Nad zastosowaniem na szeroką skalę kontenerowych stacji produkcji i dystrybucji wodoru zastanawiali się w środę 29 marca wójtowie, burmistrzowie i starosta powiatu bielskiego podczas konwentu w Jasienicy.
W wydarzeniu, które odbyło się z inspiracji wójta Janusza Pierzyny, wzięli udział przedstawiciele firm: Simple H2, która produkuje stacje wodorowe, oraz Autosan, producenta autobusów na wodór. – Polskę, jak i całą Europę, czeka zielona transformacja, co oznacza również wyeliminowanie silników na paliwa kopalne. Zastąpienie w komunikacji publicznej oleju napędowego zielonym wodorem wpisuje się w tę tendencję – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.
Starosta Andrzej Płonka, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu bielskiego, a także przedstawiciele Komunikacji Beskidzkiej pytali głównie o zastosowanie tej technologii w transporcie publicznym. Usłyszeli, że koszt paliwa wodorowego do przejechania 100 km dwunastometrowym autobusem wynosi ok. 8 zł, podczas gdy w przypadku takiego samego pojazdu napędzanego dieslem wynosi on ok. 210 zł.
Dotyczy to kosztów samego wytworzenia paliwa bez uwzględnienia budowy instalacji, która w zależności od parametrów może kosztować nawet kilkanaście milionów złotych. Stacja wodorowa, oprócz punktu tankowania, ma jednak również inne zastosowania – może być magazynem energii, wytwarzać wodór, a także produkować tlen medyczny.
Komunikacja Beskidzka posiada obecnie 105 autobusów, w tym 34 zasilane gazem CNG. Na terenie siedziby spółki przy ul. Legionów w Bielsku-Białej znajduje się stacja do zasilania pojazdów na gaz. Za organizację transportu publicznego na terenie pokrywającym w większości powiat bielski odpowiada Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny, tworzony przez 11 samorządów z dziewięciu gmin powiatu bielskiego i gminę Kęty, a jego wykonawcą jest spółka Komunikacja Beskidzka (dawny bielski PKS). (MF)
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci małe i duże na magiczne Spotkanie ze św. Mikołajem
Osiem przedszkoli w gminie Jasienica zorganizuje zajęcia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci, diagnozowanie deficytów rozwojowych oraz zajęcia specjalistyczne rozwijające kompetencje kluczowe i preorientację zawodową. Planuje się także wyjazdy edukacyjne.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.