Uczniowie klasy VI i VIII a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach pod opieką Joanny Sikory biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tradycyjny Sad”, organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
„Tradycyjny Sad” to projekt, w którym uczniowie tworzą minisad, składający się z co najmniej 5 drzew sadzonych swobodnie na ogólnodostępnym terenie. Sad zostanie założony przy szkole i będzie prowadzony w sposób naturalny. Uczniowie dobiorą odmiany dostosowane do naszych warunków oraz zastosują ekologiczny sposób ochrony roślin. Będą się tu znajdować m.in. tradycyjne odmiany jabłek, które szczególnie dobrze pamiętają rodzice i dziadkowie uczniów.
Projekt ma dwa etapy. W pierwszym uczniowie stworzą logo zespołu, zostaną rozdzielone zadania poszczególnym członkom i kronika, w której uczestnicy będą dokumentować wszystkie działania. To również czas na pogłębienie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych, ich pielęgnacji, walki ze szkodnikami oraz zaplanowania miejsca na założenie przyszkolnego sadu.
Z wszystkich tych działań zespół złoży raport, za co przyznane mu zostaną punkty. Jeśli szkolna drużyna sadownicza uzyska wystarczającą ich liczbę, przejdzie do II etapu projektu, w którym zasadzą jabłonie.
Joanna Sikora
Automatyczne defibrylatory coraz łatwiej dostępne
Nowy – już szósty na terenie gminy Jasienica – automatyczny defibrylator AED dostępny jest już w Rudzicy. Umieszczono go na ścianie Ośrodka Zdrowia od strony sklepu Biedronka.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Najciekawsze Strachy Polne". Konkurs jest nieodłączną częścią imprezy "Dzień Stracha Polnego".
Benefisem niezwykle płodnego poety, satyryka, pisarza i jak się też okazało kompozytora – Juliusza Wątroby – rozpoczął się jubileuszowy 25.