Śladami podziemia niepodległościowego

2023-10-23

Obok parkingu w sąsiedztwie Urzędu Gminy w Jasienicy stanęła tablica edukacyjna, przypominająca walki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na terenie miejscowości gminy Jasienica.

Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpiło w piątek 20 października. To element projektu edukacyjnego „Śladami Bartka. Niepodległość odciśnięta w dolinach”, realizowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy NSZ oraz przez Fundację „Zawołać Po Imieniu”.

Uroczystość poprzedziła prelekcja dla uczniów ZSP w Jasienicy doktora historii Tomasza Greniucha, który podkreślił, jak ważne dla zrozumienia współczesności jest propagowanie świadomości o istotnych, często tragicznych wydarzeniach z niedalekiej przeszłości. Dr Tomasz Greniuch przybliżył historię powstania Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” – największej na Śląsku Cieszyńskim zbrojnej formacji podziemia niepodległościowego – i jej działalność na terenie Gminy Jasienica.

Dzięki obecności przedstawiciela Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy NSZ uczniowie zobaczyli również typowe dla partyzanta umundurowanie oraz jego kluczowe elementy. Wśród nich był ryngraf, a więc medalion w kształcie tarczy lub półksiężyca, z wizerunkiem Matki Boskiej lub z godłem państwowym, typowy dla formacji Narodowych Sił Zbrojnych, po których można było rozpoznać żołnierzy podziemia niepodległościowego. Dr Tomasz Greniuch przypomniał również tragiczne wydarzenia z 1946 r. i likwidację ugrupowania partyzanckiego na terenach Gminy Jasienica. Szczegóły akcji można poznać właśnie z umieszczonej tablicy edukacyjnej.

Jak zaznaczył obecny na uroczystości zastępca wójta Krzysztof Wieczerzak, w ostatnich latach na terenie gminy Jasienica powstało wiele miejsc i pomników upamiętniających zamordowanych Polaków, również żołnierzy ugrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka”, tj. w Mazańcowicach i Łazach. W sierpniu tego roku na terenie Starej Prochowni w Międzyrzeczu Górnym uroczyście odsłonięto pomnik upamiętniający rozstrzelanie przez niemieckich żołnierzy 10 Polaków.

Po zakończonym wykładzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie Tablicy Edukacyjnej poświęconej owym wydarzeniom.

TREŚĆ TABLICY EDUKACYJNEJ

Fotorelacja z wydarzenia dostępna na "Jasienica po Godzinach".

Zobacz też:

Obchody tysiąclecia w Wieszczętach

W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie w sprawie turystyki

Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.

O powodzi i kanalizacji

O problemach z pozyskaniem środków  na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica