Jan Borowski, przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego, a zarazem twórca i kierownik Chóru Akdemii Techniczno-Humanistcyznej w Bielsku-Białej (Obecnie Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego), otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację profesorską.
– Składam serdeczne gratulacje panu profesorowi i przewodniczącemu. Nominacja profesorska dowodzi jednego z wielu talentów pana Jana Borowskiego, w tym wypadku dotyczącego naukowego zgłębiania nauki chóralnej, bowiem tytuł przyznawany jest za osiągnięcia badawcze – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna. I dodaje: – Ale my od dawna znamy pana profesora jako muzycznego praktyka, który stworzył chór akademicki i od ponad 20 lat go prowadzi, rozwijając do niezwykle wysokiego poziomu. Zespół występuje w międzynarodowych konkursach, zdobywa tam nagrody, nagrywa płyty.
– A to nie wszystko, bowiem pan Borowski naszej społeczności znany jest od blisko 30 lat jako działacz samorządowy, najpierw radny Gminy Jasienica z Rudzicy, także członek Zarządu Gminy Jasienica, a ostatnio radny i przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego. Co więcej, ma też tę zdolność, że pracę zawodową i społeczną z wielkim powodzeniem łączy z życiem rodzinnym – przypomina wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, który z prof. Borowskim współpracuje od wielu lat.
Jan Borowski pełny tytuł profesorski otrzymał od Prezydenta RP za swoją działalność naukowo-badawczą w zakresie dyrygentury o specjalności dyrygentura chóralna. Pracuje w Instytucie Dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu, prowadząc zajęcia dydaktyczne z przedmiotów dyrygentura chóralna i czytanie partytur.
Działalność artystyczna i naukowa prof. Jana Borowskiego
(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
Ukończył Wydział Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury prof. Jana Wojtachy oraz Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest nauczycielem dyplomowanym powoływanym do komisji kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy. Założył i prowadził m.in. Chór Szkoły Podstawowej w Rudzicy, Żeński Zespół Wokalny Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy oraz Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Dyrygował kilkuset koncertami w kraju i zagranicą wykonując utwory a cappella oraz dzieła wokalno-instrumentalne (m.in. Requiem W. A. Mozarta, Msza C-dur KV 220 W.A. Mozarta, Missa de Maria a Magdalena P. Łukaszewskiego, Msza góralska T. Maklakiewicza). Współpracował z następującymi orkiestrami: Śląską Orkiestrą Kameralną, Bielską Orkiestrą Festiwalową, Bielską Orkiestrą Kameralną, Bytomską Orkiestrą Gorczyckiego oraz Orkiestra im. Telemanna. Z chórami koncertował w: Słowacji, Czechach, Grecji, Macedonii, Niemczech, Kanadzie, Chorwacji, Włoszech i Hiszpanii. Nagrał 5 CD, wśród których Missa de Maria a Magdalena Pawła Łukaszewskiego była światową premierą tego utworu. Napisał książkę Missa de Maria a Magdalena Pawła Łukaszewskiego. Tradycyjna forma mszalna we współczesnej interpretacji autora tekstu, kompozytora i dyrygenta. Jest członkiem Akademii Fonograficznej przyznającej nagrody muzyczne Fryderyk w sekcji muzyki poważnej oraz rady artystycznej Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego Cançó Mediterrània, Lloret de Mar/Barcelona w Hiszpanii. Jest zapraszany jako juror festiwali chóralnych, prowadzi warsztaty chóralne.
Najważniejsze osiągnięcia artystyczne i naukowe
Z prowadzonymi zespołami zdobył 97 nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach w tym: 11-krotnie Grand Prix, 22-krotnie pierwsze miejsce, za najlepsze wykonanie utworu: prawosławnego, współczesnego, muzyki dawnej, muzyki sakralnej, obowiązkowego czy też za najciekawszą kreację artystyczną festiwalu oraz najlepszą technikę wokalną. Otrzymał też nagrodę Orphee d’Or – Grand Prix du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki sakralnej przyznaną przez francuską Académie du Disque Lyrique, podwójną nominację do nagrody Fryderyka w kategorii Album roku muzyka współczesna i Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz nagrodę Choc de Classica przyznaną przez francuski magazyn muzyczny „Classica”.
Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia
8 indywidualnych nagród dyrygenckich (dla najlepszego lub wyróżniającego dyrygenta) na festiwalach i konkursach chóralnych.
26 innych nagród i odznaczeń w tym: Śląskiego Kuratora Oświaty, 6-krotnie Rektora Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Srebrna Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego, Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury, Odznaka honorowa Zasłużony Dla Kultury Polskiej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Akademia Muzyczna w Poznaniu/ amuz.edu.pl
Podziękowania dla ZSP Wieszczęta
W dniu 14 stycznia 2025 roku w Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dyrektor Ilona Walach otrzymała gratulacje i podziękowania za udział w VII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do hymnu”.
Trwa budowa nowego budynku Klubu Sportowego Spójnia Landek - dziś, 20 stycznia, symbolicznie wmurowano pierwszą cegłę.
W tym roku w Gminie Jasienica gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej aż w czterech lokalizacjach: w Jasienicy, Iłownicy, Mazańcowicach oraz Międzyrzeczu Górnym. Oto program z Iłownicy.