Krzysztof Gruszka, prowadzący z rodziną Pszczele Ranczo w Międzyrzeczu Górnym, wygrał Konkurs na Pszczelarza Roku w kategorii pszczelarstwo hobbystyczne.
Nagrodę Krzysztof Gruszka odebrał w czwartek 20 października podczas uroczystej gali konkursu, zorganizowanej w sali Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Rodzina Gruszka pod kierunkiem Krzysztofa prowadzi pasiekę od 4 lat.
jednak rodzinne doświadczenia w hodowli pszczół sięgają lat 50 ub. wieku. To właśnie wtedy, dziadek Krzysztofa przywiózł ule z Zarzecza koło Chybia do Międzyrzecza i opiekował się rodzinami pszczelimi. Właśnie do tych tradycji Krzysztof Gruszka nawiązał po 60 latach, gdy wraz z rodziną postanowił poprowadzić pasiekę. W 2019 r. po zapoznaniu się ze specjalistyczną literaturą i przebyciu szkoleń – przede wszystkim Krzysztof przy wsparciu syna Łukasza – przygotowali dwa ule i zasiedlili je pszczelimi rodzinami. W ciągu tych czterech lat ich pasieka urosła do 70 uli, jak szacują, zamieszkuje je ponad 4 miliony tych sympatycznych i pożytecznych owadów.
Do konkursu Pszczele Ranczo zgłosił Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. Już w ubiegłym roku pasieka z Międzyrzecza Górnego dostała się do finału, w tym roku wygrała konkurencję, w której wystartowała. Wraz z przystąpieniem do rywalizacji należało wypełnić wielostronicową ankietę. Następnie kapituła konkursu wizytowała pasiekę, oceniając jej prowadzenie, samego pszczelarza i jego rolę w lokalnej społeczności na rzecz środowiska i promocji pszczelarstwa w Polsce. Z kolei miód trafił do laboratorium, gdzie poddany został szczegółowej kontroli. Te czynniki zadecydowały o zwycięstwie pasieki państwa Gruszka w jednej z kategorii konkursu.
VIII edycję Konkursu na Pszczelarza Roku zorganizowała Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju przy wsparciu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci małe i duże na magiczne Spotkanie ze św. Mikołajem
Osiem przedszkoli w gminie Jasienica zorganizuje zajęcia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci, diagnozowanie deficytów rozwojowych oraz zajęcia specjalistyczne rozwijające kompetencje kluczowe i preorientację zawodową. Planuje się także wyjazdy edukacyjne.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.