W tym roku ferie zimowe szkoły naszego województwa zaczęły jako pierwsze i przypadły one na okres od 16 do 27 stycznia.
Pierwszy tydzień tej dłuższej przerwy od obowiązków szkolnych chętni uczniowie szkoły w Rudzicy mogli spędzić w jej murach i nie tylko. Grafik zajęć był wypełniony po brzegi. Zajęcia i atrakcje podczas zimowiska dostarczyły dzieciom wielu emocji i nowych doświadczeń. Wiedza, jaką przekazywali zaproszeni goście, była podana w sposób bardzo interesujący i angażujący uczestników do zadawania coraz to większej ilości pytań.
Pierwszego dnia zostały omówione zasady bezpieczeństwa, które były kluczowe podczas trwania wypoczynku. Policjant wprowadził uczestników w tajniki swojej pracy oraz prezentował dzieciom wyposażenie służby mundurowej. Następnie dzieci uczyły się wspólnie piosenki, która została okrzyknięta mianem „hymnu zimowiska”. Po przydzieleniu do grup każdy opiekun udał się ze swoją grupą na zaplanowane wcześniej zajęcia. Tego dnia do szkoły zostali zaproszeni Członkowie Koła Łowieckiego „Ślepowron” z Iłownicy. Panowie ubrani w piękne stroje galowe opowiadali o swojej pasji i pracy związanej ze światem polskiej przyrody. Niezwykłą atrakcją były przyniesione budki lęgowe, które dzieci mogły zdobyć udzielając poprawnych odpowiedzi na niełatwe pytania prowadzącego. Mogły również słuchać „żywych” melodii, jakie są grane na polowaniach według tradycji myśliwskiej. Po przerwie obiadowej, dzieci z nauczycielami udali się do swoich sal, gdzie spędzili czas tworząc piękne prace plastyczne lub bawiąc się w salach sportowych.
Kolejny dzień był słodką niespodzianką, ponieważ uczestników czekało zadanie upieczenia oponek serowych pod czujnym okiem Członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Rudzicy. Panie krok po kroku pokazały dzieciom, jak przyrządzić domowej roboty słodkości. Później nie pozostało nic innego, jak ze smakiem zjeść własnoręcznie pieczone oponki. Następną atrakcją były zajęcia plastyczne prowadzone przez Urszulę Miklar, na których każdy pilnie i z dużym zaangażowaniem tworzył poszczególne elementy, składające się ostatecznie na piękną zimową dekorację w rozmiarze XXL, zdobiącą wejście do szkoły. Równie ciekawe zajęcia nosiły nazwę flojamo. Dzieci tworzyły piękne domki z ekologicznych materiałów, które później malowały według własnego pomysłu.
Moc atrakcji czekała na dzieci również w środę. Zaczęliśmy od warsztatów robienia pizzy, którą mali kucharze własnoręcznie przygotowali. Po upieczeniu w specjalnym piecu można było ją zjeść. Zapach rozchodził się po całej szkole. Na ciekawe zajęcia zaprosił nas ekoprzystanek. To kreatywne zajęcia, mające na celu budowanie ekologicznych postaw, rozbudzanie pomysłowości oraz chęci odkrywania i pielęgnowania własnych talentów. Warsztaty dla dzieci tworzenia świecy w szklanym naczyniu inspirowane były kulinarnymi deserami. Ostatnią atrakcją tego dnia był carving. Na tych zajęciach dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach i stworzyły ciekawe kompozycje. Dzień zakończyły zabawy ruchowe.
W czwartek wybraliśmy się na wycieczkę do Naukotechniki w Świnnej, gdzie dzieci miały możliwość zwiedzania wystawy dotyczącej szeroko pojętej nauki. Niezwykłym wydarzeniem podczas tego wyjazdu były pokazy z ciekłym azotem, które kończyły się wielkim „wow”.
Ostatniego dnia odwiedziły nas panie z Edukido. Zobaczyliśmy, jak dzieci bawiąc się, rozwijały ciekawość i przekonały się, że zdobywanie nowej wiedzy może być pasjonujące oraz że można uczyć się i rozwijać na różne sposoby. Przygotowane kolejki górskie zjeżdżały po linie, co sprawiało uczestnikom wiele radości i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Na wiele pytań tego dnia musiał odpowiedzieć przyrodnik Bartosz Czader, który z niezwykłą pasją opowiadał o nowinkach przyrodniczych.
Wreszcie nadszedł czas zakończenia naszej zimowej przygody. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. Jednym z celów zorganizowanego przez naszą szkołę zimowiska, było wzbogacenie dzieci o wiedzę za pomocą metod, które są uzupełnieniem nauczania tradycyjnego. Edukacja przez doświadczenie, to świetny sposób na rozbudzanie wyobraźni, zachęcanie dzieci do działania i rozwijania zainteresowań.
Opracowanie: Karolina Rusztyn i Katarzyna Siemienik
Zdjęcia dostępne na profilu Jasienica po godzinach
Z okazji Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku składamy najlepsze życzenia.
Mnóstwo życzeń dla mieszkańców gminy Jasienica zostało opublikowanych w najnowszym numerze naszego samorządowego miesięcznika. Gazeta jest już dostępna bezpłatnie w stałych punktach kolportażu na terenie wszystkich sołectw.
Jak co roku na progu świąt Bożego Narodzenia wójt Janusz Pierzyna spotkał się z przedsiębiorcami, aby podziękować za rok pracy dla rozwoju gminy Jasienica.