcia, ale także przedstawiono ambitne plany na kolejne lata rozwoju strefy. Nagrodzono i wyróżniono też firmy, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju gminnej przedsiębiorczości. Zapowiedziano także cykliczne spotkania szkoleniowe dla wszystkich, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą na terenie Gminy Jasienica.

JNSE to jedna z pierwszych stref gminnych w Polsce, która powstała w 2015 roku i zajmuje 71-hektarowy obszar w Międzyrzeczu Dolnym. To teren w pełni uzbrojony i przygotowany z myślą o inwestorach, dla których równie ważne, jak warunki prowadzenia biznesu są kwestie środowiskowe. Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, infrastruktury wspierającej odnawialne źródła energii oraz troska o lokalne środowisko naturalne od początku wyróżniały strefę na tle innych tego typu inicjatyw w Polsce. Z okazji 10-lecia jej otwarcia w siedzibie Urzędu Gminy odbyło się uroczyste spotkanie biznesowe, na które Wójt Gminy Jasienica – Janusz Pierzyna zaprosił lokalnych przedsiębiorców z JNSE oraz przedstawicieli samorządu. Podczas spotkania zostały wręczone także wyjątkowe podziękowania przedsiębiorcom oraz firmom, którzy mieli szczególny wkład w rozwój strefy i przedsiębiorczości w gminie. Otrzymały je m.in. takie firmy jak: INFAC POLAND, PEWAG POLSKA, OLBET, DL INVEST GROUP LX czy CONTEYOR POLAND.

– Dziesięć lat temu postawiliśmy na innowacyjność, zrównoważony rozwój i partnerską współpracę – i nie pomyliliśmy się. Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna to dziś nie tylko miejsce pracy dla setek mieszkańców, ale też źródło stabilnych dochodów dla budżetu gminy. Te środki od lat inwestujemy w przyszłość – nowe drogi, szkoły, infrastrukturę społeczną. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego projektu – zaznacza Janusz Pierzyna, Wójt Gminy Jasienica.

W Gminie Jasienica przeprowadzono w ostatnich latach wiele inwestycji na, które gdyby nie dodatkowe fundusze, trzeba byłoby pewnie jeszcze długo czekać. Wiele z nich, np. drogi i infrastruktura komunikacyjna, boiska sportowe, ośrodki zdrowia, placówki medyczne, szkoły i przedszkola (w tym ich rozbudowa i modernizacja), budynki Ochotniczych Straży Pożarnych, place zabaw i zaplecza rekreacyjne, inne obiekty użyteczności publicznej, przeszły termomodernizację i gruntowne remonty.

Sukces strefy to również zasługa samych przedsiębiorców, którzy od lat budują swoją pozycję w regionie, tworząc miejsca pracy i wspierając lokalną społeczność.

- Nasza firma działa w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej od 2021 roku. Wybór tej lokalizacji był dla nas decyzją strategiczną, podyktowaną zarówno względami ekonomicznymi, jak i logistycznymi. Bliskość dużego miasta – Bielska-Białej oraz dogodna infrastruktura transportowa znacząco usprawniają dystrybucję naszych produktów na terenie regionu. Dodatkowym atutem jest także możliwość sprawniejszego dotarcia do klientów indywidualnych – właścicieli domów jednorodzinnych – mówi Jerzy Olszowski, właściciel firmy OLBET SP. Z O.O. SP. K.

- Przez wiele lat prowadzenia działalności w rejonie Bielska-Białej funkcjonowaliśmy w wynajmowanych obiektach, co miało zarówno swoje zalety, jak i ograniczenia. Naszym celem było jednak posiadanie własnej, niezależnej przestrzeni – i od 2023 roku udało się to zrealizować dzięki możliwościom, jakie oferuje Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna. Dziś działamy w nowym obiekcie, bez obaw o przyszłość wynajmu czy zmiany decyzji właściciela – tłumaczy Piotr Kwaczyński, Prezes PEWAG POLSKA SP. Z O.O.

Na początku ważnym zastrzykiem finansowym dla gminy były właśnie wpływy ze sprzedaży działek inwestycyjnych, które umożliwiły rozpoczęcie dalszych działań rozwojowych. Dziś dochody z podatków lokalnych płaconych przez przedsiębiorstwa w strefie przekraczają już 2 mln zł rocznie. To realne wsparcie dla budżetu gminy, które przekłada się na kolejne inwestycje w edukację, ochronę zdrowia, infrastrukturę drogową oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Obecnie strefę tworzy osiem aktywnie działających zakładów – od produkcji nowoczesnych komponentów dla branży automotive, przez przemysł lekki, po logistykę i usługi.

- To spotkanie biznesowe to nie tylko okazja do świętowania, ale i do rozmowy o tym, co przed nami. Chcemy, by Jasienicka Strefa dalej się rozwijała – w zgodzie z ideą nowoczesnej, odpowiedzialnej gospodarki. Jesteśmy otwarci na nowe inwestycje i nadal aktywnie chcemy wspierać przedsiębiorców na każdym etapie ich działalności – dodaje Janusz Pierzyna, Wójt Gminy Jasienica.

Cykliczne spotkania dla przedsiębiorców

Z okazji jubileuszu 10-lecia Gmina Jasienica planuje także jesienią rozpocząć cykliczne szkolenia i warsztaty dla przedsiębiorców. Bezpłatne spotkania, prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin, będą skierowane zarówno do firm już działających na terenie strefy, jak i do lokalnych przedsiębiorców planujących swój rozwój.

Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna, działająca od dziesięciu lat, stanowi dowód na to, że przemyślana strategia rozwoju lokalnego potrafi przynieść konkretne efekty – zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej. To model, który może inspirować inne samorządy, szukające sposobów na pogodzenie wzrostu gospodarczego z ochroną środowiska i dobrobytem mieszkańców.

Zdjęcie ze spotkania biznesowego

Zobacz też:

Gość Radia Bielsko

O zmianie nazw ulic w Jasienicy, kanalizacji oraz remontach dróg w Gminie Jasienica mówił wójt Janusz Pierzyna podczas rozmowy Gość Radia Bielsko.

Pamięć, która łączy

W niedzielę, 22 czerwca 2025 roku, na stadionie w Landeku odbył się I Memoriał Śp. Marcina Mizi, zorganizowany przez KS Spójnia Landek. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, sportowcy, kibice oraz goście z całego regionu. Celem spotkania było uczczenie tragicznie zmarłego piłkarza oraz integracja lokalnej społeczności.

Postój dla pasjonatów

Agronomówka, a więc budynek GOK w Mazańcowicach cały czas tętni życiem. Będzie łatwiej dotrzeć na zajęcia, bowiem rozpoczęły się prace przy utwardzeniu terenu przy obiekcie.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica