Gospodarstwo państwa Ilony i Bernarda Stroków z gminy Jasienica otrzymało dwie nagrody w finale XIX Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.
W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie 29 września odbyła się uroczysta gala finałowa XIX Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, podczas której poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Główna nagroda, a więc ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa KRUS, i tytuł Najbezpieczniejszego Gospodarstwa Rolnego w Polsce w 2022 r. przypadły państwu Grażynie i Pawłowi Leńskim z województwa wielkopolskiego.
Z kolei gospodarstwo państwa Stroków z Świętoszówki otrzymało wyróżnienie Prezesa KRUS za udział w finale konkursu i stosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym, a także Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za wysokie standardy funkcjonalne i estetyczne gospodarstwa. W wydarzeniu uczestniczył wicepremier i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, a także prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik.
Przypomnijmy, państwo Ilona i Bernard Strokowie z Świętoszówki prowadzą 15-hektarowe gospodarstwo, uprawiają zboża. Wygrało ono najpierw etap regionalny, a następnie wojewódzki i właśnie jako reprezentant województwa śląskiego wystartowało w finale konkursu. Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne został zainicjowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jako zadanie mające poprawić bezpieczeństwo i higienę pracy w polskich gospodarstwach rolnych. Współorganizatorami Konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 2003 r. w konkursie wzięło udział łącznie ponad 22 tys. gospodarstw indywidualnych, w tym 994 w jego tegorocznej edycji.
Pięknym koncertem jasienicki Big Band pod kierownictwem Stanisława Urbana uczcił swoje 25-lecie istnienia.
Uczniowie z Iłownicy na warsztatach w Koszęcinie
W ramach nagrody w konkursie „Śląskie Śpiewanie” uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” z Iłownicy po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach w pałacu w Koszęcinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
Nowa nawierzchnia i szerszy most, a przede wszystkim bezpieczny chodnik powstanie na ul. Astrów w Jasienicy. Wójt z funduszu rządowego pozyskał 100 procent środków finansowych potrzebnych na przebudowę drogi.