Odśpiewaniem hymnów polskiego i Armii Krajowej rozpoczęło się w Czechowicach-Dziedzicach uroczyste podsumowanie regionalnych obchodów 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie Krzewienia Etosu Armii Krajowej, którego prezes Zygmunt Mizera określił to spotkanie jako żywą lekcję historii.
Tak było w istocie, gdyż w głównej części wystąpił Jan Dąbrowski, uczestnik Powstania Warszawskiego (był łącznikiem), członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Opowiadał o swoich powstańczych losach, niezłomności i daninie serca. – Świadomość i pamięć historyczna muszą istnieć, gdyż kształtują się narody i ich tożsamość, jest nieodzownym czynnikiem wychowania – mówił. Na zakończenie zauważył, że „nie jest bohaterem, a raczej dla młodzieży może być przykładem do naśladowani”.
Uroczystościom towarzyszyła patriotyczna wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”.
Organizatorom całości wydarzenia o wymownej nazwie „Żołnierz-Patriotyzm-Ojczyzna” podziękował wicestarosta bielski Andrzej Kamiński. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, sekretarz miasta Czechowice-Dziedzice Marek Gazda oraz przedstawiciele samorządów z Bestwiny i Jaworza.
Źródło: Jarosław Jesionka/ Mat. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
Uczniowie z Iłownicy na warsztatach w Koszęcinie
W ramach nagrody w konkursie „Śląskie Śpiewanie” uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” z Iłownicy po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach w pałacu w Koszęcinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
Nowa nawierzchnia i szerszy most, a przede wszystkim bezpieczny chodnik powstanie na ul. Astrów w Jasienicy. Wójt z funduszu rządowego pozyskał 100 procent środków finansowych potrzebnych na przebudowę drogi.
Karolina Klajmon startami podczas zawodów pływackich Puchar Silesia zainaugurowała ściganie na basenach w roku 2025 w kategorii wiekowej 15 lat.