60 lat KGW w Rudzicy

2022-11-15

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzicy w sobotę 5 listopada br. świętowały jubileusz 60-lecia powstania Koła.

– Wasza działalność utrwala najlepsze tradycje Śląska Cieszyńskiego. Podjęłyście dziedzictwo poprzednich pokoleń naszej ziemi i przekazujecie je młodym. Dziękuję za wasze zaangażowanie w życie Rudzicy, gminy Jasienica i całego regionu. Takie zwykłe, codzienne, gdy spotykacie się w Kole na cyklicznych zajęciach, oraz to odświętne, gdy włączacie się w organizację gminnych imprez, mocno przyczyniając się do integracji naszej społeczności – mówił wójt Janusz Pierzyna podczas uroczystości w rudzickiej filii GOK, składając życzenia na ręce przewodniczącej Zofii Polok.

Swoje życzenia przekazali również inni goście, m.in. starosta Powiatu Bielskiego Andrzej Płonka, przewodniczący Rady Gminy Jasienica Czesław Machalica, duszpasterze: ks. proboszcz Jacek Wójcik, ks. proboszcz senior Jan Gustyn i ks. prałat Rudolf Wojnar, prezes Związku Kół i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej Danuta Kożusznik, członkini Krajowej Rady KGW Gertruda Proksa, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Jasienicy Genowefa Kopeć, prezes Towarzystwa Miłośników Rudzicy Jolanta Zienkiewicz, prezes OSP w Rudzicy Roman Nowak, prezes Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Rudzicy Bogdan Małek, a także delegacje pań z pozostałych 13 kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Jasienica.

Przed uczestnikami jubileuszu wystąpiła młodzież miejscowej szkoły pod kierunkiem nauczycielek Agnieszki Rycak-Żuber i Anny Malchar. W krótkim przedstawieniu pokazano życie zwykłej rudzickiej rodziny z dużą dozą humoru i w pięknej gwarze śląskocieszyńskiej. Każda scenka nagradzana była gromkimi brawami. Spotkaniu towarzyszył Zespół Regionalny „Dudoski”.

 

Historia KGW Rudzica

Koło powstało z inicjatywy Mieczysława Holisza i Niny Pytrus 8 listopada 1962 r., liczyło wtedy 26 członkiń. Do dzisiaj w pracach Koła uczestniczą panie, które są od początku istnienia – Elżbieta Mżyk, Helena Tomalik, a także Maria Iskrzycka i Anna Więzik. Pierwszą przewodniczącą przez cztery lata była Elżbieta Wątroba, obecnie Mżyk, w latach 1966-1968 Alojza Czylok, zaś kolejne 5 lat ponownie Elżbieta Mżyk. Od 1974 do 1979 r. funkcję przewodniczącej sprawowała Emilia Wołoch, zaś od grudnia 1979 r. do stycznia 2013 r. kolejny raz Elżbieta Mżyk – łącznie kierowała ona KGW Rudzica przez 42 lata. Przez ostatnie dziesięć lat, od stycznia 2013 r., przewodniczącą jest Zofia Polok.

Przeglądając kronikę koła, można zauważyć ogromną ewolucję działań tej organizacji. Przez wszystkie lata, z wyłączeniem okresu pandemii, członkinie spotykały się na imprezach integrujących, organizowanych przez Koło: dniach kobiet, dniach matki, spotkaniach wigilijnych itp. Koło od początku włączało się również w organizację dożynek parafialnych, później gminnych czy diecezjalnych i powiatowych.

Od 30 lat panie podczas Święta Stracha Polnego, które co roku przyciąga do Rudzicy setki osób serwowały placki ziemniaczane. Dawniej, gdy członkinie miały małe dzieci, przygotowywały również dzień dziecka, mikołajki i zabawy karnawałowe – dla dzieci, ale i dla dorosłych.

W okresie prac polowych organizowano także dzieciniec dla dzieci rolników. Przez dwa tygodnie żniw członkinie opiekowały się dziećmi rolników, gdy ich rodzice ciężko pracowali w polu.

Panie wyjeżdżały na wycieczki, by poznawać kraj, zwiedzać miejsca kultu religijnego, utrwalać historię. Organizowano różne kursy: robót ręcznych, warsztaty wyplatania wieńców, szycia, pieczenia ciast, warsztaty qullingu.

Koło włączało się także w różne konkursy: wychowu cieliczek, warzywniczy, konkurs „Więcej warzyw i kwiatów”, „Więcej mleka lepszej jakości”, a później w regionalny konkurs „Nasze kulinarne dziedzictwo”. Przez kilka lat ogłaszany był konkurs na najładniejszy ogródek – efekty tego konkursu są nadal widoczne, nasza wioska jest przez to piękniejsza, sam konkurs stał się inspiracją dla gospodyń  niezrzeszonych.

Koło współpracuje także z organizacjami i instytucjami działającymi na terenie sołectwa.

Jest drugą organizacją w Rudzicy, jeśli chodzi o czas działania. Dłuższą historię ma tylko OSP. Bardzo dobrze układa się współpraca z miejscową szkołą – młodzież włącza się w przygotowanie różnych uroczystości. Wspomaga organizację „Dnia Rodziny” czy „Rudzicy na sportowo”, a także warsztatów kulinarnych organizowanych podczas ferii. Współpracuje z klubem sportowym KS Rudzica, wspólnie organizują mikołajki dla dzieci trenujących w klubie.

Koło również włączało się w działalność charytatywną:

• Pola nadziei

• Razem dla dzieci

• piknik rodzinny zorganizowany przez Chór ATH na leczenie Ani Starosielskiej

• po wybuchu wojny na Ukrainie członkinie włączyły się w sprzątanie, pranie pościeli, firan w domu rekolekcyjnym, by przygotować go na przyjęcie matek z dziećmi z Ukrainy

Szanowni Państwo, podsumuje te nasze działania krótka rymowanka:

Nie chcemy się chwalić,

Naszą pracowitość osądzicie sami.

Kiedy ktoś w potrzebie, nieszczęściem dotknięty,

Zawsze może liczyć na nasze kobiety.

Trzeba coś urządzić czy zorganizować,

To na naszym Kole możecie polegać.

Gdzie diabeł nie może, wtedy babę pośle,

Wtedy każda sprawa idzie jak po maśle.

Bo kobiety widzą, jak czemu zaradzić,

Pracować dla jutra, a nie tylko na dziś.

Zofia Polok, przewodnicząca KGW w Rudzicy

Fotorelacja na naszym profilu Jasienica po godzinach

Zobacz też:

Rok na Lokalnym Targowisku: Opowieść o Czterech Porach Roku

Ekologiczne Targowisko w Jasienicy ma już rok. Kolorowe i pełne życia bardzo szybko stało się miejscem nie tylko sprzedaży poszukiwanych produktów, zwłaszcza sezonowych, ale i spotkań sąsiadów, rolników, producentów i rzemieślników, a także sprzedawców, mieszkańców gminy Jasienica i okolic.

Nazwy ulic dla Jasienicy

W najbliższym czasie ulice we wszystkich sołectwach będą miały nadane oficjalne nazwy. Obecnie trwa procedura nadawania nazw ulic w sołectwie Jasienica.

Z głębokim żalem żegnamy Pana Rudolfa Budnego

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Rudolfa Budnego, który odszedł od nas, pozostawiając wielką pustkę w naszych sercach i w naszej społeczności.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica