40-lecie zespołu Dudoski

2024-10-11

Dużo wspomnień i nostalgii, moc życzeń, gratulacji i podziękowań, sporo humoru, a przede wszystkim piękny i żywiołowy występ – tak wyglądał jubileusz Regionalnego Zespołu Dudoski, który świętował swoje 40-lecie.

Po powitaniach kierownictwo zespołu złożyło podziękowania wójtowi Januszowi Pierzynie i Radzie Gminy Jasienica, dyrektor GOK Jasienica Agnieszce Bronowskiej oraz kierownikowi filii GOK w Międzyrzeczu Górnym, kołom PZKO z Sibicy i Lesznej Dolnej (Czechy), a także zaprzyjaźnionym artystom Florianowi Kohutowi i Juliuszowi Wątrobie.

Wtedy na scenie rozpoczęło się ogniste śpiewanie i tańcowanie. Licznie zgromadzona publiczność żywo reagowała na maestrię muzyków, wokalistów i tancerzy (biorąc również aktywny udział w niektórych tańcach!), a na koniec koncertu zgotowała artystom „standing ovation”.

Po bisach przyszła pora na życzenia i gratulacje. Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna wraz z  Przewodniczącym Rady Gminy Czesławem Machalicą złożyli serdeczne podziękowania dla byłych i obecnych członków Regionalnego Zespołu Dudoski. „Przez lata występy Zespołu pod przewodnictwem wszechstronnego muzyka śp. Janusza Kobzy stały się nieodłącznym elementem życia kulturalnego. Dziś coraz częściej również poza granicami naszego Regionu przynoszą chlubę dziedzictwu muzycznemu gminy Jasienica. (…) bardzo cieszy, że Dudoski z wielkim zaangażowaniem udowadniają, jak wiele wnoszą w naszą muzyczną tradycję. Dziękujemy za to zaangażowanie, sumienną i rzetelną pracę artystyczną. Proszę przyjąć najlepsze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności, aby kolejne lata również obfitowały we wspaniałe sukcesy i rodziły się kolejne talenty, a podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania” – napisali wójt Janusz Pierzyna i przewodniczący Rady Gminy Jasienica Czesław Machalica. Następnie wójt wraz z dyrektor Agnieszką Bronowską wręczyli pamiątkowe medale i dyplomy.

Gratulacje złożyli również: przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski, delegacje kół PZKO, przedstawiciele zespołów regionalnych oraz artysta plastyk Florian Kohut, który obdarował członków zespołu pamiątkowymi, malarskimi miniaturami.

Historia, wyjazdy i koncerty zespołu, mogą posłużyć za scenariusz do wielu filmów. Dlatego na jubileuszowej gali, rozdano „Góralskie Oskary”.

Nagrody zostały przyznane w kategoriach:

  • Najlepsze sceny kaskaderskie – taniec z ciupagą
  • Najlepsze zbójowanie i hajdukowanie
  • Najlepsza interpretacja wokalna pieśni wykonanych w autobusie

Jak na uroczysty jubileusz przystało, nie zabrakło gromkiego 100 lat i degustacji pysznego tortu.

Koncert odbył się 5 października 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy i był poświęcony pamięci Janusza Kobzy – jednego z założycieli zespołu. Śp. Janusz Kobza odszedł do niebiańskiej, góralskiej kapeli w lutym 2024 r. Regionalny Zespół Dudoski działa w filii GOK w Międzyrzeczu Górnym.

Źródło: GOK Jasienica

 

 

Historia zespołu:

Pierwotnie grupa działała pod nazwą Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca „Holajnicy”, powstała w 1983 roku. Założycielami byli Janusz Kobza i Antoni Siedlaczek. Skład stanowili uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych, średnich i studenci z Bielska-Białej. W 2003 roku zespół przekształcił się w Regionalny Zespół „Dudoski” i do 2012 r. odbywał próby w Miejskim Domu Kultury w Bielsku-Białej. Od stycznia 2013 r. zespół rozpoczął działalność w filii GOK w Międzyrzeczu Górnym pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy.

Założycielem był Janusz Kobza, który zajął się również choreografią i muzyką. Przez długie lata był też kierownikiem artystycznym zespołu. Obecnie zespół prowadzą Agnieszka Kanafek i Wojciech Kobza. Grupa jest zespołem wielopokoleniowym, a podkład muzyczny wykonuje kapela w składzie: troje skrzypiec, kontrabas, akordeony i wakat. Prezentowana też jest gra na dudach, trąbicie i fujarkach. Program zespołu stanowią pieśni i tańce Ziemi Żywieckiej i okolic Cieszyna oraz tańce słowackie i zakopiańskie.

Grupa prezentowała się na wielu imprezach krajowych i zagranicznych, m.in. Tydzień Kultury Beskidzkiej, Lato w Jasienicy; a za granicą: we Francji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Serbii i na Węgrzech. Występy cieszyły się dużym uznaniem, czego dowodem jest wiele dyplomów, podziękowań, listów pochwalnych i pamiątek.

 

 

Fotorelacja z uroczystości jubileuszowej na Facebooku GOK w Jasienicy

 

 

 

Zobacz też:

Podziękowania dla ZSP Wieszczęta

W dniu 14 stycznia 2025 roku w Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dyrektor Ilona Walach otrzymała gratulacje i podziękowania za udział w VII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do hymnu”.

Fundamenty Spójni

Trwa budowa nowego budynku Klubu Sportowego Spójnia Landek - dziś, 20 stycznia, symbolicznie wmurowano pierwszą cegłę.

33 FINAŁ WOŚP W IŁOWNICY

W tym roku w Gminie Jasienica gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej aż w czterech lokalizacjach: w Jasienicy, Iłownicy, Mazańcowicach oraz Międzyrzeczu Górnym. Oto program z Iłownicy.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica