Nagroda dla Pszczelego Rancza

2022-11-03

Krzysztof Gruszka, prowadzący z rodziną Pszczele Ranczo w Międzyrzeczu Górnym, wygrał Konkurs na Pszczelarza Roku w kategorii pszczelarstwo hobbystyczne.

Nagrodę Krzysztof Gruszka odebrał w czwartek 20 października podczas uroczystej gali konkursu, zorganizowanej w sali Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Rodzina Gruszka pod kierunkiem Krzysztofa prowadzi pasiekę od 4 lat.

jednak rodzinne doświadczenia w hodowli pszczół sięgają lat 50 ub. wieku. To właśnie wtedy, dziadek Krzysztofa przywiózł ule z Zarzecza koło Chybia do Międzyrzecza i opiekował się rodzinami pszczelimi. Właśnie do tych tradycji Krzysztof Gruszka nawiązał po 60 latach, gdy wraz z rodziną postanowił poprowadzić pasiekę. W 2019 r. po zapoznaniu się ze specjalistyczną literaturą i przebyciu szkoleń – przede wszystkim Krzysztof przy wsparciu syna Łukasza – przygotowali dwa ule i zasiedlili je pszczelimi rodzinami. W ciągu tych czterech lat ich pasieka urosła do 70 uli, jak szacują, zamieszkuje je ponad 4 miliony tych sympatycznych i pożytecznych owadów.

Do konkursu Pszczele Ranczo zgłosił Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. Już w ubiegłym roku pasieka z Międzyrzecza Górnego dostała się do finału, w tym roku wygrała konkurencję, w której wystartowała. Wraz z przystąpieniem do rywalizacji należało wypełnić wielostronicową ankietę. Następnie kapituła konkursu wizytowała pasiekę, oceniając jej prowadzenie, samego pszczelarza i jego rolę w lokalnej społeczności na rzecz środowiska i promocji pszczelarstwa w Polsce. Z kolei miód trafił do laboratorium, gdzie poddany został szczegółowej kontroli. Te czynniki zadecydowały o zwycięstwie pasieki państwa Gruszka w jednej z kategorii konkursu.

VIII edycję Konkursu na Pszczelarza Roku zorganizowała Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju przy wsparciu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zobacz też:

25 lat z Big Bandem

Pięknym koncertem jasienicki Big Band pod kierownictwem Stanisława Urbana uczcił swoje 25-lecie istnienia.

Uczniowie z Iłownicy na warsztatach w Koszęcinie

W ramach nagrody w konkursie „Śląskie Śpiewanie” uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” z Iłownicy po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach w pałacu w Koszęcinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Bezpieczniej na Astrów

Nowa nawierzchnia i szerszy most, a przede wszystkim bezpieczny chodnik powstanie na ul. Astrów w Jasienicy. Wójt z funduszu rządowego pozyskał 100 procent środków finansowych potrzebnych na przebudowę drogi.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica