Nagroda dla Pszczelego Rancza

2022-11-03

Krzysztof Gruszka, prowadzący z rodziną Pszczele Ranczo w Międzyrzeczu Górnym, wygrał Konkurs na Pszczelarza Roku w kategorii pszczelarstwo hobbystyczne.

Nagrodę Krzysztof Gruszka odebrał w czwartek 20 października podczas uroczystej gali konkursu, zorganizowanej w sali Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Rodzina Gruszka pod kierunkiem Krzysztofa prowadzi pasiekę od 4 lat.

jednak rodzinne doświadczenia w hodowli pszczół sięgają lat 50 ub. wieku. To właśnie wtedy, dziadek Krzysztofa przywiózł ule z Zarzecza koło Chybia do Międzyrzecza i opiekował się rodzinami pszczelimi. Właśnie do tych tradycji Krzysztof Gruszka nawiązał po 60 latach, gdy wraz z rodziną postanowił poprowadzić pasiekę. W 2019 r. po zapoznaniu się ze specjalistyczną literaturą i przebyciu szkoleń – przede wszystkim Krzysztof przy wsparciu syna Łukasza – przygotowali dwa ule i zasiedlili je pszczelimi rodzinami. W ciągu tych czterech lat ich pasieka urosła do 70 uli, jak szacują, zamieszkuje je ponad 4 miliony tych sympatycznych i pożytecznych owadów.

Do konkursu Pszczele Ranczo zgłosił Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. Już w ubiegłym roku pasieka z Międzyrzecza Górnego dostała się do finału, w tym roku wygrała konkurencję, w której wystartowała. Wraz z przystąpieniem do rywalizacji należało wypełnić wielostronicową ankietę. Następnie kapituła konkursu wizytowała pasiekę, oceniając jej prowadzenie, samego pszczelarza i jego rolę w lokalnej społeczności na rzecz środowiska i promocji pszczelarstwa w Polsce. Z kolei miód trafił do laboratorium, gdzie poddany został szczegółowej kontroli. Te czynniki zadecydowały o zwycięstwie pasieki państwa Gruszka w jednej z kategorii konkursu.

VIII edycję Konkursu na Pszczelarza Roku zorganizowała Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju przy wsparciu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zobacz też:

GIEŁDA EDUKACYJNA 2025

Kolejna edycja Giełdy Edukacyjnej Szkół Ponadpodstawowych w naszej szkole ponownie okazała się sukcesem.

Jasienica na sportowo

Ostatni czas przyniósł wiele sportowych sukcesów. Zawodnicy z Gminy Jasienica rywalizowali z powodzeniem na arenach krajowych i międzynarodowych, zdobywając medale, miejsca na podium i cenne doświadczenie. Sportowcy pokazali, że w regionie nie brakuje sportowego zaangażowania i solidnego przygotowania. 

Ogród społeczności Bielowicka

Grupa mieszkańców Bielowicka i okolic urządziła Społeczny Ogród przy budynku sołtysówki, a więc Centrum Kultury „Nasz Dom”. Wspólna praca nie tylko upiększyła przestrzeń wsi, ale też zintegrowała mieszkańców i sąsiadów z okolicznych miejscowości. Projekt został sfinansowany ze środków unijnych.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica