Uczniowie klasy VI i VIII a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach pod opieką Joanny Sikory biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tradycyjny Sad”, organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
„Tradycyjny Sad” to projekt, w którym uczniowie tworzą minisad, składający się z co najmniej 5 drzew sadzonych swobodnie na ogólnodostępnym terenie. Sad zostanie założony przy szkole i będzie prowadzony w sposób naturalny. Uczniowie dobiorą odmiany dostosowane do naszych warunków oraz zastosują ekologiczny sposób ochrony roślin. Będą się tu znajdować m.in. tradycyjne odmiany jabłek, które szczególnie dobrze pamiętają rodzice i dziadkowie uczniów.
Projekt ma dwa etapy. W pierwszym uczniowie stworzą logo zespołu, zostaną rozdzielone zadania poszczególnym członkom i kronika, w której uczestnicy będą dokumentować wszystkie działania. To również czas na pogłębienie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych, ich pielęgnacji, walki ze szkodnikami oraz zaplanowania miejsca na założenie przyszkolnego sadu.
Z wszystkich tych działań zespół złoży raport, za co przyznane mu zostaną punkty. Jeśli szkolna drużyna sadownicza uzyska wystarczającą ich liczbę, przejdzie do II etapu projektu, w którym zasadzą jabłonie.
Joanna Sikora
Uczniowie z Iłownicy na warsztatach w Koszęcinie
W ramach nagrody w konkursie „Śląskie Śpiewanie” uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” z Iłownicy po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach w pałacu w Koszęcinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
Nowa nawierzchnia i szerszy most, a przede wszystkim bezpieczny chodnik powstanie na ul. Astrów w Jasienicy. Wójt z funduszu rządowego pozyskał 100 procent środków finansowych potrzebnych na przebudowę drogi.
Karolina Klajmon startami podczas zawodów pływackich Puchar Silesia zainaugurowała ściganie na basenach w roku 2025 w kategorii wiekowej 15 lat.