Uczniowie z Iłownicy na warsztatach w Koszęcinie

2025-02-24

Uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” z Iłownicy po raz kolejny mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w warsztatach w pałacu w Koszęcinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wyjazd był nagrodą za udział w konkursie „Śląskie Śpiewanie” i dostarczył młodym artystom niezapomnianych wrażeń.

Pod czujnym okiem profesjonalnego tancerza baletowego uczniowie ćwiczyli podstawowe kroki polskich tańców narodowych. Instruktor zwracał szczególną uwagę na postawę w tańcu, ustawienie stóp, ruch głowy oraz inne istotne detale. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową i współpracę w grupie. Prowadzący nie krył uznania dla ich zaangażowania, podkreślając, że wykonali wiele trudnych zadań artystycznych i świetnie się przy tym bawili. – Praca w zespole i występy mają nam przede wszystkim dostarczać radości, bo ćwicząc, wzbogacamy siebie o sprawność ruchową, gibkość, a tym samym zdrowie na przyszłość – podkreślił baletowy nauczyciel.

Kolejna część warsztatów poświęcona była poznawaniu śląskich strojów ludowych. Uczniowie dowiedzieli się, jak ubierała się panna (frelka), kawaler oraz osoby żonate i zamężne. Tradycja noszenia strojów ludowych ma głębokie znaczenie w historii śląskich społeczności, jednak niestety stopniowo zanika.

Następnie odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których każdy uczestnik własnoręcznie ozdabiał czako, czyli tradycyjną czapkę górniczą, pióropuszem wykonanym z bibuły. Po smacznym obiedzie w sali kominkowej uczniowie zwiedzili salę koncertową z imponującymi żyrandolami oraz pokój Stanisława Hadyny – założyciela zespołu „Śląsk”. Wśród pamiątek mogli podziwiać jego fortepian, biurko i liczne fotografie.

Pobyt w pałacu w Koszęcinie dostarczył wszystkim uczestnikom mnóstwo radości i inspiracji. To miejsce ma niepowtarzalny klimat, a możliwość nauki od najlepszych fachowców sprawia, że zawsze chce się tam wracać. Czas minął niezwykle szybko, a uczniowie mają nadzieję, że w przyszłości będą mieli okazję ponownie odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

 

Zobacz też:

Obchody tysiąclecia w Wieszczętach

W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie w sprawie turystyki

Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.

O powodzi i kanalizacji

O problemach z pozyskaniem środków  na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica