W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w środę 1 marca w Mazańcowicach i Łazach uczczono żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonych przez majora Henryka Flamego „Bartka”.
Pierwszym miejscem pamięci jest grób na cmentarzu w Mazańcowicach plutonowego Edwarda Biesoka „Edka” i żołnierzy jego oddziały, drugim – pomnik, upamiętniający grupę żołnierzy NSZ pod dowództwem Józefa Rauera „Bajana”, którzy w tym miejscu zginęli w zasadce oddziału KBW Urzędu Bezpieczeństwa. W Mazańcowicach w imieniu społeczności gminy Jasienica kwiaty złożył wicewójt Krzysztof Wieczerzak. Hołd oddali również radny Mieczysław Orlicki, strażacy z jednostki OSP Mazańcowice z prezesem Krzysztofem Kusiem na czele, a także młodzież z miejscowej szkoły.
Również przed pomnikiem w Łazach wicewójt złożył kwiaty. W uroczystości wzięli udział radny Karol Bierski, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich, poczet sztandarowy jednostki OSP Łazy, a także przedszkolaki i uczniowie placówki oświatowej w Łazach pod opieką dyrektora Pawła Sowy. Krzysztof Wieczerzak wszystkim uczestnikom podziękował za udział w uroczystości upamiętniającej poległych żołnierzy walczących o niepodległą Polskę.
Plutonowy Edward Biesok „Edek” na początku 1946 r. na rozkaz majora Bartka sformował własną grupę bojową. Ośmioosobowy oddział prowadził działalność aprowizacyjną, a także upominawczą wobec gorliwych aktywistów nowej komunistycznej władzy. Edek, mieszkaniec Mazańcowic, wcześniej, w czasie okupacji został wywieziony w głąb Niemiec jako robotnik przymusowy po tym, gdy jego rodzina odmówiła podpisania folkslisty. Zginął w walce z oddziałami MO na Błatniej, tam w tajemnicy na dziesięciolecia został pochowany. Dopiero w 2013 r. jego szczątki ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Mazańcowicach w grobie, będącym zarazem symboliczną mogiłą pięciu poległych żołnierzy jego oddziału.
Przypomnijmy też, że we wrześniu 2020 r. przed szkołą w Łazach odsłonięto pomnik innego oddziału NSZ, całkowicie rozbitego w czasie akcji UB. Tuż po wojnie w pobliżu stał budynek, w którym ukrywała się grupa dowodzona przez Józefa Rauera „Bajana”. Drużyna wywodziła się z plutonu „Śmiertelnych”, wchodzącego w skład Zgrupowania Oddziałów Leśnych, należała do Okręgu VII Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonego przez legendarnego majora Henryka Flamego „Bartka”. Ustalono, że był w niej Józef Kołodziej „Szybki”, Eugenia Rauer „Szarotka”, Józef Strządała „Zbieg”, żołnierze o pseudonimach „Żbik” i „Kruk”, a także dwaj inni nieznani nawet z pseudonimów żołnierze NSZ. 30 sierpnia 1946 r. oddział został otoczony przez 70-osobowy oddział operacyjny KBW-UBP. Cała ósemka z bronią w ręku zginęła podczas walki. Miejsce ich pochówku pozostaje nieznane.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem w Łazach. Na zdjęciu wicewójt Krzysztof Wieczerzak i radny Karol Bierski, przy pomniku poczet sztandarowy jednostki OSP Łazy.
Przedstawiciele jednostki OSP Mazańcowice składają kwiaty na grobie plutonowego Edwarda Biesoka Edka. Pamięć poległego żołnierza NSZ uczciła także młodzież ze szkoły w Mazańcowicach.
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci małe i duże na magiczne Spotkanie ze św. Mikołajem
Osiem przedszkoli w gminie Jasienica zorganizuje zajęcia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci, diagnozowanie deficytów rozwojowych oraz zajęcia specjalistyczne rozwijające kompetencje kluczowe i preorientację zawodową. Planuje się także wyjazdy edukacyjne.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.