Młodzi członkowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne dziecka” zakończyli w Koszęcinie dwudniowe warsztaty artystyczne pod okiem profesjonalistów z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Warsztaty w Koszęcinie były nagrodą dla zespołu za znakomity występ w Regionalnym Przeglądzie Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie 2023”. Przypomnijmy, zespół działa przy Szkole Podstawowej w Iłownicy, we wrześniu wziął udział w Śląskim Śpiewaniu, gdzie dostał się do finału. Więcej na ten temat pisaliśmy wcześniej: https://jasienica.pl/pl/page/aktualnosci/details/3/2439.
W piątek 17 listopada wyruszyliśmy do Pałacu w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wszyscy uczniowie czekali na z utęsknieniem czekali na ten wyjazd. Po zakwaterowaniu i obiedzie zwiedziliśmy zabytkowe wnętrza pałacu, salę z pamiątkami po Stanisławie Hadynie (założycielu zespołu), trofea zespołu z wyjazdów i koncertów. Obejrzeliśmy stroje różnych regionów Śląska (Biały, Czarny i nasz Zielony), a wiele rekwizytów mogliśmy przymierzyć.
Warsztaty wokalne poprowadziła Karolina Banach. Było już późne popołudnie i były obawy, czy dzieci wykrzeszą z siebie jakąś energię, głos, moc, ale okazały się niepotrzebnie. Młodzi członkowie zespołu byli skoncentrowani, słuchali i ćwiczyli zgodnie ze wskazówkami, a pani Karolina bardzo wszystkich chwaliła. Wieczorem czekała na nas kolacja i zabawy do godz. 22.
Następnego dnia mieliśmy zajęcia taneczne z solistką baletu. Na początku była rozgrzewka, rozciąganie mięśni całego ciała, kroczki zgodnie z muzyką, ćwiczenia rytmicznie, obroty, podskoki raz na prawą, raz na lewą stronę – zabawa i radość widoczna na wszystkich buziach. Następnie ćwiczyliśmy tańce ze wstążką – najpierw zgodnie z poleceniami pani Joasi, a następnie do wesołych przebojów każdy improwizował jak potrafił, a wstążki się zwijały i wiązały w supełki.
Ostatnie zajęcia teatralno-dykcyjne poprowadził Mistrz Mowy Polskiej z roku 2015 Piotr Hankus, obdarzony niesamowitym głos i podejściem do młodzieży. Oczarował ich pomysłem, „zapalił” do odgrywania różnych postaci i wyrażania emocji. W ciągu godziny stworzyli pantomimę „Etiuda z plakatem”. Sposób, w jaki pracowali nasi uczniowie, oraz ich umiejętności są naprawdę godne podziwu. Pan Piotr przygotował podkład muzyczny i po jednej próbie powstał 8-minutowy filmik. Wszyscy byli skupieni, uważni, włączali się w odpowiednich momentach przedstawienia. I znowu nasi uczniowie zebrali same pochwały – zdolne, grzeczne, chętne do pracy.
Niestety nasze warsztaty dobiegły końca. Pozostało już tylko spakować się, posprzątać pokój i zjeść obiad. Wtedy dowiedzieliśmy się, że w pałacu straszy… Na szczęście już wyjeżdżaliśmy.
Takie to były warsztaty. Zapamiętamy je na długo.
Opiekun Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka”
Maria Szubert
Wójt gminy Jasienica, Janusz Pierzyna, przesłał serdeczne pozdrowienia uczestnikom XXIII Turnieju Żniwowania Metodami Tradycyjnymi „Złota Kosa 2025”, który odbył się 12 lipca w gminie Łambinowice na Opolszczyźnie. Pozdrowienia zostały odczytane podczas wydarzenia i uroczyście przekazane na ręce wójta gminy Łambinowice, pana Tomasza Karpińskiego.
Znamy wyniki egzaminów ósmoklasisty.
Wójt Janusz Pierzyna złożył gratulacje w Zakamenne na Słowacji z okazji 410-lecia miejscowości.