Grupa mieszkańców Bielowicka i okolic urządziła Społeczny Ogród przy budynku sołtysówki, a więc Centrum Kultury „Nasz Dom”. Wspólna praca nie tylko upiększyła przestrzeń wsi, ale też zintegrowała mieszkańców i sąsiadów z okolicznych miejscowości. Projekt został sfinansowany ze środków unijnych.
W Bielowicku zakończyła się trwająca trzy miesiące realizacja projektu Społeczny ogród. Aby pozyskać środki, konieczne było wcześniejsze utworzenie nieformalnej grupy inicjatywnej. W tym przypadku stworzyły ją trzy osoby: Helena Figura-Gańczarczyk, Wojciech Śleziak i Lucyna Zawada. Wspólnie z zainteresowanymi mieszkańcami wypracowała pomysł, który odpowiadał lokalnym potrzebom. Głównym założeniem projektu była integracja mieszkańców Bielowicka i sąsiednich miejscowości, tj. Kowali, Roztropic, Wieszcząt i Łazów. Łącznie odbyły się czterech spotkania z mieszkańcami. Na pierwszym przedyskutowano, jak zagospodarować teren nieużytku przy budynku gminnym Centrum Kultury „Nasz Dom” w Bielowicku. Na drugie spotkanie organizatorzy zaprosili ogrodnika specjalistę, który doradził, jakie nasadzenia będą najlepsze na takim gruncie, dzięki czemu uczestnicy wynieśli ze spotkania wiedzę, którą mogą wykorzystać też we własnych przydomowych ogrodach.
Na kolejnym spotkaniu przygotowano teren pod nasadzenia, a na ostatnim, na które przyszło 18 mieszkańców, posadzono ozdobne krzewy i kwiaty, a następnie zabezpieczono je agrowłókniną i zrębkami. Każde spotkanie tworzyło atmosferę integracji i miło spędzonego czasu, pomimo ciężkiej pracy, jaką wszyscy włożyli. Ostatnie było uwieńczone poczęstunkiem przygotowanym przez Helenę Figurę-Gańczarczyk. Łącznie posadzono 107 krzewów ozdobnych, takie jak azalie japońskie, tawuły żółte, lilaki, hortensje, weigele, budleje i inne.
Wykonanie projektu się nie kończy, bowiem ustalono, że uczestnicy projektu wspólnie będą dbać o ogród, zadeklarowano pomoc w podlewaniu, a w przyszłości również w pielęgnacji. Dodatkowo, wypracowano już pomysł na następną inicjatywę lokalną mieszkańców i podjęto się pozyskania unijnych funduszy na realizację.
Projekt został sfinansowany kwotą 5500 zł ze środków unijnych w ramach projektu „Lokalnie na rzecz transformacji podregionu bielskiego”, którego Operatorem jest Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w partnerstwie z Gminą Czechowice-Dziedzice, dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji). Środki pozyskano za pośrednictwem Stowarzyszenia Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w ramach programu Zielony Inkubator.
Zdjęcia dostępne na page'u Gmina Jasienica - profil Urzędu.
Gmina Jasienica nie zwalnia tempa – zarówno w zakresie inwestycji drogowych, jak i działań społecznych, kulturalnych i tradycyjnych.
Automatyczne defibrylatory coraz łatwiej dostępne
Nowy – już szósty na terenie gminy Jasienica – automatyczny defibrylator AED dostępny jest już w Rudzicy. Umieszczono go na ścianie Ośrodka Zdrowia od strony sklepu Biedronka.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Najciekawsze Strachy Polne". Konkurs jest nieodłączną częścią imprezy "Dzień Stracha Polnego".