Nowy – już szósty na terenie gminy Jasienica – automatyczny defibrylator AED dostępny jest już w Rudzicy. Umieszczono go na ścianie Ośrodka Zdrowia od strony sklepu Biedronka.
AED to urządzenie, które może uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Właściwie każdy może je obsłużyć, a dzięki umieszczeniu w ogólnodostępnym miejscu może służyć pomocą w każdej sytuacji i o każdej porze.
Defibrylator został ufundowany przez druhny i druhów z OSP Rudzica i wyposażony jest w system GPS oraz alarm. Otwarcie kapsuły automatycznie powiadamia strażaków, co umożliwia im szybką reakcję i udzielenie pomocy.
Dla wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby nauczyć się obsługi urządzenia, OSP Rudzica organizuje krótkie szkolenia:
Miejsce: remiza OSP Rudzica
OSP Rudzica zamieściło również krótki film instruktażowy dotyczący kapsuły i AED.
To już kolejny tego typu sprzęt na ternie miejscowości gminy Jasienica. Pozostałe defibrylatory znajdują się:
Warto dodać, że dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy strażacy z OSP Iłownica otrzymali nowoczesny przenośny defibrylator automatyczny Nihon Kohden Cardiolife AED-3100. A już wkrótce kolejne urządzenie zostanie zamontowane na zewnętrznej ścianie strażnicy OSP w Iłownicy.
Karolina trzykrotną Mistrzynią Śląska 15-latków
Udane starty Karoliny Klajmon, mieszkanki i stypendystki sportowej Gminy Jasienica podczas Letnich Mistrzostw Okręgu Śląskiego Open, które odbyły się w dniach 13-14 czerwca 2025 r. na 50 metrowym basenie Olimpijczyk w Gliwicach.
Złoto i piąte miejsce dla UKS Olimp Mazańcowice
Wiktoria Kupisz zdobyła pierwsze miejsce w kategorii U-16, pokonując poprzeczkę na wysokości 3,20 m. Julia Buchcik wywalczyła piąte miejsce w kategorii U-14 z wynikiem 2,50 m.
Złoty medal Mistrzostw Polski dla Igora Puzonia
Igor Puzoń zdobył złoty medal w konkurencji C-1 na dystansie 10 000 metrów podczas 41. Długodystansowych Mistrzostw Polski, które odbyły się w dniach 16–18 maja 2025 roku w Chełmnie. To nie jedyny sukces podczas tych zawodów – Igor sięgnął również po srebrny medal w konkurencji C-2 na tym samym dystansie.