Obok parkingu w sąsiedztwie Urzędu Gminy w Jasienicy stanęła tablica edukacyjna, przypominająca walki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na terenie miejscowości gminy Jasienica.
Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpiło w piątek 20 października. To element projektu edukacyjnego „Śladami Bartka. Niepodległość odciśnięta w dolinach”, realizowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy NSZ oraz przez Fundację „Zawołać Po Imieniu”.
Uroczystość poprzedziła prelekcja dla uczniów ZSP w Jasienicy doktora historii Tomasza Greniucha, który podkreślił, jak ważne dla zrozumienia współczesności jest propagowanie świadomości o istotnych, często tragicznych wydarzeniach z niedalekiej przeszłości. Dr Tomasz Greniuch przybliżył historię powstania Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” – największej na Śląsku Cieszyńskim zbrojnej formacji podziemia niepodległościowego – i jej działalność na terenie Gminy Jasienica.
Dzięki obecności przedstawiciela Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy NSZ uczniowie zobaczyli również typowe dla partyzanta umundurowanie oraz jego kluczowe elementy. Wśród nich był ryngraf, a więc medalion w kształcie tarczy lub półksiężyca, z wizerunkiem Matki Boskiej lub z godłem państwowym, typowy dla formacji Narodowych Sił Zbrojnych, po których można było rozpoznać żołnierzy podziemia niepodległościowego. Dr Tomasz Greniuch przypomniał również tragiczne wydarzenia z 1946 r. i likwidację ugrupowania partyzanckiego na terenach Gminy Jasienica. Szczegóły akcji można poznać właśnie z umieszczonej tablicy edukacyjnej.
Jak zaznaczył obecny na uroczystości zastępca wójta Krzysztof Wieczerzak, w ostatnich latach na terenie gminy Jasienica powstało wiele miejsc i pomników upamiętniających zamordowanych Polaków, również żołnierzy ugrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka”, tj. w Mazańcowicach i Łazach. W sierpniu tego roku na terenie Starej Prochowni w Międzyrzeczu Górnym uroczyście odsłonięto pomnik upamiętniający rozstrzelanie przez niemieckich żołnierzy 10 Polaków.
Po zakończonym wykładzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie Tablicy Edukacyjnej poświęconej owym wydarzeniom.
Fotorelacja z wydarzenia dostępna na "Jasienica po Godzinach".
Srebrny i brązowy medal zdobyła Marlena Pudło podczas prestiżowego Super Grand Prix Młodzików Młodszych w Miliczu.
- Poeta Juliusz Wątroba ujawnia sekrety swojej twórczości
- Kto pojawił się na strażackim święcie
- Lepiej zapobiegać czy leczyć – to sprawy, o których przeczytacie w najnowszym numerze miesięcznika „Jasienica”.
Z Juliuszem Wątrobą, poetą, satyrykiem, prozaikiem, autorem ponad pół setki tomików i książek, a przede wszystkim mieszkańcem Rudzicy rozmawiamy o Śląsku Cieszyńskim, pisaniu, przyrodzie i potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem.